Świat miłośników literatury dzieli się na dwa obozy. Pierwszy stanowią zwolennicy tradycyjnych, papierowych książek, którzy nie zawsze wiedzą, co to jest ebook. Uwielbiają oni wizyty w księgarniach i stosy tomów na półkach. Drugim są osoby doceniające zalety zyskujących coraz większą popularność czytników elektronicznych. Cenią one związaną z nimi oszczędność, jak również wygodę posiadania całej biblioteki w małym urządzeniu. Czy możliwe jest przekonanie sceptyków do technologii e-papieru? Dlaczego warto zastanowić się nad zakupem czytnika?
Chociaż już od lat słyszymy o e-bookach, urządzeniach Kindle oraz innych czytnikach elektronicznych, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, na czym dokładnie polega specyfika cyfrowych książek. To przede wszystkim niewiedza sprawia, że często nie zwracamy uwagi na ich zalety, sięgając wyłącznie po tradycyjne wydania lektur. Jak zgodnie przyznają tymczasem wszyscy użytkownicy czytników, kto raz dostanie w swoje ręce takie urządzenie, błyskawicznie je doceni i nie prędko z niego zrezygnuje.
Nie należy również zapominać, że rywalizacja pomiędzy czytnikami a książkami tradycyjnymi jest w rzeczywistości nieco sztuczna – zakup czytnika oczywiście nie musi wiązać się z rezygnacją z papierowych lektur, stanowiąc dla nich idealne uzupełnienie. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zalet czytników, które właśnie o tym stanowią.
Oszczędność miejsca
W życiu każdego książkoholika przychodzi moment, kiedy kolejne pozycje nie mieszczą się na półkach. Nowe nabytki piętrzą się bezładnie na biurku, szafkach lub podłodze. Jak temu zapobiec? Z pomocą przychodzi technologia! Liczona w gigabajtach pamięć wewnętrzna czytnika e-booków pozwala na zmagazynowanie nawet 1000 średniej długości literackich dzieł.
Co więcej, niektóre z urządzeń posiadają możliwość powiększenia zapasów wolnego miejsca dzięki złączu karty pamięci. Przy współczesnych warunkach życia (przede wszystkim częste podróże i przeprowadzi) takie udogodnienie okazuje się po prostu nieocenione. Rozmiary urządzenia sprawiają, że zmieści się ono nawet do niewielkiej, damskiej torebki.
Warto wspomnieć, że posiadanie czytnika daje możliwość nie tylko kupowania książek w księgarniach online, lecz również korzystania z wielu bezpłatnie udostępnianych materiałów. Darmowe książki PDF, EPUB i MUBI są dostępne w wielu repozytoriach, jak np. Wolne Lektury. To sprawia, że takie urządzenie doskonale nadaje się do nauki.
Oszczędność czasu
Tradycjonaliści uwielbiają wizyty w księgarniach. Chociaż mogą być one przyjemne, często zabierają sporo czasu. Co więcej, konieczność poszukiwania interesującego nas tytułu wśród długich regałów, oczekiwania w kolejce, a także dopytywania się o dostępność wybranej pozycji bywają frustrujące – szczególnie jeśli się śpieszymy.
Przede wszystkim ze względu na takie trudności coraz chętniej decydujemy się na zakupy online. Nowoczesne sposoby zaopatrywania się w ulubione książki opierają się na pełnej przejrzystości i kilku kliknięciach. Wystarczy, że znajdziemy interesującą nas pozycję w bazie internetowej księgarni, a już po chwili możemy cieszyć się nową zdobyczą na czytniku książek. A to wszystko bez wychodzenia z domu lub czekania na kuriera!
Oszczędność pieniędzy
Jednym z głównych argumentów, który skłania wielbicieli tradycyjnych książek do zmiany preferencji, jest wiążąca się z zakupem czytnika oszczędność. Cena książki elektronicznej wynosi średnio o 15% mniej od ceny wydania papierowego. Jeżeli np. zdecydujemy się na zakup „Cmentarza w Pradze” Umberto Eco, za wydanie papierowe zapłacimy 28,98 PLN, natomiast za e-booka 19,25 PLN – o 10 PLN mniej.
Jest tak przede wszystkim dlatego, że stworzenie e-booka nie wymaga od wydawcy uwzględniania opłat za papier, klej, drukarnię, transport, magazynowanie oraz wiele innych rzeczy. Chociaż może wydawać się to zadziwiające, cyfrowe lektury są niczym więcej, jak plikami komputerowymi – bezpośrednim przekazem informacji od autora (i wydawnictwa) do naszego urządzenia.
Ile kosztuje czytnik e booków? Wszystko zależy od jego producenta i parametrów technicznych. Ceny większości urządzeń wahają się w granicach 200-700 PLN. Znacznie więcej informacji na ich temat znajdziesz w naszym dziale porównań.
Pomimo tego, że zakup czytnika e-booków jest więc sporym wydatkiem, w rzeczywistości stanowi znakomitą inwestycję, która natychmiast zwraca się z nawiązką. Jeżeli np. w ciągu roku kupimy 12 książek w cenie 30 PLN, w sumie zapłacimy za nie 360 PLN. Jeśli natomiast zdecydujemy się na e-booki, zaoszczędzimy co najmniej 120 PLN.
Oszczędność natury
Coraz częściej słyszymy o tematach ekologii i racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych. Nie od dziś wiadomo, że wytwarzanie tradycyjnych książek wymaga wykorzystania ton papieru, znacznie przyczyniając się do szeroko zakrojonej wycinki lasów. Co więcej, do transportu książek służą pojazdy mechaniczne, które każdego dnia zanieczyszczają środowisko naturalne spalinami.
Warto o tym pamiętać, kiedy zastanawiamy się nad dokonaniem wyboru pomiędzy książką tradycyjną a elektroniczną. Do wytworzenia e-booka nie zużywa się ani papieru, ani tuszu. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo drewna, pozostawiając lasy w nienaruszonym stanie. Zastępowanie książek tradycyjnych elektronicznymi posiada zatem istotne konsekwencje etyczne. Kupując czytniki e-booków, chronimy atmosferę oraz środowisko naturalne przed niebezpieczną degeneracją.
Czytanie zawsze i wszędzie
Jak doskonale zdają sobie wszyscy, którzy regularnie spędzają czas z książką, czytanie wymaga odpowiednich warunków. Nie chodzi tutaj wyłącznie o niezbędne do skupienia spokój i ciszę, ale również o właściwe oświetlenie. Kiedy nie możemy liczyć na słoneczną pogodę lub mamy ograniczony dostęp do sztucznego światła, śledzenie kolejnych zdań książki nie tylko staje się uciążliwe, lecz jest jednocześnie wyjątkowo niezdrowe dla naszych oczu.
Jaki czytnik książek wybrać, aby uniknąć się tego problemu? Doskonałym rozwiązaniem jest zakup urządzenia wyposażonego w dodatkowe źródło oświetlenia. Wiele modeli czytników posiada wbudowane diody doświetlające z automatyczną regulacją siły światła – to przydatną funkcję docenią przede wszystkim noce marki! Aby poznać więcej użytecznych właściwości czytników elektronicznych, warto śledzić przygotowywane przez nas na bieżąco poradniki.
Mnóstwo zalet – ogrom możliwości
Jedną z najczęściej spotykanych obaw zwolenników tradycyjnych książek jest wątpliwość, czy czytanie tekstów na czytniku nie jest nieprzyjemne i niezdrowe dla oczu. Na szczęście takie podejrzenie jest zupełnie nieuzasadnione. Technologia e-papieru, o której pisaliśmy dokładnie w innych artykułach, w znacznej mierze upodabnia proces czytania książek elektronicznych do czytania wydrukowanego tekstu. Chociaż część dawnych czytników była wyposażona w standardowe wyświetlacze LSD, główną ideą skrywającą się za rewolucją Kindle i Amazona było uzyskanie efektu przyjemnej, w pełni odpowiedniej dla naszego wzroku lektury na urządzeniu elektrycznym. Właśnie na tym polega siła e-czytników! Kto raz zacznie z nich korzystać, błyskawicznie doceni ich zalety.
Powiązane treści: