Wraz z końcem roku przychodzi pora na podsumowania. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was zestawienie artykułów, które w ciągu mijających 12 miesięcy cieszyły się największym zainteresowaniem naszych czytelników. Wśród omówionych tematów znalazły m. in. darmowe sposoby na korzystanie z Legimi, wykorzystanie czytnika ebooków do nauki języków obcych, 5 najlepszych urządzeń do robienia notatek czy lista najbardziej kontrowersyjnych książek w historii. Dowiedz się więcej
1. 20 książek, które odmienią Twoje życie [wybór użytkowników OpenCulture.com]
W 2007 roku serwis edukacyjny OpenCulture przeprowadził wśród swoich użytkowników ankietę dotyczącą książek, które odcisnęły na nich największe piętno. Nie chodziło w tym przypadku o powszechnie szanowane, uznane tytuły, lecz subiektywnie poruszające pozycje, które są w stanie odmienić ludzkie spojrzenie na świat. Wśród wymienionych autorów znaleźli się m. in. G. Orwell, V. Frankl, K. Vonnegut czy H. Hesse. W przygotowanym przez nas artykule znajdziesz w sumie 20 wskazanych przez użytkowników serwisu dzieł wraz z ich krótkimi opiniami.
Odnośnik do całego artykułu: 20 książek, które odmienią Twoje życie [wybór użytkowników OpenCulture.com]
2. 3 sposoby na Legimi za darmo
Legimi jest jedną z najpopularniejszych aplikacji do czytania ebooków w ramach abonamentu. W bazie serwisu znajduje się ponad 16 000 tytułów, do których można uzyskać dostęp nie tylko z poziomu elektronicznych czytników książek, lecz również smartfonów, tabletów i komputerów. W rzeczywistości możliwość korzystania z Legimi stanowi dla wielu osób największą zachętę do zakupu czytnika ebooków.
W przygotowanym w sierpniu artykule omówiliśmy sposoby, które pozwalają na uzyskaniu dostępu do zasobów serwisu zupełnie za darmo. Pomimo swoich ograniczeń są to doskonałe rozwiązania dla wszystkich, którzy chcieliby sprawdzić, czy aplikacja Legimi w ogóle odpowiada ich potrzebom.
Odnośnik do całego artykułu: 3 sposoby na Legimi za darmo
3. 10 najlepszych książek wszech czasów [według 125 topowych pisarzy]
W 2007 roku edytor czasopisma Raleigh News & Observer poprosił 125 współczesnych pisarzy o wskazanie ich 10 ulubionych dzieł literackich. Na podstawie udzielonych odpowiedzi stworzono listę najlepszych książek wszech czasów, na której znalazły się przede wszystkim tytuły klasyczne. Wśród wymienianych przez pisarzy tytułów regularnie pojawiały się na przykład ‘Opowiadania’ Czechowa, a także ‘Wielki Gatsby’ Fitzgeralda czy ‘Lolita’ Nabokova. Dowiedz się, które książki w wersji elektronicznej możesz pobrać za darmo z serwisu WolneLektury.pl
Odnośnik do całego artykułu: 10 najlepszych książek wszech czasów [według 125 topowych pisarzy]
4. ReadEra (najlepsza aplikacja do czytania ebooków na Androida?)
Chociaż czytanie na smartfonie stanowi rozwiązanie prowizoryczne, to zanim zdecydujemy się na zakup czytnika ebooków, jest ono w stanie znacznie ułatwić nam życie. W związku z tym postanowiliśmy przetestować jedną z najpopularniejszych aplikacji do czytania ebooków na Androida, która jest dostępna za darmo w Google Play. Obsługa wielu popularnych cyfrowych formatów, możliwość personalizacji ustawień czytania, podkreślania fragmentu tekstu i robienia notatek to tylko kilka z jej podstawowych funkcji, które czynią naukę i pracę wygodniejszymi.
Odnośnik do całego artykułu: ReadEra (najlepsza aplikacja do czytania ebooków na Androida?)
5. Uszkodzony czytnik ebooków – co zrobić? [KOMPLEKSOWY PORADNIK]
Ponieważ czytnik ebooków jest delikatnym urządzeniem, przypadkowy upadek lub narażenie go na zbyt dużą siłę nacisku w plecaku lub w torbie może trwale go uszkodzić. Chociaż sklepy i producenci urządzeń oferują swoim klientom specjalne gwarancje, warto zdawać sobie sprawę, że nie obejmują one wielu usterek spowodowanych przez samych użytkowników. W przygotowany w lipcu poradniku dokładnie wyjaśniliśmy, w jaki sposób rozpoznać uszkodzenie czytnika ebooków, jakie są ich rodzaje i z czego wynikają, a także co można w ich przypadku zrobić.
Odnośnik do całego artykułu: Uszkodzony czytnik ebooków – co zrobić? [KOMPLEKSOWY PORADNIK]
6. 5 najlepszych czytników do robienia notatek
Chociaż nie wszyscy o tym wiedzą, wiele urządzeń określonych mianem czytników ebooków jest w rzeczywistości wielofunkcyjnymi narzędziami do nauki i pracy. Jednym z ich najbardziej użytecznych zastosowań jest wykorzystywanie ich do rysowania, tworzenia elektronicznych notatek i nanoszenia odręcznych komentarzy na odtwarzane pliki.
Do najbardziej popularnych tego typu urządzeń należą czytniki ebooków Onyxa (m. in. Onyx Note Pro i Onyx Boox Max), Sony Digital Paper w dwóch różnych rozmiarach, SuperNote, mniej znany w Polsce Boyue Likebook, a także ReMarkable. Przekonaj się, jakie są ich główne zastosowania i największe zalety.
Odnośnik do całego artykułu: 5 najlepszych czytników do robienia notatek
7. Czy Kindle Oasis 3 to najlepszy czytnik ebooków na rynku? [SZCZEGÓŁOWA RECENZJA]
W drugiej połowie 2019 roku na rynku zadebiutował Kindle Oasis 3, czyli czytnik ebooków uchodzący za urządzenie z najwyższej półki. Chociaż parametry urządzenia są zbliżone do parametrów jego poprzedniej wersji, wyróżnia się ono m. in. mocniejszą baterią oraz możliwością regulacji barwy światła.
W swoim artykule [wraz z załączonym do niego testem wideo] skupiliśmy się m. in. na designie i funkcjonalności Kindle Oasis 3, omówiliśmy właściwości wyświetlacza urządzenia, sprawdziliśmy jego wodoodporność, działanie ustawień czytania oraz regulacji podświetlenia.
Odnośnik do całego artykułu: Czy Kindle Oasis 3 to najlepszy czytnik ebooków na rynku? [SZCZEGÓŁOWA RECENZJA]
8. Najbardziej kontrowersyjne książki w historii
Po przygotowaniu list najbardziej inspirujących i najlepszych książek wszech czasów, postanowiliśmy dodatkowo skupić się na tych dziełach, które od czasu swojej premiery nie przestają wzbudzać kontrowersji. ’Kwiaty zła’ Baudelaire’a, 'Sto dwadzieścia dni Sodomy’ de Sade’a, 'Książe’ Machiavellego czy 'Lolita’ Nabokova to tylko kilka tytułów, które omówiliśmy, wspominając o ich fabułach i recepcji wśród krytyków oraz społeczeństwa. Przekonaj się, które z najbardziej kontrowersyjnych książek w wersji elektronicznej możesz pobrać za darmo z serwisu WolneLektury.
Odnośnik do całego artykułu: Najbardziej kontrowersyjne książki w historii
9. Nauka języków obcych z wykorzystaniem czytnika [KOMPLEKSOWY PORADNIK]
Ponieważ najlepsze czytniki ebooków pozwalają nie tylko na czytanie książek w wersji elektronicznej, lecz również na wiele dodatkowych zastosowań, są to urządzenia świetnie sprawdzające się w różnorodnych rolach. Jedną z nich jest wykorzystanie czytnika ebooków jako przydatnego narzędzia do nauki języków obcych.
Ponieważ jest on wyposażony w interaktywny słownik (w przypadku Kindle dochodzi do tego Vocabulary Builder oraz Word Wise), umożliwiając wygodne czytanie prasy i literatury obcojęzycznej, a także posługiwanie się e-podręcznikami i innymi materiałami edukacyjnymi, znacznie ułatwia proces zapamiętywania nowego słownictwa oraz oswajania się z poznawanym językiem.
Odnośnik do całego artykułu: Nauka języków obcych z wykorzystaniem czytnika [KOMPLEKSOWY PORADNIK]
10. Pocketbook Touch HD 3 konkurencją dla Kindla?
PocketBook Touch HD 3 jest jednym z najlepszych czytników ebooków szwajcarskiego producenta. Urządzenie, które zadebiutowało na rynku w 2018 roku, jest w stanie konkurować nawet z nieco droższym Kindle Paperwhite 4. Wyświetlacz z najwyższą rozdzielczością, podświetlenie z technologią SMARTlight, wytrzymała bateria, 512 MB pamięci RAM i 16 GB wewnętrznej pamięci flash sprawiają, że Pocketbook Touch HD 3 bez wątpienia zasługuje na szczególne zainteresowanie. Jego podstawowe właściwości poznasz z przygotowanego przez nas artykułu.
Odnośnik do całego artykułu: Pocketbook Touch HD 3 konkurencją dla Kindla?
Autor: Kuba