PocketBook to 6-calowy czytnik ebooków z kolorowym ekranem, który działa na stabilnej wersji Linuxa, posiada przyciski fizyczne, umożliwia odtwarzanie dźwięku oraz korzystanie z przeglądarki internetowej. Przekonaj się, dlaczego urządzenie jest idealnym narzędziem dla wszystkich miłośników książek z kolorowymi ilustracjami, prasy, poradników, albumów sztuki i komiksów.
PocketBook Color
PocketBook Color to pierwszy kolorowy czytnik ebooków od tak dużego producenta, który został wprowadzony na rynek kilka miesięcy temu. 6-calowy wyświetlacz urządzenia stworzono przy użyciu najnowszej technologii kolorowego e-papieru E Ink Kaleido. Dzięki temu PocketBook Color jest w stanie wyświetlać aż 4,096 kombinacji kolorystycznych. Elektroniczny czytnik książek posiada również podświetlenie, które umożliwia jego użytkownikom komfortową lekturę wieczorami lub nocą. System podświetlenia składa się z 16 białych diod LED, które w razie potrzeby jesteśmy w stanie wyłączyć.
We wnętrzu urządzenia znajdziemy dwurdzeniowy procesor o mocy 1 GHz, 1 GB pamięci RAM i 16 GB wewnętrznej pamięci flash. Czytnik ebooków działa na zmodyfikowanej wersji Linuxa. Do największych zalet systemu należy to, że producent jest w stanie łatwo go aktualizować i dodawać do niego różne nowe funkcje. Chociaż w przeciwieństwie do Androida Linux nie pozwala na samodzielnie pobieranie aplikacji, wyróżnia się swoją stabilnością.
7 faktów o czytniku PocketBook Color
1. Kolorowy wyświetlacz
PocketBook Color posiada 6-calowy dotykowy wyświetlacz pojemnościowy o rozdzielczości 1072 x 1448 przy 300 PPI. Ekran urządzenia został stworzony przy użyciu najnowszej technologii E Ink Kaleido. Dzięki temu jest on w stanie wyświetlać 4,096 kombinacji kolorystycznych przy maksymalnej rozdzielczości 100 PPI. To oznacza, że zwykłe książki w wersji elektronicznej są wyświetlane w trybie czarno-białym w rozdzielczości 300 PPI. Jeżeli natomiast korzystamy z trybu kolorowego (np. w czasie przeglądania Internetu, pracy z materiałami graficznymi lub czytania komiksów) tekst jest wyświetlany w rozdzielczości 300 PPI, a kolorowe obrazy w rozdzielczości 100 PPI.
Wśród najpopularniejszych typów publikacji z kolorowymi ilustracjami znajdziemy m. in. biografie i autobiografie, książki popularnonaukowe, podręczniki i poradniki, reportaże, książki i albumy na temat sztuki, podręczniki biznesowe, komiksy i mangi, książki dla dzieci, a także magazyny i czasopisma w wersji elektronicznej. Jeżeli czytamy materiały cyfrowe w kolorze, opcja personalizacji ich wyświetlania ukazuje cały swój potencjał. Możemy m. in. wyregulować wyświetlanie kolorów w każdym pojedynczym ebooku, zmieniając takie parametry, jak kontrast, jasność, korekcja gamma czy saturacja.
2. Przyciski fizyczne
Na dole przedniej części PocketBooka Color znajdują się 4 przyciski fizyczne: dwa przyciski zmiany stron, przycisk domowy oraz przycisk więcej. Decyzja producenta o umieszczeniu przycisków fizycznych tuż pod wyświetlaczem sprawiła, że elektroniczny czytnik książek pozostaje estetyczny i poręczny. Jednocześnie przyciski nie zajmują wiele przestrzeni i nie odciągają uwagi od ebooków na ekranie.
Chociaż większość współczesnych czytników ebooków jest pozbawiona przycisków fizycznych, posiadają one istotne zalety. Jeżeli mamy ochotę obsługiwać PocketBooka Color za pomocą ekranu dotykowego, możemy to robić. Jeśli jednak nie chcemy ubrudzić jego wyświetlacza lub zależy nam na wygodnym trzymaniu kolorowego czytnika ebooków w jednej dłoni, przyciski fizyczne z pewnością nam się przydadzą.
