Remarkable 2 należy do grona najlepszych narzędzi do robienia notatek, jakie znajdziemy obecnie na rynku. Wyświetlacz E Ink i brak jakichkolwiek opóźnień w czasie rysowania sprawiają, że jest to produkt godny uwagi. Ponieważ wiele osób zamówiło wielofunkcyjny tablet E Ink w pre-orderze lub otrzymało go w prezencie na święta, serwis Good e-Reader postanowił omówić kilka jego najważniejszych cech. Dowiedz się więcej.
Podstawowe cechy Remarkable 2
Remarkable 2 to udoskonalona wersja urządzenia, które pojawiło się na rynku kilka lat temu. Ponieważ producent zdecydował się wyposażyć nowe narzędzie do robienia elektronicznych notatek w dwukrotnie mocniejszy procesor i dwa razy więcej pamięci RAM, jego możliwości stały się jeszcze większe niż wcześniej. Remarkable 2 zyskał również nową, większą baterię.
Remarkable 2 został wyposażony w 10.3-calowy wyświetlacz E Ink. Dzięki zastosowaniu technologii Canvas 2.0, która przekłada się na lepsze funkcjonowanie systemu odświeżania ekranu, urządzenie świetnie radzi sobie z obsługą plików PDF i książek EPUB. Rozdzielczość wyświetlacza wynosi tyle samo, co w przypadku poprzedniego modelu: 1872 x 1404 przy 226 PPI. We wnętrzu narzędzia do robienia elektronicznych notatek znajdziemy dwurdzeniowy procesor o mocy 1.2 GHz, 1 GB pamięci RAM oraz 8 GB wewnętrznej pamięci flash.
Ekran: | 10.3″, E-Ink Canvas 2.0, warstwa WACOM |
Rozdzielczość: | 1872 x 1404, 226 PPI |
Podświetlenie: | Brak |
Procesor: | ARM 1.2 GHZ Dual Core |
RAM: | 1 GB |
Wewnętrzna pamięć flash: | 8 GB |
System operacyjny: | Linux |
Bateria: | 3000 mAh |
Waga: | 405 g |
Wymiary: | 246 x 188 x 4.7 mm |
Cena: | 399 USD (1 518 PLN) |
6 faktów o Remarkable 2, które musisz znać
1. Bezpieczeństwo
Dzięki Remarkable 2 jesteśmy w stanie przechowywać wszystkie nasze notatki i rysunki bezpiecznie, uniemożliwiając przeglądanie ich osobom trzecim. Do odblokowania Remarkable 2 potrzebne jest specjalne numeryczne hasło, które samodzielnie możemy wybrać. Aby podłączyć Remarkable 2 do komputera, należy natomiast skorzystać z oryginalnej aplikacji Remarkable. To sprawia, że inne osoby nie są w stanie skopiować danych z naszego urządzenia za pomocą zwykłego eksploratora Windows. Ponieważ Remarkable 2 współpracuje z Androidem i iOSem, możemy zarządzać zgromadzonymi na nim materiałami również z poziomu smartfonów i tabletów.
2. Brak czynników rozpraszających
Remarkable reklamuje swój najnowszy produkt jako urządzenie pozbawione czynników rozpraszających. Po zakupie tabletu E Ink szybko odczujemy, że nie jest to jedynie chwyt marketingowy. W systemie Remarkable 2 nie pojawiają się żadne powiadomienia. Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby pozwalać na komfortowe czytanie ebooków, przeglądanie i edytowanie plików PDF, a przede wszystkim robienie odręcznych notatek. Tablet E Ink nie posiada żadnych aplikacji, przeglądarek internetowych ani gier. Tak zawężona specjalizacja powoduje, że Remarkable 2 znakomicie radzi sobie ze swoimi zadaniami.
3. Najwyższy komfort robienia elektronicznych notatek
W portfolio Remarkable znajdują się wyłącznie dwa produkty: pierwsza (2017) i druga generacja (2020) narzędzia do robienia elektronicznych notatek. Oprócz tego firma oferuje podstawową wersję rysika bez gumki oraz wersję premium, która posiada gumkę na górze. Obydwa rysiki charakteryzują się wysoką jakością. Ponieważ potrafią one rozpoznawać pochylenie końcówki rysika, jesteśmy w stanie przyciskać ją do ekranu pod różnymi kątami, np. w czasie cieniowania. Jest to bez wątpienia ważne dla wszystkich, którzy będą chcieli wykorzystać Remarkable 2 do tworzenia portretów, szkicowania tła lub wzornictwa przemysłowego. Obydwa rysiki reagują również na siłę nacisku. To oznacza, że mocniejsze przyciskanie ich do ekranu powoduje na kreślenie grubszych linii.
Tablet Remarkable 2 został wyposażony w technologię plam rejection, która zapobiega nieumyślnemu wciskaniu poleceń na wyświetlaczu. W rezultacie w trakcie rysowania lub pisania jesteśmy w stanie swobodnie oprzeć rękę na ekranie, nie martwiąc się, że dodamy do naszego projektu niepotrzebny element. Wartość latencji wyświetlacza (czas potrzebny do reakcji) wynosi natomiast w przypadku Remarkable 2 21 milisekund, co jest znakomitym wynikiem.
4. Duża żywotność baterii
Ponieważ Remarkable 2 działa na Linuxie, a nie na Androidzie, w czasie korzystania z urządzenia żadne procesy w tle nie są aktywne. Brak uruchomionych aplikacji, notyfikacji, połączeń z GPSem lub Wi-Fi powoduje, że procesor pozostaje odciążony, a pojemność baterii Remarkable 2 wystarcza na długo. W praktyce narzędzie do elektronicznych notatek nie wymaga ładowania przez ok. 3-4 tygodnie. Ponieważ Linux jest bardzo stabilnym i bezpiecznym systemem operacyjnym, w czasie czytania ebooków, robienia elektronicznych notatek, zapisywania lub eksportowania plików, nie zdarzają się również żadne większe błędy.
5. Aktualizacje oprogramowania
Ponieważ w ofercie firmy Remarkable znajdują się właściwie tylko dwa produkty, które są wyposażone w wyświetlacze tej samej wielkości oraz identyczne oprogramowanie, doglądanie ich jakości nie stanowi wielkiego problemu. Przedsiębiorstwo technologiczne przygotowuje aktualizacje oprogramowania raz na miesiąc lub dwa, bezustannie wprowadzając nowe funkcje rysowania i robienia notatek, poprawiając stabilność działania urządzeń oraz zwiększając ogólny komfort ich użytkowania. Aby je zainstalować, wystarczy podłączyć się do sieci Wi-Fi. Ilekroć nowa aktualizacja systemu jest już dostępna, Remarkable publikuje najważniejsze informacje na jej temat na swoim blogu. Oprócz tego firma wysyła wiadomość e-mail do wszystkich właścicieli ich tabletów E Ink.
6. Wtyczka Google Chrome
Jedną z największych zalet Remarkable 2 jest możliwość połączenia urządzenia z wtyczką Google Chrome. Dzięki temu możemy przeglądać artykuły w sieci z poziomu innych urządzeń, a następnie jednym kliknięciem przesyłać je na table E Ink. Wtyczka działa podobnie jak aplikacja Pocket na czytnikach ebooków Kobo. Ponieważ artykuły przesłane na Remarkable 2 są przekonwertowane na format ePUB, wyświetlają się w przejrzystej, minimalistycznej formie. Oprócz tego jesteśmy w stanie samodzielnie regulować wszystkie ich parametry (interlinia, akapity, marginesy, czcionka itd.), a także swobodnie dodawać do nich komentarze i robić na nich notatki.
Zamiast zapisywać artykuły jako pliki ePUB, możemy również przesłać je na Remarkable 2 jako materiały PDF. Dzięki temu zachowają one więcej elementów graficznych oraz szersze krawędzie, które będziemy w stanie wykorzystać do robienia notatek. Aby zacząć używać aplikacji Read on reMarkable, wystarczy zalogować się na swoim koncie Remarkable oraz pobrać odpowiednią wtyczkę do przeglądarki Google Chrome.
Alternatywa dla Remarkable 2
Remarkable 2 jest urządzeniem zaadresowanym do konkretnej grupy użytkowników. Jeżeli chcielibyśmy sięgnąć po bardziej wielofunkcyjne narzędzie do robienia elektronicznych notatek, które działa na Androidzie, pozwala na przeglądanie Internetu oraz pobieranie aplikacji z Google Play, powinniśmy przyjrzeć się ofercie firmy Onyx Boox. Jak pisaliśmy w artykule sprzed kilku miesięcy, 7.8-calowy Onyx Boox Nova 2 w wielu dziedzinach wypada znacznie lepiej od swojego konkurenta. Od pewnego czasu na rynku dostępny jest już udoskonalony Onyx Boox Nova 3.
Na powierzchni ekranu wielofunkcyjnego czytnika ebooków znajduje się warstwa WACOM, która umożliwia obsługiwanie go za pomocą znajdującego się w zestawie rysika. Ponieważ urządzenie zostało wyposażone w podświetlenie, jego użytkownicy mają możliwość komfortowego czytania ebooków w nocy. We wnętrzu Onyx Boox Nova 3 znajdziemy ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 636, 3 GB pamięci DDR4X RAM oraz 32 GB wewnętrznej pamięci flash. Ponieważ urządzenie zostało wyposażone w mikrofon, możemy korzystać z niego do rozmów wideo lub konwersji mowy na tekst. Onyx Boox Nova 3 jest zasilany baterią o pojemności 3150 mAh. Wymiary czytnika ebooków wynoszą 196 mm, 137 mm, 7.7 mm, a waga 265 g.
Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader