Co najmniej jedną książkę przeczytało w zeszłym roku 42% Polaków. Oznacza to wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu z rokiem 2019. Pomimo to, zainteresowanie książkami w wersji elektronicznej wciąż jest niewielkie. Sprawdź, co wynika z najnowszego raportu na temat stanu czytelnictwa w Polsce.
W sieci właśnie pojawił się najnowszy raport na temat stanu czytelnictwa w Polsce. Choć przygotowany przez Bibliotekę Narodową dokument prowokuje do optymizmu, nie wiadomo, czy ukazane w nim trendy stanowią początek realnych zmian. Przekonaj się dlaczego.
Wzrost poziomu czytelnictwa w Polsce
Co najmniej jedną książkę przeczytało w zeszłym roku 42% Polaków. Oznacza to wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu z rokiem 2019. Jest to również najlepszy wynik od sześciu lat. Warto jednak podkreślić, że poziom czytelnictwa w 2004 roku wynosił 58%.
Chociaż niewielki wzrost poziomu czytelnictwa w Polsce w 2020 roku skłania do optymizmu, uzyskany wynik mógłby być jeszcze lepszy. Jak wskazują autorzy raportu: Czy jest to wydarzenie jednorazowe, czy też zwiastun nowego trendu, okaże się w przyszłości – na razie można ostrożnie mówić o powodach do optymizmu, choć do poziomu wskaźników z początku XXI wieku jeszcze daleko.
Najwięcej czytają kobiety
Najchętniej po książki sięgają w naszym kraju kobiety. Co najmniej jedną książkę przeczytało w zeszłym roku 51% kobiet i 33% mężczyzn. Kobiety wypadają również lepiej pod względem intensywności czytania. 15% z nich przeczytało co najmniej siedem książek w ciągu roku. W przypadku mężczyzn wynik wynosi 7%.
Najwięcej czytają młodzi
Najwięcej czytelników książek znajduje się w grupie ludzi młodych. Po książki regularnie sięga aż 76% osób w wieku 15-18 lat. Jest to trend, który bez wątpienia wiąże się z edukacją oraz koniecznością czytania lektur szkolnych. Najrzadziej po książki sięgają osoby starsze. Zainteresowanie literaturą deklaruje jedynie 33% osób po 60 roku życia. W przypadku osób w wieku powyżej 70 lat poziom czytelnictwa spada do 22%.
Najpopularniejsze gatunki literackie
Do ulubionych gatunków literackich w Polsce należą książki sensacyjno-kryminalne (24%) i popularne (20%). Mieszkańcy naszego kraju chętnie sięgają również po biografie, wspomnienia oraz książki historyczne (19%). Upodobanie do literatury wysokoartystycznej po 1918 jest największe wśród kobiet (16%). W przypadku mężczyzn wynik wyniósł w tej dziedzinie 11%. Klasyka literatury jest najchętniej czytana przez młodzież szkolną (38%).
Listę najpopularniejszych autorów w Polsce drugi rok z rzędu otwierają Olga Tokarczuk i Remigusz Mróz.
Miasto przed wsią
Poziom czytelnictwa w Polsce jest najwyższy w miastach. W ośrodkach co najmniej półmilionowych wynosi on 55%, natomiast w miejscowościach liczących 50-100 tys. mieszkańców 56%. W przypadku mniejszych miast ten wynik spada do 38%, natomiast na wsiach do 37%.
Dostęp do książek
Polacy bardziej cenią sobie wizyty w księgarniach niż w bibliotekach. Podstawowym źródłem dostępu do książek są dla nich zakupy (45%). To oznacza, że poziom kupowania książek w Polsce w porównaniu z poprzednim rokiem wzrósł o 4%. 32% respondentów zadeklarowało, że pożycza książki od znajomych, natomiast 34% dostaje je w formie prezentu. W roku 2020 z bibliotek korzystało natomiast tylko 23% mieszkańców naszego kraju.
Książki w wersji elektronicznej
Ebooki nadal cieszą się w Polsce znacznie mniejszym zainteresowaniem niż papierowe wydania książek. Z książek w wersji elektronicznej uruchamianych na komputerach, czytnikach, telefonach lub tabletach korzysta jedynie 5% wszystkich wszystkich czytelników. Najczęściej są to osoby młode (14% osób w wieku 15-18) uraz uczące się 14%.
Na uwagę zasługuje wysoki odsetek czytelników, którzy wypożyczają ebooki w formie abonamentu. Ze streamingu książek w Internecie korzysta 28% badanych. Jest to kolejny dowód na atrakcyjność i nowoczesność takich usług, jak Empik Go czy Legimi. Możliwość nieograniczonego pobierania ebooków lub audiobooków, która wymaga jedynie opłaty przystępnego, miesięcznego abonamentu, powoduje, że książki w wersji elektronicznej mogą stopniowo zyskiwać na popularności.
Autor: Kuba
Źródło: Biblioteka Narodowa