Kobo i PocketBook to dwie popularne marki czytników e-booków. Nie raz przeszło nam przez myśl pytanie: która z nich jest lepsza? Nie mogliśmy tego zostawić jedynie na myśli, więc postanowiliśmy to sprawdzić. Wybraliśmy dwa modele, PocketBook Touch HD 3 oraz Kobo Libra 2.
Dokładnie porównaliśmy ich podzespoły, oprogramowanie, ekrany i nie tylko. Opiszemy, co oferują, jakie są ich zalety i wady oraz który z nich lepiej się prezentuje w poszczególnych aspektach. Po sprawdzeniu każdego elementu wybierzemy ten czytnik, który według nas okazał się lepszy.
Wygląd
PocketBook Touch HD 3 można znaleźć w dwóch wersjach kolorystycznych – szarej i miedzianej. Kolor obejmuje obudowę z tyłu, po bokach oraz częściowo z przodu. Pozostała część, czyli ramka wokół ekranu oraz przyciski są matowo czarne. Na tylnej obudowie znajduje się logo firmy oraz kilka informacji o czytniku. Całe urządzenie waży 155 g oraz ma wymiary 161,3 x 108 x 8 mm.
Kobo Libra 2 również jest dostępny w dwóch kolorach. Tym razem jest to czarny i biały. Wybrany kolor obejmuje całą obudowę oraz przyciski czytnika. Na tylnej części znajdziemy przycisk włączania oraz wygrawerowaną nazwę firmy. Ten czytnik jest zdecydowanie większy i cięższy. Waży 215 g, a jego wymiary o 144,6 x 161,6 x 9 mm.
To, który czytnik lepiej się prezentuje jest oczywiście kwestią subiektywną. Kobo postawiło na większy ekran, a PocketBook na bardziej unikalne kolory. Oba czytniki prezentują się bardzo dobrze, a ich wyglądu nie powstydzi się żaden użytkownik.
Podzespoły
PocketBook w swoim modelu Touch HD 3 oferuje procesor Dual Core, 512 MB pamięci RAM, oraz 16 GB pamięci wewnętrznej. Wbudowana bateria ma pojemność 1500 mAh. Czytnik posiada również certyfikat wodoszczelności IPX7.
Model Libra 2 od firmy Kobo oferuje jednordzeniowy procesor oraz 32 GB pamięci wewnętrznej. Ilość pamięci RAM oraz pojemność baterii nie zostały podane przez producenta. Czytnik również posiada certyfikat wodoszczelności, tym razem jest to IPX8.
Trudno wybrać, który z tych modeli jest lepszy pod względem podzespołów. Libra 2 oferuje więcej pamięci wewnętrznej i lepszą wodoszczelność. Z drugiej strony PocketBook ma wbudowany lepszy procesor. Ilość pamięci RAM oraz pojemność baterii w czytniku Kobo nie są znane, więc nie możemy określić, który z czytników wypada lepiej pod tymi względami. Jednak prawdopodobnie podzespoły Kobo są utajnione nie bez powodu, gdyby producent mógł się nimi pochwalić to zapewne by to zrobił. Możemy zatem wnioskować, że RAM i bateria w Kobo są słabsze.
Oprogramowanie
PocketBook tworząc czytniki zadbał o swoich międzynarodowych klientów. Urządzenia mają wgrane wiele języków menu. Znajdziemy tam m.in. polski, angielski, niemiecki czy francuski. Touch HD 3, tak jak wszystkie inne czytniki tej firmy, jest kompatybilny z wieloma formatami plików. Do wyboru mamy: PDF, PDF(DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, MP3, M4B. Dostępne są również połączenia Wi-Fi, pozwalające na przesyłanie plików i Bluetooth umożliwiający łączenie się z bezprzewodowymi głośnikami i słuchawkami.
Kobo również oferuje kilka języków, jednak nie znajdziemy wśród nich języka polskiego. Konieczne będzie korzystanie z czytnika w innym języku, jak angielski lub niemiecki. Jeśli chodzi o dostępne formaty jest ich nieco mniej, jednak wszystkie najważniejsze są kompatybilne z czytnikiem. Możliwe będzie otwarcie plików: EPUB, EPUB3, FlePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR. Na czytniku Libra 2 również są dostępne połączenia Wi-Fi i Bluetooth, które pozwolą na pobieranie książek czy połączenie się z bezprzewodowymi słuchawkami.
W tej kategorii PocketBook Touch HD 3 wypada zdecydowanie lepiej. Oferuje on możliwość ustawienia interfejsu czytnika w języku polskim oraz jest kompatybilny z większą liczbą formatów plików. Co więcej, PocketBook ma domyślnie wgrane polskie księgarnie Legimi i EmpikGo. Kobo nie jest z nimi kompatybilne, ma dostęp jedynie do księgarni Kobo, w której większość książek jest dostępne w języku angielskim lub chińskim.
Ekran
Najważniejsza część czytników, to zdecydowanie ich ekran. W tym przypadku PocketBook oferuje 6-calowy E Ink Carta o rozdzielczości 1072 x 1448 (300ppi). Jest on monochromatyczny i wyświetla 16 odcieni szarości. Czytnik ma dotykowy wyświetlacz oraz cztery dodatkowe przyciski, pozwalające na wygodne poruszanie się po czytniku. Został również wyposażony w inteligentne podświetlenie ekranu SMARTlight. Pozwala ono nie tylko dostosować intesywność podświetlenie, ale też jego barwę.
Kobo w modelu Libra 2 zamontowało 7-calowy ekran o rozdzielczości 1264 x 1680 (300 ppi). W tym przypadku również jest on monochromatyczny z możliwością wyświetlenia 16 odcieni szarości. Ekran jest dotykowy, a na obudowie znajdziemy dwa przyciski do poruszania się po interfejsie czytnika. Zamontowane zostało podświetlenie ComfortLight PRO, które również pozwala na dostosowywanie natężenia i barwy podświetlenia ekranu czytnika.
W tym przypadku Kobo oferuje o jeden cal większy ekran oraz opcję Dark Mode, która zamienia ze sobą kolory, sprawiając, że napisy są białe, a tło czarne. Rozdzielczość wyświetlaczy jest taka sama. Plusem w przypadku PocketBook jest większa liczba przycisków oraz możliwość własnego dostosowywania ich funkcji. W Kobo można jedynie wybrać, który przycisk będzie odpowiadał za przejście do następnej lub poprzedniej strony.
Cena
Cena czytnika PocketBook Touch HD 3 to ok. 720 zł. Jest on łatwo dostępny w Polsce. Znajdziemy go w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Dzieje się tak ponieważ w Polsce znajduje się oficjalny dystrybutor PocketBooka. Kobo Libra 2 jest zdecydowanie droższy. Średnia cena czytnika to 1000 zł. Znajdziemy je jedynie w kilku miejscach, głównie internetowo. Dzieje się tak ponieważ Kobo nie ma oficjalnego dystrybutora w Polsce. Najbliżej nas znajdziemy dystrybutorów w Danii, Holandii i Szwajcarii.
Czytnik Touch HD 3 w tej kategorii prezentuje się dużo lepiej. Jego cena jest niższa, a dostępność dużo lepsza.
Podsumowanie Kobo vs PocketBook
Czytniki nieco się od siebie różnią. W każdej kategorii znaleźliśmy pomiędzy nimi jakieś rozbieżności. Nie są one jednak drastyczne, raczej niewielkie cechy odróżniające czytniki od siebie. Oba mają swoje plusy i minusy, przez co wybór tego, który zasługuje na miano lepszego z nich nie był łatwy. Ostatecznie przychylamy się nieco w stronę czytnika PocketBook. Głównym powodem jest tutaj niższa cena oraz lepsza dostępność tego czytnika przy podobnych pozostałych parametrach. Również dostęp do księgarni Legimi i EmpikGo jest dużym plusem dla czytnika PocketBook. Zapewnia to wygodę pobierania książek na czytnik w dowolnym miejscu, wystarczy mieć połączenie z internetem.
Autor: Karolina
Źródła: GoodEReader
Mam porównanie dotyczące wytrzymałości, od dobrych kilku lat (około 8) jestem posiadaczem Kobo HD 7 cali, jest nie do zdarcia i towarzyszy mi wszędzie i zawsze – bardzo odporny na fizyczne uszkodzenia, o co nietrudno nawet w normalnym użytkowaniu. Niestety PocketBook pod tym względem to porażka. Miałem do czynienia z dwoma modelami tej firmy. 6 calowym przed Kobo – pewnego razu po roku (zaraz po gwarancji) użytkowania wyświetlacz przestał działać. Drugi kupiłem niedawno córce, kolorowe badziewie, w którym ekran został uszkodzony po kilku miesiącach, mimo braku jakichkolwiek zewnętrznych śladów – odpowiedź serwisu, że tak się zdarza i to wina użytkownika. Nie zachęcam więc do kupna, bo oszczędzają na wytrzymałości kosztem funkcjonalności i wagi, a czytnik kupuje się przecież na kilka lat!