Ponieważ czytnik ebooków Kindle jest delikatnym urządzeniem, chwila nieuwagi wystarczy, aby jego wyświetlacz uległ uszkodzeniu. W przeciwieństwie do innych usterek, uszkodzenie ekranu E Ink najczęściej czyni czytnik ebooków bezużytecznym. Co zrobić w razie takiego wypadku? Czy wymiana uszkodzonego ekranu Kindle ma sens?
Jeżeli ekran Twojego czytnika ebooków Kindle uległ uszkodzeniu, możesz się zastanawiać czy istnieje możliwość jego naprawy. Krótka odpowiedź brzmi: najprawdopodobniej nie. Nawet niewielka usterka ekranu może uczynić Twój czytnik ebooków bezużytecznym. Podczas gdy w tabletach, smartfonach lub komputerach najczęściej pęka tylko zewnętrzna, ochronna warstwa szkła, uszkodzenie ekranu E Ink elektronicznego czytnika książek powoduje przerwanie tranzystorów ciekłokrystalicznych odpowiedzialnych za prawidłowe wyświetlanie obrazu.
Kindle gwarancja
W rezultacie zwykle nie pozostaje Ci nic innego, jak zwrócenie się z prośbą o pomoc do Amazona lub zakup nowego urządzenia. Jeżeli uszkodzenie czytnika ebooków nastąpiło nie później niż rok od momentu zakupu, możesz skontaktować się z działem obsługi klienta amerykańskiej firmy, która powinna przedstawić Ci dostępne możliwości. W niektórzy przypadkach Amazon wysyła zwracającym się do nich klientom nowy czytnik ebooków, prosząc ich jedynie o odesłanie starego.
Należy jednak pamiętać, że w umowie gwarancyjnej firmy znajdują się liczne wyłączenia odpowiedzialności. Jeżeli w związku z tym sam przyczyniłeś się do uszkodzenia ekranu swojego czytnika ebooków, Amazon może odmówić Ci bezpłatnej pomocy. Po zakończeniu okresu gwarancyjnego usługi naprawcze w autoryzowanym serwisie producenta mogą natomiast wynosić nawet 50-60% wartości nowego elektronicznego czytnika książek.
W większości przypadków gwarancja Amazona nie obejmuje pękniętego ekranu, chyba że zapłaciłeś za rozszerzenie jej o przypadkowe uszkodzenia czytnika ebooków. Wprawdzie w skład ulepszonej, 2-letniej gwarancji, którą zyskują nabywcy zestawu dla dzieci Kindle Kids, wchodzą również usterki ekranu, w jej podstawowej wersji już niestety ich nie ma.
Jest to duży problem, ponieważ wyświetlacz E Ink stanowi najbardziej narażony na uszkodzenia element elektronicznych czytników książek. W niektórych okolicznościach Amazon może udzielić Ci zniżki na zakup nowego czytnika ebooków, ale nie ma takiego obowiązku. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się odesłanie Kindle z pękniętym ekranem prosto do firmy. W takiej sytuacji Amazon przyzna Ci 20% rabatu na zakup nowego modelu.
Kindle wymiana ekranu
Jeżeli jesteś pasjonatem elektroniki, lubisz rozkładać różne urządzenia na części, a następnie składać je z powrotem, być może uda Ci się wymienić uszkodzony ekran czytnika ebooków samodzielnie. Musisz jednak pamiętać, że wyświetlacz E Ink to najważniejszy i najdroższy element czytnika Kindle. W rezultacie wymiana uszkodzonego ekranu w większości przypadków okazuje się nieopłacalna.
Dla przykładu, zamienny ekran dla Kindle Paperwhite 3 jest obecnie dostępny na eBayu w cenie 57.81 USD. Zakup samego czytnika Kindle Paperwhite 3 w sklepie internetowym Woot wymaga natomiast zapłacenia 59.99 USD. Jeżeli dysponujesz drogim, nowoczesnym czytnikiem ebooków, ewentualnie możesz zastanowić się nad wymianą wyświetlacza w profesjonalnym serwisie. Jeśli natomiast korzystasz ze sprzętu, który ma już swoje lata, wówczas najlepiej zrobisz, kupując po prostu nowy.
Samodzielna wymiana ekranu czytnika Kindle staje się sensowna tylko po zakończeniu okresu gwarancyjnego. Musisz pamiętać, że po uszkodzeniu plomb umieszczonych na elektronicznym czytniku książek lub wchodzących w jego skład podzespołach producent uzna umowę gwarancyjną za nieważną.
Co więcej, nie istnieją żadni sprawdzeni i wiarygodni dystrybutorzy zamiennych ekranów E Ink. Większość wyświetlaczy musi być po prostu zamawiana z Chin od nieznanych sprzedawców. Kolejny problem stanowi fakt, że poszczególne wyświetlacze E Ink mogą się od siebie mniej lub bardziej różnić. W rezultacie znalezienie takiego ekranu, który idealnie pasuje do Twojego czytnika ebooków, nie jest łatwym zadaniem.
Autor: Kuba
Źródło: blog.the-ebook-reader.com/