3. Obsługa dźwięku i Text-to-speech
Ponieważ w zestawie z PocketBookiem Color znajduje się przejściówka Micro USB – Jack 3.5 mm, możemy podłączyć do niego słuchawki, a następnie wykorzystać urządzenie do słuchania audiobooków, muzyki lub podcastów. Ponieważ kolorowy czytnik ebooków został wyposażony w Bluetooth 5.1, słuchawki podłączymy do niego również bezprzewodowo. W rezultacie PocketBook Color okazuje się idealnym czytnikiem ebooków dla wszystkich miłośników audiobooków i muzyki. W menu urządzenia znajduje się specjalna aplikacja do odtwarzania dźwięku, która radzi sobie z obsługą takich formatów, jak M4A, M4B, OGG, OGG.ZIP, MP3, MP3.ZIP.
Szczególną zaletą PocketBooka Color jest ponadto funkcja konwersji tekstu na mowę (Text-to-speech). Dzięki niej dowolne fragmenty ebooków zostaną odczytane na głos przez elektronicznego lektora. Chociaż funkcja Text-to-speech jest oryginalnie dostępna w języku angielskim, na stronie producenta znajdziemy 15 innych wersji językowych.
4. Dropbox i Send-to-PocketBook
Ponieważ PocketBook Color został wyposażony w Wi-Fi oraz usługi PocketBook Cloud, Dropbox PocketBook oraz Send-to-PocketBook, kolorowy czytnik ebooków pozwala na wygodną synchronizację plików pomiędzy wieloma urządzeniami. Działanie usługi Send-to-PocketBook opiera się na wyjątkowo prostej zasadzie. Dzięki temu narzędziu możemy utworzyć adres e-mail, który zostaje przypisany do naszego urządzenia. To sprawia, że jeżeli chcemy przenieść na nasz czytnik ebooków książki w wersji elektronicznej, musimy po prostu dołączyć je do wiadomości e-mail a następnie wysłać.
Dropbox działa podobnie. Jest to jedna z najpopularniejszych chmur do przechowywania danych w sieci. Dzięki niej możemy przechowywać wiele materiałów cyfrowych online, aby zaoszczędzić miejsce na dysku czytnika ebooków, a także korzystać z nich na różnych urządzeniach.
5. Przeglądarka internetowa
PocketBook Color posiada w pełni funkcjonalną przeglądarkę internetową, która pozwala na przeglądanie stron, serwisów i blogów w trybie kolorowym. Dzięki temu możemy cieszyć się ich estetycznym wyglądem, nie przeciążając naszego wzroku. Przeglądarka internetowa działania płynnie, pozwalając nam na wygodne przeskakiwanie pomiędzy stronami lub przeszukiwanie wyników wyszukiwania Google.
Chociaż jesteśmy również w stanie uzyskać dostęp serwisu YouTube, oglądanie filmów nie jest praktycznie możliwe ze względu na zbyt małą częstotliwość odświeżania ekranu kolorowego czytnika ebooków. Ponieważ na YouTube znajdziemy wiele kanałów muzycznych, możemy natomiast wykorzystać go do słuchania muzyki.
6. Rysowanie i robienie notatek
PocketBook Color został wyposażony w dotykowy wyświetlacz, który pozwala nam na rysowanie i robienie elektronicznych notatek. W meny kolorowego czytnika ebooków znajdziemy prostą aplikację do robienia elektronicznych notatek, w której możemy zapisywać różne rzeczy odręcznie lub przy użyciu klawiatury ekranowej. Dzięki niej jesteśmy w stanie tworzyć kolorowe obrazy za pomocą palca lub rysika.
W aplikacji do robienia notatek znajduje się paleta kolorów, z której możemy wybierać dowolne odcienie. Zapewnia ona również dostęp do ponad 30 kolorowanek, które przysporzą wiele radości najmłodszym. Chociaż aplikacja pozwala na wybór jednego z kilku typów piór i ołówków, nie zapewnia ona rozbudowanych możliwości regulacji grubości ich linii.
7. Obsługa wszystkich popularnych formatów
Wielkim walorem PocketBooka Color jest to, że bez problemu radzi on sobie z obsługą wszystkich najpopularniejszych formatów elektronicznych. W rezultacie prawdopodobieństwo tego, że jakiś plik z książką, czasopismem lub komiksem w wersji elektronicznej nie będzie chciał się uruchomić na naszym urządzeniu jest bardzo niewielkie.
Warto zaznaczyć, że czytniki ebooków innych producentów wypadają w tej dziedzinie gorzej, a ich użytkownicy czasami muszą decydować się na samodzielną konwersję książek za pomocą programu Calibre. PocketBook Color obsługuje 17 popularnych formatów plików elektronicznych: ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT. Urządzenie dobrze radzi sobie również z otwieraniem 4 formatów graficznych: JPEG, BMP, PNG, TIFF.
Autor: Kuba