Chociaż książki akademickie rzadko zajmują czołowe miejsca na listach bestsellerów, czasami zdarza się, że poruszane w nich zagadnienia okazują się niezwykle interesujące dla czytelników – a wtedy wszystko się zmienia. W innych przypadkach tego typu książki zyskują popularność stosunkowo powoli – całe generacje muszą przeminąć, zanim ich prawdziwa wartość zostanie wydobyta na światło dzienne. Przekonaj się, jakie prace akademickie wywarły największy wpływ na rzeczywistość
Od czasu do czasu spotykamy kogoś, kto wspomina, że napisał książkę, a następie nieśmiało dodaje: „Właściwie jest to książka akademicka”, tak jakby nie był pewny, czy może uznać ją za wielkie osiągnięcie. Trudno zaprzeczyć, że większość tego typu pozycji kurzy się w bibliotekach lub jest znana jedynie w wąskich kręgach specjalistów. Niektóre z nich potrafią jednak wyłamać się z tego schematu, stać się bestsellerami i zyskać status kultowych.
Opinia ekspertów i czytelników The Guardian
Niezależnie od tego, co byśmy na ich temat sądzili, historia wielokrotnie pokazała, że najlepsze książki akademickie mogą stać się niezwykle wpływowe. Po sukcesie artykułu w dzienniku The Guardian, w którym bibliotekarze, wydawcy i sprzedawcy książek zaproponowali 20 najważniejszych pozycji akademickich wszech czasów, o opinie zapytano samych czytelników. Poniżej znajduje się lista książek, na które wskazali.
Najbardziej wpływowe książki akademickie w historii:
- Stephen Hawking – Krótka historia czasu. Od Wielkiego Wybuchu do czarnych dziur
- Mary Wollstonecraft – Wołanie o prawa kobiety
- Immanuel Kant – Krytyka czystego rozumu
- Karol Darwin – O powstawaniu gatunków
- Edward Said – Orientalizm
- Rachel L. Carson – Silent Spring
- Karol Marks, Fryderyk Engels – Manifest komunistyczny
- Germaine Greer – Kobiecy eunuch
- EP Thompson – The Making of the English Working Class
- Albert Einstein – Istota teorii względności
- Desmond Morris – Naga małpa
- Niccolò Machiavelli – Książę
- Platon – Państwo
- Thomas Paine – The Rights of Man
- Simone de Beauvoir – Druga płeć
- Richard Hoggart – The Uses of Literacy
- Adam Smith – Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów
- John Berger – Sposoby widzenia
Wpływ książek akademickich na społeczeństwo
Największe uznanie zarówno ekspertów, jak i laików, zyskała praca Karola Darwina. Zdaniem Andrew Prescotta z Uniwersytetu w Glasgow O powstawaniu gatunków jest „znakomitą demonstracją tego, dlaczego książki akademickie mają znaczenie”.
Jest to pozycja, która „zmieniła sposób, w jaki myślimy o wszystkim – nie tylko o świecie przyrody, ale również o religii, historii i społeczeństwie. Każdy badacz, niezależnie od tego, czy pisze książki, tworzy cyfrowe produkty lub dzieła sztuki, marzy o stworzeniu czegoś tak znaczącego w historii ludzkiej myśli, jak praca Darwina”.
Na wyróżnienie zasługuje również Krytyka czystego rozumu Kanta. Jej wysoki status jest o tyle zaskakujący, że zdaniem filozofa Rogera Scrutona „jest to jedna z najtrudniejszych książek filozoficznych, jakie kiedykolwiek napisano”. O znaczeniu Krytyki czystego rozumu decyduje jednak to, że „ukazuje ona granice wszelkiego możliwego poznania, a jednocześnie stara się uzasadnić stosowanie ludzkich zdolności intelektualnych w jego obrębie”.
O ogromnym wpływie Manifestu komunistycznego i Badań nad naturą i przyczynami bogactwa narodów nie trzeba nikogo długo przekonywać – prace Karola Marksa i Adama Smitha miały bezpośrednie przełożenie na kształt życia gospodarczego i funkcjonowanie wielu społeczeństw w dowolnych miejscach naszego globu. Zainspirowały one powstanie systemów ideologicznych i ekonomicznych, które wciąż pozostają żywe.
Artykuł wydaje Ci się przydatny? Polub naszą stronę na Facebooku, aby być na bieżąco z najnowszymi poradami, testami, porównaniami i innymi materiałami!
Autor: Kuba
Źródło: http://www.openculture.com