Jak dbać o czytnik podczas podróży?

Wakacyjny okres nieodłącznie kojarzy się z podróżami. Czy to wyjazdy krajowe, czy zagraniczne, czas w pociągu albo samochodzie dłuży się jednakowo. Idealnym remedium na bolączkę nudy wydaje się być literatura. Pochłonięci lekturą nie tupiemy nerwową nogą, prawie nie spoglądamy na zegarek i tylko z rzadka pytamy: „Daleko jeszcze?”. Można wziąć książkę papierową, ale wrzucenie do plecaka lekkiego i kompaktowego czytnika e-booków z wgraną ogromną biblioteczką tytułów będzie o niebo lepszym rozwiązaniem. O każdy elektroniczny sprzęt należy dbać. Zastanówmy się, co zrobić, aby tegoroczny wyjazd nie był dla cyfrowego kompana ostatnim

Ochrona

Elektroniczne urządzenia charakteryzują się delikatnością. Należy wykazać się dużą ostrożnością przy ich transporcie. W przypadku podróży samolotem, zapakujmy czytnik e-książek do bagażu podręcznego. Zapewni nam odpowiednią rozrywkę w czasie lotu. Kiedy nie ma innej możliwości, niż umieszczenie sprzętu w walizce rejestrowanej – zadbajmy, by znajdował się między miękkimi przedmiotami. Najlepiej sprawdzą się ubrania, takie jak swetry czy spodnie dresowe.

Najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewni etui na czytnik. Poza ciekawym wyglądem i możliwością dopasowania kolorystyki do własnych preferencji, większość posiada interesujące dodatkowe funkcje. Specjalnie podzielona przednia pokrywa umożliwiająca, po odpowiednim zagięciu, na pionowe ustawienie czytnika czy pomocniczy uchwyt na tylnej ściance znacząco zwiększą komfort użytkowania.

Warto dodać, że kupowanie i naklejanie folii ochronnej na ekran czytnika e-książek mija się z celem. Wyświetlacz urządzenia ma jak najwierniej oddawać wrażenie czytania papierowej książki. Nałożona dodatkowo cienka warstwa plastiku zupełnie niweczy założenie. Łatwo się brudzi i zbiera odciski palców lepiej niż niejeden śledczy. Odbija też światło, przez co komfort czytania w pełnym słońcu obniża się znacząco.

Pielęgnacja

Kurz i pył to jedni z największych wrogów sprzętu elektronicznego. Drobinki przedostają się przez szczeliny i szpary, osiadają na podzespołach, które szybciej niszczeją. Przetarcie ekranu lekko zwilżoną w wodzie ściereczką z mikrofibry zapobiegnie rozwojowi niepomyślnego scenariusza. Na silniejsze zabrudzenia pomogą środki do czyszczenia wyświetlaczy LCD. Wystarczy lekko nasączyć szmatkę w specyfiku i wytrzeć do sucha. Płyny na bazie silnych rozpuszczalników, jak np. aceton, mogą bezpowrotnie uszkodzić ekran. Warto dokładnie czytać etykiety przez zastosowaniem preparatu.

Kolejnym poważnym wrogiem czytników e-książek jest woda. Urządzenia zazwyczaj nie są wodoodporne. Wyjątek stanowi zapewnienie producenta o takiej właściwości w specyfikacji sprzętu. Należy o tym pamiętać, szczególnie podczas wyjazdów nad morze czy jezioro.

Tuż przed wyjazdem

Najważniejsze, aby nie zapomnieć o zabraniu czytnika e-książek ze sobą. Przykrych niespodzianek unikniemy, gdy umieścimy sprzęt na liście rzeczy do spakowania. W celu uniezależnienia się od źródeł zasilania, zadbajmy o jak najwyższy poziom naładowania baterii. Nie zaszkodzi wrzucić do plecaka:

  • ładowarki;
  • przyborów do pielęgnacji;
    • ściereczki;
    • spray’u czyszczącego;
  • etui na czytnik e-booków.

Szczęśliwej drogi już czas…

Stosując się do powyższych porad, odpowiednio przygotujemy i zabezpieczymy czytnik e-książek do podróży. Sprzęt odwdzięczy się za to możliwością przeżywania dodatkowych wakacyjnych przygód z bohaterami naszych ulubionych lektur.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *