Najlepsze narzędzia do robienia elektronicznych notatek [porównanie wideo Onyx Boox Note 2, Onyx Boox Nova 2 i Sony Digital Paper DPT-RP1]

Chociaż niektórzy sądzą, że e-papier sprawdza się jedynie przy czytaniu ebooków, jest on również idealny do rysowania i robienia elektronicznych notatek. Na rynku znajduje się wiele wielofunkcyjnych, energooszczędnych, a przy tym bezpiecznych dla naszego wzroku narzędzi E Ink, które świetnie nadają się do pracy, nauki lub projektowania graficznego. Przekonaj się, jak wygląda robienie elektronicznych notatek na Onyx Boox Note 2, Onyx Boox Nova 2 i Sony Digital Paper DPT-RP1

Rysowanie i robienie notatek na czytniku ebooków

Onyx Boox Note 2

Onyx Boox Note 2
Onyx Boox Note 2

Podstawowe właściwości Onyx Boox Note 2

Onyx Boox Note 2 został wyposażony w 10.3-calowy, dotykowy wyświetlacz E Ink Mobius Carta (o rozdzielczości 1872 x 1404 px i 227 PPI) z wbudowanym podświetleniem. Ekran urządzenia posiada ponad 4000 stopni czułości na siłę nacisku. Obsługiwany za pomocą rysika czytnik ebooków wyróżnia się świetnymi parametrami technicznymi (ośmiordzeniowy procesor Qualcomm o mocy 2.0 GHz, 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB wewnętrznej pamięci flash). Ponieważ działa on na Androidzie, pozwala swoim użytkownikom na pobieranie aplikacji z Google Play. Onyx Boox Note 2 świetnie radzi sobie z odtwarzaniem plików PDF, książek EPUB i ebooków w innych formatach. Cena Onyx Boox Note 2 wynosi 2 749 PLN.

Rysowanie i robienie notatek na Onyx Boox Note 2

Onyx Boox Note 2 został wyposażony w dotykowy wyświetlacz WACOM oraz wrażliwy na siłę nacisku rysik. Im mocniej przyciśniemy go do ekranu, tym grubsze staną się kreślone po jego powierzchni linie. Warto zaznaczyć, że omawiamy poniżej Sony Digital Paper nie posiada takiej funkcji. Onyx Boox Note 2 pozwala również na to, aby swobodnie oprzeć na nim rękę. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnego zabezpieczenia, który sprawia, że nasz dotyk nie zniekształci szkicowanego na ekranie obrazu.

Rysowanie na Onyx Boox Note 2
Rysowanie na Onyx Boox Note 2

Użytkownicy czytnika ebooków mają również możliwość samodzielnego wyboru ustawień pióra lub ołówka (określenia grubości prowadzonych za pomocą rysika linii). Podczas gdy elektroniczny ołówek idealnie nadaje się do robienia notatek i zapisywania szybkich komentarzy, pióro najlepiej sprawdza się w trakcie szkicowania i cieniowania. Chociaż Onyx Boox Note 2 zapewnia również możliwość wykorzystania kilku kolorów, nie są one widoczne na ekranie czarno-białego wyświetlacza E Ink. Aby je zobaczyć, musimy przenieść gotowe rysunki i notatki w wersji elektronicznej do pamięci telefonu lub komputera.

Możemy również posługiwać się dwoma stronami gotowych szablonów. Chociaż większość osób stawia na domyślnie wybraną, czystą powierzchnie, istnieje również możliwość korzystania ze wzoru listy, tabeli, notacji muzycznej, kalendarza i różnych siatek. Gdy już ukończymy przygotowywanie elektronicznych notatek, łatwo możemy eksportować je do pliku PDF lub PNG. Mamy również możliwość zapisania ich na dysku lub w chmurze i wyeksportowania ich później, a także przesłania ich do kogoś innego za pomocą poczty e-mail.

Rysowanie i robienie notatek na Onyx Boox Note 2 [materiał wideo Good e-Reader]

https://www.youtube.com/watch?v=yG_SswWx-Pk&feature=emb_logo

Onyx Boox Nova 2

Onyx Boox Nova 2
Onyx Boox Nova 2

Podstawowe właściwości Onyx Boox Nova 2

Onyx Boox Nova 2 został wyposażony w 7.8-calowy wyświetlacz E Ink Carta HD o rozdzielczości 1872 x 1505 i 300 PPI. Elektroniczny czytnik książek posiada wbudowane podświetlenie z funkcją regulacji temperatury kolorów. We wnętrzu czytnika ebooków znajduje się ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Cortex A53 o mocy 2 GHZ. To oznacza, że Onyx Boox Nova 2 jest najmocniejszym 7.8-calowym urządzeniem w ofercie chińskiego przedsiębiorstwa technologicznego. Narzędzie do robienia elektronicznych notatek zostało ponadto wyposażone w baterię o pojemności 3150 mAh, Bluetooth 4.1 oraz USB-C wraz z OTG. Cena Onyx Boox Nova 2 wynosi 1 499 PLN.

