Odkrywaj najpopularniejsze książki edukacyjne na interaktywnej mapie [Open Syllabus Galaxy]

1,138,841 najpopularniejszych książek edukacyjnych na świecie i występujące między nimi powiązania. Po zebraniu ponad 7 milionów sylabusów twórcom projektu Open Syllabus Galaxy udało się przejrzeć literaturę szkolną i uniwersytecką niemal na wylot. Czego się dowiedzieli?

Wyszukiwanie książek w Open Syllabus Galaxy

Książę Machiavellego, Opowieści kanterberyjskie Chaucera, Manifest komunistyczny Marksa, The Elements of Style Williama Strunka to powszechnie znane książki, na które prawdopodobnie już się kiedyś natknęliśmy. Co je ze sobą łączy? Stanowią one stały element sylabusów w wielu szkołach średnich i na uniwersytetach. W jaki sposób to sprawdzono?

Projekt Open Syllabus

Projekt Open Syllabus to inicjatywa edukacyjna, dzięki której możemy się dowiedzieć, jakie książki czytają dziś uczniowie na całym świecie. Twórcy projektu zgromadzili 7,292,573 sylabusów, a następnie zwizualizowali ich zawartość w przystępnej formie. W ten sposób powstała interaktywna mapa Open Syllabus Galaxy, po której jesteśmy w stanie samodzielnie się poruszać. Mapa ukazuje powiązania pomiędzy 1,138,841 książkami, które najczęściej występują w sylabusach.

Wyszukiwanie książek w Open Syllabus Galaxy
https://www.naczytniku.pl/dlaczego-warto-czytac-klasyke-literatury-na-czytniku-ebookow/

Korzystanie z mapy Open Syllabus Galaxy

Kiedy uruchomimy mapę Open Syllabus Galaxy, w lewym górnym rogu ekranu zobaczymy wyszukiwarkę. Jeśli ją otworzymy, poniżej pojawi się przejrzysty ranking 100 najczęściej przerabianych w szkołach i na uczelniach wyższych lektur. Numer jeden na liście zajmuje Elements of Style Williama Strunka. Jak ustalili twórcy serwisu, książka stanowi element 15,000 sylabusów.

Wyszukiwanie książek w Open Syllabus Galaxy

Kiedy naciśniemy na wybraną książkę na mapie, zobaczymy wszystkie powiązane z nią pozycje. W przypadku dzieła Strunka będzie to np. A Writer’s Reference Diany Hacker, Retoryka Arystotelesa, List z więzienia w Birmingham Martina Luthera Kinga oraz praca Strukturalne przeobrażenia sfery publicznej Jurgena Habermasa.

Powiązania między książkami

Rekord największej ilości cytowań w naukach humanistycznych należy do Michela Foucaulta. Jeżeli kiedyś natknęliśmy się na książkę francuskiego filozofa, najprawdopodobniej było to studium systemu penitencjarnego Nadzorować i karać. Książka zajmuje wysoką 16 pozycję w rankingu Open Syllabus.

Wyszukiwanie książek w Open Syllabus Galaxy

Co ciekawe, otwierając książkę Foucaulta na mapie, zobaczymy cały szereg interesujących powiązań: Gates of Injustice: The Crisis in America’s Prisons Alana Elsnera, The Anatomy of Disgust Williama Iana Millera oraz Soledad Brother: The Prison Letters of George Jackson. Wycieczka w sąsiedztwo dzieła Wspólnoty wyobrażone. Rozważania o źródłach i rozprzestrzenianiu się nacjonalizmu Benedicta Andersona pozwoli nam natomiast dotrzeć do takich książek politycznych, jak Co to jest naród? Ernesta Renana oraz Mythscapes: memory, mythology, and national identity Duncana S. A. Bella.

https://www.naczytniku.pl/jak-skutecznie-zapamietywac-czytane-ksiazki/

Odkrywanie nowych książek

Największą zaletą mapy Open Syllabus Galaxy jest z pewnością to, że pozwala ona w wygodny sposób odkrywać intelektualny świat, poszukiwać inspiracji oraz dodawać kolejne pozycje do własnej listy literackich wyzwań. Chociaż w szkole średniej mogliśmy np. z przyjemnością przeczytać Orientalizm Edwarda Saida, prawdopodobnie nie znaliśmy wówczas żadnych podobnych dzieł, nie potrafiliśmy rozszerzyć naszej wiedzy. Teraz mamy do tego idealną okazję.

Wyszukiwanie książek w Open Syllabus Galaxy

Jeżeli chcemy dobrze zrozumieć jakiś temat, przeczytanie jednej książki nam nie wystarczy. Powinniśmy cierpliwie wokół niego krążyć, stopniowo wnikając w naturę poszczególnych zagadnień. Projekt Open Syllabus bez wątpienia nam w tym pomoże. Z jednej strony znajdziemy tu np. Failed States Noama Chomsky’ego, z drugiej zaś Why the French Don’t Like Headscarves: Islam, the State, and Public Space Johna R. Bowen. Po zapuszczeniu się w dalsze rejony mapy natkniemy się nawet na Messages to the World Osamy bin Ladena. Dzięki Open Syllabus Galaxy nigdy nie zabraknie nam inspiracji.

Autor: Kuba
Źródło: OpenCulture.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *