Onyx Boox Nova i PocketBook InkPad 3 to dwa podobne do siebie czytniki ebooków od czołowych producentów na rynku. W dzisiejszym artykule oraz materiale wideo testujemy obydwa urządzenia, wskazując na ich najważniejsze funkcje i ograniczenia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, który z nich warto kupić, koniecznie zapoznaj się z naszą krótką analizą
Charakterystyka
Obydwa urządzenia, które właściwie nie różnią się od siebie wielkością, zostały wyposażone w ekrany dotykowe o przekątnej 7, 8 cala i wartości 300 DPI, która gwarantuje kontrastowe i wyraźne wyświetlanie tekstu oraz pozostałych treści. Pocketbook InkPad 3 posiada dodatkowo cztery przyciski funkcyjne, podczas gdy Onyx Boox Nova tylko jeden (służy od do cofania w czasie czytania).
Podświetlenie
Obydwa czytniki posiadają funkcję podświetlenia smartLIGHT, która działa jednak nieco inaczej. W przypadku Onyx Boox Nova mamy możliwość niezależnego kontrolowania zimnej i ciepłej barwy ekranu dwoma osobnymi suwakami. PocketBook InkPad 3 pozwala natomiast na wybranie ogólnego natężenia jasności ekranu, a następnie jego barwy. To, które rozwiązanie bardziej przypadnie nam do gustu, jest bez wątpienia kwestią indywidualną. Warto również podkreślić, że ekran Onyx Boox Nova świeci minimalnie jaśniej.
Funkcjonalność
Chociaż obydwa czytniki pozwalają na łączenie się z siecią przez WiFi i obsługę przeglądarki internetowej, Onyx Boox Nova wypada w niej kategorii nieco lepiej. Odtwarzanie i przewijanie stron internetowych jest w jego przypadku szybsze i bardziej płynne. Podobnie jest z odtwarzaniem plików PDF. Chociaż obydwa urządzenia świetnie sobie z nimi radzą, Onyx ponownie okazuje się minimalnie szybszy.
Do największych zalet PocketBooka InkPad 3 należy niewątpliwe to, że posiada on domyślnie wgraną aplikację Legimi oraz zapewnia możliwość podłączenia słuchawek za pomocą adaptera. Dzięki temu urządzenie pozwala na odtwarzanie plików audio – jest to funkcja, w którą nie został wyposażony Onyx Boox Nova. Wyłącznie PocketBook InkPad 3 posiada również slot na kartę SD z możliwością rozszerzenia jego pamięci do 32 GB.
Podsumowanie
Ze względu na znaczne podobieństwo trudno jednoznacznie powiedzieć, który czytnik jest obiektywnie lepszy. Taka ocena jest uzależniona przede wszystkim od naszych osobistych preferencji. Jeżeli najbardziej zależy nam na szybkości działania i płynności odtwarzania plików PDF, powinniśmy wybrać Onyx Boox Nova. Jeżeli natomiast większe znaczenie posiadają dla nas przyciski fizyczne i możliwość odtwarzania plików audio, warto abyśmy postawili na PocketBook InkPad 3.
Recenzja wideo