6-calowy czytnik ebooków ze średniej półki [Test czytnika Onyx Boox Viking]

Onyx Boox Viking to 6-calowy czytnik ebooków z podświetleniem, który posiada minimalistyczny design, działa na Androidzie i dobrze radzi sobie z obsługą Internetu. W przeciwieństwie do innych produktów w ofercie firmy, urządzenie ma być skierowane do początkujących i średniozaawansowanych użytkowników. Przekonaj się, czy warto je kupić.

Test czytnika Onyx Boox Viking

Onyx Boox Viking to 6-calowy czytnik ebooków, który być może w najbliższym czasie wejdzie do sprzedaży. Urządzenie wyróżnia się na tle innych produktów przedsiębiorstwa technologicznego, ponieważ nie służy do robienia elektronicznych notatek, posiada średnie parametry techniczne i jest kierowane do początkujących lub średniozaawansowanych użytkowników. Jakie są jego zalety i ograniczenia? Czy warto je kupić?

Design

Onyx Boox Viking już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie solidnie wykonanego, lecz mało zgrabnego czytnika ebooków. Jego wymiary wynoszą 156 x 112.5 x 8.8 mm, a waga 170 g. To oznacza, że urządzenie waży nieco mniej od Kindle Paperwhite 4 (182 g) i więcej od poręcznego PocketBooka Touch Lux 5 (155 g). W porównaniu z Onyx Booxem Poke 2, który niedawno pojawił się na rynku, Onyx Boox Viking wydaje się nieco toporny.

Onyx Boox Viking po wyjęciu z pudełka
Onyx Boox Viking po wyjęciu z pudełka

Najbardziej wyrazistym elementem designu elektronicznego czytnika książek jest gruba ramka. Ekran osadzony został w niej tak nisko, że w czasie czytania ebooków musimy patrzeć na niego idealnie z góry. W przeciwnym razie krawędzie ramki zasłonią nam fragmenty liter. Aby tego uniknąć, możemy samodzielnie zmienić wielkość marginesów.

Desing Onyx Booxa Viking jest minimalistyczny i estetyczny. Czytnik ebooków posiada tylko jeden przycisk fizyczny (przycisk cofania) umieszczony na dole tuż pod logo producenta. Przycisk włączania/wyłączania i usypiania/wybudzania urządzenia znajduje się na górnej krawędzi. Obudowa czytnika ebooków jest stosunkowo śliska, a urządzenie niezbyt dobrze leży w dłoni (trudno jest je wygodnie chwycić).

Tylna obudowa czytnika ebooków Onyx Boox Viking
Tylna obudowa czytnika ebooków

Wyświetlacz i podświetlenie

Onyx Boox Viking został wyposażony w dotykowy, 6-calowy wyświetlacz E Ink Carta o rozdzielczości 1024 x 758 (212 PPI). Widoczny na ekranie czytnika ebooków tekst jest wyraźny i kontrastowy. Ponieważ urządzenie posiada wyłącznie jeden przycisk fizyczny, jest ono w całości obsługiwane za pomocą dotykowego ekranu. Wyświetlacz Onyx Booxa Vikinga charakteryzuje się wysokim stopniem responsywności, bez problemu reagując na każdy nasz dotyk.

Regulacja intensywności podświetlenia na czytniku Onyx Boox Viking
Regulacja intensywności podświetlenia

Czytnik ebooków posiada również wbudowane podświetlenie z regulacją intensywności, lecz bez regulacji temperatury barwowej. Należy jednak podkreślić, że podświetlenie jego ekranu jest stosunkowo słabe nawet przy maksymalnej intensywności. Jeśli natomiast ustawimy jego siłę na mniej niż połowę, trudno będzie nam zauważyć, czy podświetlenie jest w ogóle włączone.

Parametry techniczne

We wnętrzu czytnika ebooków znajdziemy czterordzeniowy procesor 1 GHz, 1 GB pamięci RAM oraz 8 GB wewnętrznej pamięci flash. Podzespoły urządzenia pozwalają mu na płynne działanie nawet przy wykonywaniu bardziej skomplikowanych zadań. Oprócz tego Onyx Boox Viking obsługuje Wi-Fi, a także posiada wejście Micro USB i wejście na kartę Micro SD. Elektroniczny czytnik książek jest zasilany baterią Lithium Polymer Battery o pojemności 3000 mAh.

