Mam dla Was porównanie dwóch czytników pozornie zupełnie niezwiązanych ze sobą. Zestawiłem jednak Kindle 8 i Cybook Muse, bo wbrew wrażeniu mogą okazać się bardzo do siebie podobne. Sprawdźmy zatem co oferują i który z nich wypada w zestawieniu lepiej.
Wygląd
Kindle
Jak to w Kindlu bywa, czytnik nie posiada przycisków fizycznych. Cała obsługa odbywa się na ekranie dotykowym. Obudowa jest prostokątna, ale opływowa. Występuje tylko w kolorze czarnym, wymiary zaś to 160 x 115 x 9,1 mm. Logo Kindle znajduje się pod ekranem. Czytnik waży 161 g, do niego dodawany jest kabel ładujący micro USB.
Muse
Wygląd Muse jest charakterystyczny dla wszystkich Cybooków. Znany dobrze skos w lewym, dolnym rogu, przyciski fizyczne po lewej i prawej stronie obudowy oraz na dole. Logo znajduje się pod ekranem, czytnik występuje tylko w kolorze czarnym. Z tyłu znajdziemy wgłębienia na palce, dzięki czemu czytnik lepiej leży w dłoni. Urządzenie miedzy 155 x 116 x 8 mm i waży 190 g. Do czytnika dodawany jest kabel ładujący micro USB.
Użytkowanie
Kindle
Menu dostępne jest w językach niemieckim, hiszpańskim, francuskim, włoskim, japońskim, angielskim amerykańskim, angielskim brytyjskim, portugalskim i chińskim. Brak języka polskiego. Urządzenie działa sprawnie i szybko. Uciążliwy ghosting jest niemal niewidoczny, co bardzo usprawnia czytanie.
Menu rozwijane jest poprzez przesunięcie palcem w dół na górze ekranu. Udostępnia ono stronę główną, ustawienia, czy sklep. Obsługa jest intuicyjna, strona główna udostępnia wszystkie opcje potrzebne do konfiguracji urządzenia. Bateria pozwala na użytkowanie czytnika nawet do 2 miesięcy bez konieczności dodatkowego ładowania. Wadą jest pamięć, która wynosi 4 GB, gdzie 3 GB dostępne są dla użytkownika, Kindle nie posiada opcji jej rozszerzenia. Ekran to E-ink 6 cali, 167 dpi z rozdzielczością 800×600 i 16-ma poziomami szarości.
Muse
Muse jest bardziej przystosowany do polskiego użytkownika, menu występuje w językach polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim i innych. Działa nieco wolniej od Kindle, widać też niewielki ghosting.
Przyciski fizyczne ułatwiają użytkowanie, z pewnością poprawiają intuicyjność oraz pozwalają na nawigację w każdych warunkach. Na stronie głównej znajdziemy menu, które zawiera bibliotekę, sklep z ebookami i ustawienia. Bateria LiPo, 1900 mAh, pozwala na korzystanie bez ładowania do miesiąca, przy czytaniu 30 minut dziennie. Pamięć jest niewielka, bo to tylko 2 GB, ale możemy ją rozszerzyć kartą microSD do nawet 32 GB, co daje nam już ogrom miejsca na książki. Ekran to 6″ E-Ink Pearl z rozdzielczością 800×600 i 16-ma poziomami szarości.
Czytanie
Kindle
Obsługa formatów Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, unprotected MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP.
Dodatki do czytania: zakładki, notatnik, przeglądarka internetowa, słowniki. Obsługa wi-fi.
Muse
Obsługa formatów ePub, PDF Adobe DRM, HTML, Txt, FB2, DJVU, JPEG, PNG, GIF, BMP, ICO, TIF, PSD.
Dodatki do czytania: zakładki, notatnik, przeglądarka internetowa, słowniki. Obsługa wi-fi.
Podsumowując
Cybook Muse jest bardziej przyjazny dla użytkownika. Jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze. Kindle 8 jednak działa szybciej i nie posiada widocznego ghostingu. Niemniej brak języka polskiego i dłuższy czas nauki obsługi go mogą stanowić problem. Muse to także więcej popularnych formatów plików, Kindle nastawiony jest na sprzedawane przez siebie ebooki. Przewagą Muse jest także możliwość rozszerzenia pamięci do aż 32 GB, ale Kindle wyróżnia bateria, która działa zdecydowanie dłużej bez ładowania. Pochwalić można Cybooka także za obudowę, której konstrukcja pozwala na pewne trzymanie czytnika w dłoni.
Należy zwrócić uwagę, że Kindle 8 i Cybook Muse są jednocześnie do siebie bardzo podobne, choć w szczegółach tak różne. Trudno ocenić, który z nich wypada lepiej w zestawieniu, ponieważ posiadają cechy równie interesujące dla różnych użytkowników. Mam nadzieję, że tym porównaniem pomogłem Wam nieco dokonać wyboru.