Dzień Ojca obchodzimy tradycyjnie 23 czerwca. To doskonały moment, kiedy możemy podziękować naszym tatom za wszystko, co dla nas robią i pokazać, jak wiele dla nas znaczą. Do życzeń zawsze warto dołączyć upominek, a jeżeli nasz rodzic jest zapalonym pożeraczem książek, podarujmy mu marzenie każdego książkoholika – czytnik e–booków.
Czytnik vs. książka
Technologia gna cały czas do przodu i wkracza coraz bardziej w nasze życie. Trend nie omija sfery książkowej. Oczywiście, że znajdą się zagorzali zwolennicy tradycyjnego sposobu na czytanie, ale czytniki e-booków na wielu płaszczyznach prześcigają papierowe lektury:
- zajmują mniej miejsca;
- cechuje je większa mobilność;
- umożliwiają posiadanie przy sobie wielu pozycji jednocześnie;
- często wersje elektroniczne książek są tańsze.
Jaki czytnik książek wybrać?
Każdy sklep z czytnikami ma mnóstwo modeli do wyboru. Warto wiedzieć, czym kierować się w czasie kupna. Najważniejszy jest ekran, który koniecznie musi być e-papierowy. Daje wrażenie obcowania z prawdziwym papierem, w przeciwieństwie do męczących wzrok wyświetlaczy LCD. Przyjrzyjmy się też:
- pojemności baterii;
- ilości pamięci wewnętrznej;
- kontrastowi – im wyższy kontrast, tym wyraźniejsze są litery;
- rozdzielczości ekranu i gęstości pikseli;
- dodatkowemu oświetleniu.
Aby uchronić sprzęt przed zniszczeniem, a ekran przed zarysowaniem, potrzebne będzie również etui do czytnika.
4 najlepsze czytniki na Dzień Ojca
- Zacznijmy od podstaw – PocketBook Basic 3
To niewielkie urządzenie jest idealne, aby rozpocząć przygodę z elektronicznym czytaniem. Ekran zapewnia komfortową lekturę, a wytrzymała bateria na jednym ładowaniu pozwala przeczytać około 20 średnich książek. Minusem może okazać się brak dotykowego ekranu, modułu Bluetooth czy przeglądarki internetowej. Kupując czytnik e-booków liczymy jednak na możliwość oddania się lekturze, a nie surfowania po sieci. Minimalizm jest obecnie w cenie.
- Coś dla estetów – Cybook Muse Frontlight 2
Gdyby wybrać tylko jedno słowo do opisu czytnika książek, „niebanalny” pasowałoby idealnie. Doskonałe podzespoły pozwalają na płynną pracę sprzętu. Dotykowy interfejs ułatwia korzystanie z urządzenia, a potężna bateria zapewnia długie godziny czytania. To wszystko zamknięte jest w solidnie skonstruowanej obudowie o ciekawej, nieco futurystycznej stylistyce, która pozwoli wyróżnić się w tłumie. Cybook wybija się na tle konkurencji również niewielką wagą – cała konstrukcja to jedynie 155 g. Ciężko przejść obok niego obojętnie.
- Klasyka klasyki – Kindle Paperwhite 3
Nie słyszeć o Kindle’u, to jakby nie wiedzieć, co to iPhone. O tym sztandarowym produkcie Amazona powiedziano już chyba wszystko. W cenie urządzenia otrzymujemy doskonałą rozdzielczość, kontrast i zagęszczenie pikseli, zapewniające ostry jak brzytwa obraz. Specjalnie skonstruowana czcionka „Bookerly” czy stopnie regulacji oświetlenia to ukłon w stronę komfortu użytkownika. Przy zakupie Kindle’a warto wziąć pod uwagę, że w urządzeniu brak menu w języku polskim, jak i możliwości poszerzenia wewnętrznej pamięci o kartę.
- E-bookowy omnibus – Onyx Boox Note
Boox Note to prawdziwy Rolls-Royce w świecie czytników e-booków. Poza swoim pierwotnym przeznaczeniem, posiada dotykowy ekran, specjalny rysik, umożliwiający notowanie czy rysowanie oraz system Android, zapewniający wiele dodatkowych aplikacji. Mocne podzespoły i wytrzymała bateria dopełniają całości. Wszystkie cechy urządzenia znajdują swoje odzwierciedlenie w jego cenie. Może warto zastanowić się nad kupnem jednego, wielozadaniowego sprzętu zamiast kilku?
Kochamy naszych ojców
Wybór czytnika książek to niełatwa sprawa, ale kto zna lepiej potrzeby taty, jak nie jego dzieci? 23 czerwca to tylko jeden dzień, ale pamiętać o swoich ojcach powinniśmy nie tylko w czasie ich święta.