Wyświetlacz: 6-cali HD Eink Carta
Rozdzielczość: 1024 x 758 (212 PPI)
Podświetlenie: Tak (regulacja intensywności)
Dotykowy ekran: Tak
Procesor: 1.2 G Quad-core
RAM: 1 GB
Wewnętrzna pamięć flash: 8 GB
Oprogramowanie: Android 4.4
Internet: Wi-Fi + BT4.1
Sloty: Micro USB, micro SD
Przyciski fizyczne: Włączania/wyłączania, cofania
Bateria: 3000 mAh Lithium Polymer
Obsługiwane formaty: PDF, EPUB,MOBI, DOC, TXT, DJVU, FB2, HTML, CHM, JPG, PNG, BMP, MP3, WAV
Rozmiary: 156 x 112.5 x 8.8 mm
Waga: 170 g

Oprogramowanie

Onyx Boox Viking działa na Androidzie w wersji 4.4. Jest to starsza wersja Androida, która posiada istotne ograniczenia. Warto zaznaczyć, że Onyx Boox Max 3, który pojawił się na rynku już dłuższy czas temu, został wyposażony w Androida w wersji 9. Z kolei właśnie wchodzące do sprzedaży narzędzie do robienia elektronicznych notatek, Onyx Boox Max Note Air, działa na najnowszym Androidzie 10.

Menu z aplikacjami na czytniku Onyx Boox Viking
Menu z aplikacjami

Chociaż uruchomienie czytnika ebooków trwa długo (ok. 30 sekund), później jego działanie nie wzbudza żadnych większych zastrzeżeń. Możemy płynnie poruszać się po całym menu, przeskakując od jednej opcji do drugiej. Interfejs urządzenia jest przejrzysty i wygodny w obsłudze, chociaż nie należy do najładniejszych (menu na PocketBookach sprawia wrażenie bardziej estetycznego). Liczy się jednak fakt, że menu Onyx Booxa Vikinga jest dostępne w języku polskim. Warto przypomnieć, że użytkownicy czytników Kindle nie mają możliwości korzystania z języka polskiego.

W centrum menu głównego elektronicznego czytnika książek znajdziemy Bibliotekę, a w niej aktualnie czytane i nowo dodane ebooki. W dolnej części ekranu zobaczymy natomiast 5 ikonek, które stanowią podstawę obsługi urządzenia: Biblioteka, Sklep, Przechowywalnia, Aplikacje, Ustawienia.

Dostęp do podstawowych opcji Onyx Booxa Vikinga zapewnia również pasek na górze. Po jego lewej stronie umieszczono przycisk domowy, ikonę poziomu naładowania baterii oraz statusu Wi-Fi. Po prawej natomiast przyciski regulacji podświetlenia, zmiany trybu odświeżania ekranu oraz zarządzania oknami. W trakcie codziennego korzystania z czytnika ebooków szczególnie przydatna okazuje się ostatnia ikona. Dzięki niej możemy jednym kliknięciem uruchamiać podgląd wszystkich otwartych na urządzeniu plików i aplikacji, aby przeskakiwać pomiędzy nimi jak na smartfonie lub je wyłączać.

Ponieważ Onyx Boox Viking działa na Androidzie, możemy pobierać na niego aplikacje z Google Play oraz Boox App Store. Ponieważ aplikacje dostępne w Boox App zostały uporządkowane w 5 kategoriach (czytanie, newsy, nauka, narzędzia, praca), bez trudno odnajdziemy wśród nich to, czego potrzebujemy. Aby aktywować Google Play, musimy wejść w Ustawienia -> Aplikacje i zaznaczyć opcję Google Play.

Sklep z aplikacjami na czytniku Onyx Boox Viking
Sklep z aplikacjami

Tryby odświeżania ekranu

Podobnie jak inne narzędzia do robienia elektronicznych notatek w ofercie firmy Onyx Boox, Onyx Boox Viking pozwala na korzystanie z różnych trybów odświeżania ekranu. W jego przypadku zamiast 4 trybów mamy do dyspozycji jedynie 2: tryb normalny i tryb szybki (A2). Żaden średniozaawansowany użytkownik czytników ebooków nie powinien być tym jednak rozczarowany.

Tryb normalny najlepiej sprawdza się przy okazji czytania książek w wersji elektronicznej. Z trybu A2 warto korzystać natomiast wtedy, gdy np. chcemy uruchomić przeglądarkę internetową lub jakąś bardziej skomplikowaną aplikację. Po uruchomieniu trybu szybkiego nasileniu ulega efekt ghostingu (starsze warstwy tekstu przebijające spod nowych), lecz urządzenie zaczyna działać bardzo płynnie.

https://www.naczytniku.pl/wszystkie-poradniki-na-onyx-boox-w-jednym-miejscu-lista-artykulow/

Czytanie ebooków

Aplikacja do czytania ebooków jest stabilna, przejrzysta i wygodna w obsłudze. Gdy po raz pierwszy otwieramy książkę ePUB, jej uruchomienie zajmuje ok. 4-5 sekund. Później przebiega ono już znacznie szybciej. Po przytrzymaniu danego słowa w ebooku palcem zobaczymy na ekranie szereg opcji: m. in. kopiuj, dodaj notatkę, sprawdź tłumaczenie, przeczytaj (TTS) i podkreśl. Gdy w czasie czytania ebooka naciśniemy na środek ekranu, zobaczymy ikony spisu treści, podglądu dodanych zakładek i komentarzy, a także regulacji parametrów tekstu. Ostatnia ikona pozwala nam na samodzielne określenie typu i wielkości czcionki oraz zmianę orientacji ekranu.

Czytanie ebooków na czytniku Onyx Boox Viking
Czytanie ebooków

Aby przerzucać strony książek w wersji elektronicznej, musimy naciskać na prawą (poprzednia strona) lub lewą (następna strona) krawędź ekranu lub przesuwać palcem wzdłuż jego powierzchni. Ponieważ wyświetlacz Onyx Booxa Vikinga jest głęboko osadzony w ramce, naciskanie na jego krawędzie nie należy do najwygodniejszych. W tym wypadku nieco dotkliwy okazuje się brak przycisków fizycznych.

Oprócz tego przerzucanie stron ebooków czasami następuje z lekkim opóźnieniem. Jeżeli kilka razy szybko naciśniemy na krawędź ekranu, chcąc przerzucić parę stron na raz, będą się one przerzucać jeszcze przez chwilę po tym, jak już puścimy ekran. Aby jednak przeskakiwać w książce o kilka stron na raz, lepiej jest nacisnąć na środek wyświetlacza i wybrać interesujące nas miejsce na poziomej osi w dolnej części ekranu.

Podkreślanie tekstu na czytniku Onyx Boox Viking
Podkreślanie tekstu

Czasopisma w wersji elektronicznej działają na Onyx Booxie Vikingu równie dobrze jak zwykłe ebooki. Ilustracje i inne elementy graficzne ładują się w nich szybko, tekst jest dostatecznie duży (w razie potrzeby możemy go powiększyć), a poruszanie się po spisie treści nie stanowi żadnego problemu.

Ponieważ Onyx Boox Viking jest wyposażony w usługę Transfer app, możemy przenosić na niego pliki bez potrzeby łączenia urządzenia kablem z komputerem. Gdy ją uruchomimy, oprócz kodu QR, który możemy zeskanować telefonem, na ekranie zobaczymy krótki adres URL. Jedynym, co musimy zrobić, aby uzyskać zdalny dostęp do czytnika ebooków, jest wpisanie adresu w przeglądarce internetowej na smartfonie lub komputerze. Dzięki temu będziemy w stanie przenosić na Onyx Booxa Vikinga dowolne pliki, po prostu przeciągając je do okna przeglądarki, a następnie aktualizując wprowadzone zmiany z poziomu czytnika ebooków.

Pliki PDF

Onyx Boox Viking dobrze radzi sobie z obsługą plików PDF. Aby jednak z nich korzystać, warto zmienić tryb odświeżania ekranu z normalnego na tryb A2 (o ile nie przeszkadza nam utrata jakości obrazu). Nawet ciężkie, pełne ilustracji i innych elementów graficznych pliki PDF ładują się na urządzeniu szybko. Ponieważ wyświetlacz czytnika ebooków jest nieduży, musimy powiększać fragmenty strony PDF za pomocą gestów skalowania lub skorzystać z funkcji Reflow.

Ustawienia podglądu pliku PDF na czytniku Onyx Boox Viking
Ustawienia podglądu pliku PDF

Jesteśmy w stanie samodzielnie określić, w jaki sposób Onyx Boox Viking powinien powiększyć stronę A4 pliku PDF. Tryby artykułu i komiksu (tryby nawigacji) pozwalają na podzielenie jej na cztery części oraz wyświetlenie każdej z nich na pełnej szerokości ekranu. Dzięki temu jesteśmy w stanie bez problemu czytać zawarty w plikach PDF tekst. Przy okazji pracy z materiałami PDF warto również zmienić orientację widoku z pionowej na poziomą, aby na ekranie zmieściło się więcej.