Rysowanie i robienie notatek na Onyx Boox Nova 2

Ponieważ wyświetlacz czytnika ebooków reaguje na ponad 4,096 stopni nacisku, zmiana siły przyciskania rysika do powierzchni ekranu wpływa na grubość kreślonych na nim linii. Jeżeli przyciskamy go lżej, linie stają się cieńsze. W przypadku większej siły nacisku zyskują one na grubości. Na górze dołączonego do Onyx Boox Nova 2 rysika znajduje się guma, która pozwala na szybkie wymazywanie niepożądanych notatek oraz elementów graficznych. To samo umożliwia zresztą przycisk umieszczony w dolnej części rysika. Gdy przycisk jest wciśnięty, końcówka rysika zaczyna pełnić funkcję gumki.

Onyx Boox Nova 2 zapewnia duże pole do popis w dziedzinie cieniowania. W zależności od swoich potrzeb możemy bowiem zmienić kolor pióra na czarny, ciemnoszary, szary, biały, czerwony, zielony lub niebieski. Chociaż trzy ostatnie kolory nie są widoczne na ekranie E Ink, jesteśmy w stanie je zobaczyć po przeniesieniu pliku z rysunkami do pamięci smartfona lub komputera.

Robienie notatek na Onyx Boox Nova 2
Robienie notatek na Onyx Boox Nova 2

Ponieważ czytnik ebooków działa na Androidzie 9.0 i posiada dostęp do sklepu Google Play, jesteśmy w stanie instalować na urządzeniu wiele dodatkowych aplikacji do robienia notatek. Gdy uruchomimy aplikację do robienia notatek, będziemy w stanie wybrać jedno z kilku podstawowych narzędzi. Pędzel najbardziej przydaje się do kreślenia grubych linii, cieniowania oraz rysowania elementów tła. Głównym zastosowaniem ołówka jest natomiast pisanie lub uzupełnianie poszczególnych detali.

Ponieważ możemy regulować grubość zarówno pędzla, jak i ołówka, zyskujemy dużą artystyczną swobodę. Dzięki niej możliwe staje się rysowanie krajobrazów, martwej natury, a nawet anime. Warto również zaznaczyć, że użytkownicy czytnika ebooków mają do dyspozycji wiele geometrycznych kształtów, które mogą bez problemu przemieszczać, obracać czy skalować.

Rysowanie i robienie notatek na Onyx Boox Nova 2 [materiał wideo Good e-Reader]

Sony Digital Paper

Sony Digital Paper DPT-CP1
Sony Digital Paper DPT-CP1

Podstawowe właściwości Sony Digital Paper

Sony Digital Paper to jedno z najlepszych urządzeń do robienia elektronicznych notatek, które są obecnie dostępne na rynku. Występuje ono w dwóch wariantach: DPT-RP1 (13.3-calowy wyświetlacz) oraz DPT-CP1 (10.3-calowy wyświetlacz).

10.3-calowy Sony Digital Paper DPT-CP1 został wyposażony w dotykowy wyświetlacz E Ink Carta o rozdzielczości 1404 x 1872 pikseli (227 PPI). We wnętrzu urządzenia znajduje się czterordzeniowy procesor Marvell IAP140 o mocy 1.2 GHZ, 1 GB RAM oraz 16 GB pamięci wewnętrznej. Narzędzie do robienia elektronicznych notatek posiada ponadto dwupasmowe Wi-Fi oraz Bluetooth 4.2., który umożliwia wygodne przesyłanie plików bez pomocy kabla. Cena Sony Digital Paper DPT-CP1 wynosi ok. 3 000 PLN.

Rysowanie i robienie notatek na Sony Digital Paper DPT-CP1

Dołączony do czytnika ebooków rysik został wykonany z aluminium i posiada wymienne grafitowe końcówki, które dość szybko się zużywają. Aby go naładować, wystarczy odkręcić górną śrubę, pod którą znajduje się port micro USB, umożliwiający podłączenie rysika do komputera.

Ponieważ rysik nie jest wrażliwy na siłę nacisku, lżejsze lub mocniejsze przyciskanie go do powierzchni wyświetlacza nie wywoła żadnego efektu. Zamiast tego możemy samodzielnie określić parametry wirtualnego ołówka lub pióra, decydując o tym, jaką linię będzie on kreślić. Aby to zrobić, wystarczy wybrać odpowiednią wielkość pędzla. Sony Digital Paper pozwala ponadto korzystać z dwóch różnych kolorów pędzla: niebieskiego i czerwonego. Chociaż kolory nie są widoczne bezpośrednio na ekranie E Ink, stają się widoczne po przeniesieniu plików z rysunkami i notatkami do pamięci komputera.

Robienie notatek na  Sony Digital Paper DPT-CP1
Robienie notatek na Sony Digital Paper DPT-CP1

Sony Digital Paper DPT-RP1 zapewnia możliwość posługiwania się wieloma wzorami notatek (harmonogramy, wykresy, różne linie). W menu aplikacji do robienia notatek znajduje się również gumka o regulowanej wielkości, która pozwala na szybkie wymazywanie wszystkich niechcianych elementów graficznych. Użytkownicy narzędzia do robienia elektronicznych notatek mogą również korzystać z opcji transformacji kształtów. To oznacza, że jeżeli narysujemy na ekranie np. pudełko, możemy je przesuwać, odwracać, zmieniać jego położenie lub wielkość. Chociaż czas reakcji po dotknięciu rysikiem ekranu nie jest tak krótki, jak w przypadku Apple Pencil, mimo wszystko nie pozostawia wiele do życzenia.

Rysowanie i robienie notatek na Sony Digital Paper DPT CP1 [materiał wideo Good e-Reader]

Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *