W dzisiejszych czasach mamy do wyboru wiele urządzeń, które pozwalają nam czytać praktycznie w każdych warunkach. Smartfony, tablety, czytniki ebooków i komputery. Skąd mamy wiedzieć, które z nich będą najlepsze dla naszych oczu i upodobań?
Ekrany LCD
Wyświetlacz LCD to urządzenie wyświetlające obraz, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.
Wszystkie rodzaje wyświetlaczy ciekłokrystalicznych składają się z czterech podstawowych elementów:
- Komórek, w których zatopiona jest niewielka ilość ciekłego kryształu;
- Elektrod, które są źródłem pola elektrycznego działającego bezpośrednio na ciekły kryształ;
- Dwóch cienkich folii, z których jedna pełni rolę polaryzatora a druga analizatora;
- Źródła światła.
Główną wadą ekranów LCD jest światło bijące prosto z ekranu. Razi w oczy i szybko je męczy, zatem wielogodzinne czytanie jest w zasadzie niemożliwe. Z drugiej strony wyświetlacze posiadają tysiące kolorów, których nie uświadczymy w czytnikach. No ale właśnie, przyjrzyjmy się czym w zasadzie jest e-papier.
Papier elektroniczny
Epapier to rodzaj wyświetlacza, który swoimi gabarytami i elastycznością dąży do imitacji papieru. Na e-papierze można tworzyć notatki za pomocą odpowiednich narzędzi (np. elektryczny „ołówek”) albo na którego powierzchni może być wyświetlany elektronicznie zapisany tekst.
Głównym, używanym powszechnie w czytnikach jest ekran E Ink, czyli technologia papieru elektronicznego rozwijana przez E Ink Corporation. Znalazła zastosowanie w produkcji wyświetlaczy elektronicznych. Korzystające z niej urządzenia to m.in.: Onyx, Sony Reader, Pocketbook, Cybook i Amazon Kindle.
Głównym komponentem elektronicznego atramentu są miliony mikrokapsułek, o średnicy ludzkiego włosa. Każda mikrokapsułka zawiera dodatnio naładowane białe cząstki i ujemnie naładowane czarne cząstki, zawieszone w przejrzystej cieczy. Same kapsułki są także zawieszone w płynie, tworząc swego rodzaju atrament. Atramentem tym pokrywa się obwód elektroniczny, składający się z elektrod sterujących wyświetlaczem.
Kiedy do piksela zostanie przyłożony potencjał elektryczny, w taki sposób, że ładunek dodatni jest przyciągany do góry, a ujemny do dołu, białe cząstki przemieszczają się w górę mikrokapsułki, a czarne do jej dna, gdzie stają się niewidoczne. W efekcie piksel staje się biały. Po odwróceniu polaryzacji elektrod, czarne cząstki wędrują do góry kapsułki zaciemniając dany piksel.
Zdrowe oczy
Papier elektroniczny jest bezpieczny dla oczu, ponieważ nie posiada oświetlenia skierowanego prosto w oczy. Niektóre z czytników ebooków posiadają wbudowane podświetlenie, ale świeci ono na ekran, a nie w oczy użytkownika. Z tego względu czytniki ebooków są bezpieczne dla wzroku i pozwalają na długotrwałe i komfortowe czytanie przez wiele godzin.
Podsumowanie
Konkluzja jest zatem prosta. Warto zainwestować w e-papier, ponieważ jest bezpieczny dla wzroku i zdecydowanie przewyższa jakością czytania ekranu LCD.