Czytanie plików PDF na czytniku Onyx Boox Viking
Czytanie plików PDF

Przeglądanie Internetu

Działanie przeglądarki internetowej w trybie A2 to jedna z największych zalet Onyx Booxa Vikinga. Wszystkie strony ładują się w niej szybko, wczytywanie obrazów i innych elementów graficznych przebiega bez większego problemu. Podczas przewijania danej strony w dół czytnik ebooków się nie zacina, wpisywanie nazw serwisów internetowych w pasku wyszukiwarki jest wygodne, przeskakiwanie pomiędzy różnymi stronami również przebiega szybko.

Przeglądanie Internetu na czytniku Onyx Boox Viking
Przeglądanie Internetu

W przypadku korzystania z trybu A2 nie unikniemy jednak efektu ghostingu. Ślady poprzednich stron dość wyraźnie przebijają w spod tej, którą właśnie otworzyliśmy. Jeżeli chcemy tego uniknąć, musimy przełączyć się z szybkiego trybu odświeżania ekranu na tryb normalny. Ładowanie stron internetowych będzie wówczas trwać dłużej. Gdy jednak dana strona zostanie już w pełni załadowana, będziemy w stanie bez problemu ją przeglądać.

Onyx Boox Viking zapewnia również dostęp do poczty elektronicznej. Jej ikona znajduje się w menu z aplikacjami. Jeżeli połączymy czytnik ebooków Onyx z naszym kontem pocztowym, będziemy w stanie wykorzystywać go do przeglądania i wysyłania wiadomości e-mail.

Odtwarzanie dźwięku

Chociaż Onyx Boox Viking nie posiada wejścia słuchawkowego ani głośników, możemy podłączyć do niego bezprzewodowe słuchawki za pomocą łącza Bluetooth. Ponieważ urządzanie zostało wyposażone w specjalną aplikację do odtwarzania plików audio, możemy wykorzystać je do słuchania muzyki, audiobooków lub podcastów.

Aplikacja jest wygodna w obsłudze i przejrzysta. Pliki audio mogą zostać w niej uporządkowane pod kątem wykonawców lub albumów, a także podzielone na playlisty. Warto podkreślić, że Onyx Boox Viking posiada również funkcję Text-to-speech, czyli zapewnia możliwość konwersji tekstu na mowę. Aby z niej skorzystać, w czasie czytania książki w wersji elektronicznej należy dłużej przytrzymać wybrane słowo, a następnie nacisnąć na ikonę TTS.

Słownik

Na uwagę zasługuje jeszcze interaktywny słownik, który działa na urządzeniu bardzo dobrze. Aby z niego skorzystać, wystarczy przytrzymać dane słowo w tekście lub nacisnąć na ikonę w prawym górnym rogu ekranu, a następnie wpisać nieznany wyraz. Krótkie objaśnienie jego znaczenia natychmiast się załaduje.

Korzystanie ze słownika na czytniku Onyx Boox Viking
Korzystanie ze słownika

Podsumowanie

Firma Onyx Boox w ostatnim czasie przyzwyczaiła nas do urządzeń najwyższej jakości. Ponieważ jej produkty są drogimi, wyposażonymi w świetne podzespoły narzędziami do robienia elektronicznych notatek, zwykłe czytniki ebooków nie potrafią im dorównać. Trzeba jednak pamiętać, że służą one do zupełnie innych zadań.

Głównym przeznaczeniem 6-calowego Onyx Booxa Vikinga nie jest robienie elektronicznych notatek, lecz obsługa ebooków. Urządzenie radzi sobie z nią bez żadnych zastrzeżeń. Oprócz tego zachowuje część zalet innych narzędzi Onyxa: działa na Androidzie, pozwala na pobieranie aplikacji zewnętrznych, posiada dwa alternatywne tryby odświeżania ekranu i płynnie działającą przeglądarkę internetową. Onyx Boox Viking nie jest więc produktem z najwyższej półki, lecz wciąż pozostaje przyzwoitym czytnikiem ebooków, który pod pewnymi względami nawet góruje nad bezpośrednimi konkurentami.

Autor: Kuba

2 Responses

  1. Witam. Posiadam ten czytnik z zainstalowana aplikacja Nowa Fantastyka. Chce dokonać zakupu pisma i Google podaje komunikat o złym haśle, które na pewno jest dobre. Przywracanie hasła nic nie daje. Czy mogą Państwo przetestować jak wyglada to na Państwa czytniku?

    1. Dzień dobry. Niestety nie mamy w tej chwili dostępu do czytnika. Wydaje mi się jednak, że Pana problem musi być związany z samą aplikacją, nie z czytnikiem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *