Czytniki Onyx Boox dla początkujących [podstawowe funkcje i cechy]

Kupiłeś swój pierwszy czytnik Onyx Boox i chciałbyś lepiej go poznać? Przymierzasz się zakupu wielofunkcyjnego tabletu E Ink, lecz nie wiesz, jaki model wybrać? Zajrzyj do wprowadzenia w zastosowania czytników Onyx Boox dla początkujących.

Czytniki Onyx Boox dla początkujących

Onyx Boox to przedsiębiorstwo technologiczne, które już od ponad 10 lat rozwija swoją ofertę czytników ebooków i narzędzi do elektronicznych notatek. Ponieważ urządzenia działają na Androidzie i zapewniają dostęp do Google Play, są one powszechnie znane na rynku. W ofercie firmy Onyx Boox znajdziemy zarówno tańsze czytniki ebooków dla początkujących, jak i duże tablety E Ink ze świetnym podzespołami. Jeżeli właśnie kupiłeś swój pierwszy czytnik Onyx Boox, musisz poznać go nieco bliżej.

Czytniki ebooków

W ofercie przedsiębiorstwa Onyx Boox znajduje się jedynie kilka typowych czytników ebooków, które nie posiadają funkcji robienia elektronicznych notatek. Należy tu wyróżnić przede wszystkim czytniki z linii Poke, które służą do czytania ebooków, przeglądania Internetu i obsługi dodatkowych aplikacji. Jakiś czas temu na rynku pojawiła się kolorowa wersja czytnika Onyx Boox Poke – Onyx Boox Poke 2 Color. Urządzenie świetnie sprawdza się nie tylko przy czytaniu zwykłych ebooków, lecz również czasopism w wersji elektronicznej i komiksów.

https://www.youtube.com/watch?v=DAq2_HGuC1E&t=9s

Narzędzia do elektronicznych notatek

Onyx Boox specjalizuje się w narzędziach do robienia elektronicznych notatek z wyświetlaczami E Ink. Urządzenia posiadają dotykową warstwę WACOM, która pozwala na obsługiwanie ich za pomocą rysika. Ekrany czytników Onyx Boox reagują na siłę nacisku oraz posiadają zabezpieczenie przed przypadkowym wciskaniem opcji na ekranie (palm rejection). W rezultacie produkty Onyx Boox to idealne narzędzia do tworzenia odręcznych rysunków, edycji plików PDF lub dodawania komentarzy na powierzchni ebooków i innych dokumentów.

Onyx Boox Max 3
Onyx Boox Max 3

Opcje aplikacji do robienia notatek są wyjątkowo rozbudowane. Pozwala ona na korzystanie z wielu typów piór i ołówków, dodawanie różnych obiektów graficznych, regulację ich rozmiarów, korzystanie z warstw i wprowadzanie drukowanego tekstu. Chociaż jesteśmy w stanie pobierać dodatkowe szablony notatek z Internetu, na dysku czytników Onyx Boox znajdziemy aż 25 gotowych wzorów (linie z zeszytów szkolnych, tabele, kalendarze, zeszyty nutowe). Stworzone na urządzeniach notatki możemy z kolei zapisać w formacie PDF lub PNG, a następnie w kilka sekund przenieść je na swój telefon lub komputer.

Onyx Boox Note 2
Onyx Boox Note 2

W skład najnowszej generacji czytników Onyx Boox wchodzą: 7.8-calowy Onyx Boox Nova 3, 10.3-calowy Onyx Boox Note 3 i Onyx Boox Note Air oraz Onyx Boox Max Lumi z dużym, 13.3-calowym ekranem.

Google Play

Zanim zaczniemy korzystać z Google Play na czytnikach Onyx Boox, musimy zrobić kilka rzeczy. Na początku musimy pobrać aplikację z Onyx Boox App Store. Gdy już ją zainstalujemy, będziemy mogli zalogować się na konto Google oraz aktywować aplikację w ustawieniach. Wykonanie tej ostatniej czynności wymaga wejścia w Ustawienia (Settings) → Aplikacje (Aplications) oraz oznaczenia opcji Enable Google Play. Cały proces aktywacji Google Play na czytniku Onyx Boox powinien zająć nie więcej niż 15 minut. Gdy już aktywujemy usługę, będziemy jeszcze musieli ponownie uruchomić urządzenie.

Onyx Boox Nova 3
Onyx Boox Nova 3

Od tej pory zyskamy możliwość swobodnego pobierania nowych aplikacji na czytnik ebooków. Warto podkreślić, że Onyx Boox to jeden z dwóch (oprócz Boyue) producentów elektronicznych czytników książek, którzy pozwalają na dostęp do Google Play.

https://www.youtube.com/watch?v=wNqIfrmAuEo

Android

Ponieważ Onyx Boox regularnie aktualizuje oprogramowanie czytników ebooków w swojej ofercie, ich użytkownicy mają możliwość korzystania z najnowszych wersji systemu Android. Wszystkie najnowsze urządzenia w ofercie (Onyx Boox Note 3, Onyx Boox Poke 3, Onyx Boox Nova 3, Onyx Boox Max Lumi, Onyx Boox Note Air) firmy działają na Androidzie 10. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dzięki aktualności systemu nie musimy martwić się o swoje cyfrowe bezpieczeństwo. Oprócz tego to właśnie systemowi Android zawdzięczamy możliwość pobierania na czytnik ebooków aplikacji z Google Play.

BooxOS

Firma Onyx Boox stworzyła własną wersję oprogramowania, która stanowi zmodyfikowaną, przystosowaną do potrzeb czytników ebooków wersję Androida. Ściśle mówiąc, BooxOS to sub-system Androida, który posiada nieco inny interfejs niż Android Vanilla.

Onyx Boox Max 3
Onyx Boox Max 3

W dolnej części wyświetlacza czytników ebooków znajduje się mobilny przycisk wiszący, pod którym ukryte zostały skróty do najważniejszych funkcji urządzeń. Co istotne, możemy samodzielnie zmodyfikować jego zawartość, przypisując do tracklaballa takie funkcje, jakie najbardziej nam odpowiadają.

Czytniki Onyx Boox pozwalają również na korzystanie z funkcji dzielenia ekranu. Dzięki temu jesteśmy w stanie wygodnie korzystać z dwóch aplikacji jednocześnie, np. edytora PDF i narzędzia do robienia elektronicznych notatek. Tryb dzielenia widoku ekranu przydaje się szczególnie wtedy, gdy chcemy zachować podgląd dwóch dokumentów na raz (np. edytowanego pliku PDF z jednej strony, a oryginału z drugiej).

Onyx Boox Note 2
Onyx Boox Note 2

Dzięki opcji Screencast wybrane czytniki Onyx Boox pozwalają na wyświetlanie zawartości ekranu bezpośrednio na komputerze. Przedsiębiorstwo regularnie przygotowuje aktualizacje oprogramowania czytników ebooków (zwykle raz na kilka miesięcy), usuwając ich błędy oraz dodając do nich nowe funkcje.

Szybkie działanie

Jedną z największych zalet czytników Onyx Boox jest płynność działania. Dzięki możliwości korzystania z alternatywnych trybów odświeżania ekranu, możemy znacząco ją zwiększać kosztem jakości wyświetlanych na urządzeniach obrazów.

Onyx Boox Max 3
Onyx Boox Max 3

Tryb normalny (normal mode) to tryb domyślny, który służy do czytania ebooków lub przeglądania plików PDF. Tryb szybki (speed mode) skutkuje lekkim ghostingiem, lecz zapewnia bardziej płynne działanie czytnika ebooków w czasie przeglądania obrazów lub przeglądania Internetu za pomocą przeglądarki Chrome lub Firefox. Tryb A2, który znacząco redukuje jakość obrazów, jest najlepszy do otwierania materiałów z wieloma grafikami. Ostatni, nowy tryb X-Mode, został zaprojektowany pod kątem oglądania filmów w serwisie YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=8vEGWQtYHyU&t=16s

Onyx Boox Assisant

Użytkownicy czytników Onyx Boox mogą korzystać z aplikacji Boox Assistant, która pozwala na bezprzewodowe połączenie urządzeń ze smartfonem lub tabletem. Dzięki Boox Assistant możemy przesyłać obrazy lub pliki PDF na urządzenia mobilne bez potrzeby posługiwania się kablem. Aplikacja świetnie sprawdza się również przy udostępnianiu artykułów w sieci oraz stron internetowych. Co szczególnie istotne, dzięki niej jesteśmy w stanie wygodnie przeglądać wszystkie notatki z czytnika ebooków na smartfonie lub tablecie.

Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *