Tym, co wyróżnia e-czytniki Onyx Boox wśród konkurencji, jest przede wszystkim wielofunkcyjność i otwartość środowiska Android. Ponieważ urządzenia zapewniają możliwość pobierania aplikacji z Google Play, świetnie radzą sobie z szeregiem różnorodnych zadań. Przekonaj się, w jaki sposób wykorzystać czytniki ebooków Onyxa do nauki języków obcych, zapamiętywania nowych informacji, uczenia się do matury oraz czytania lektur szkolnych za darmo
Największe zalety uczenia się na czytniku ebooków:
1. Zdrowe oczy
Użyta w czytnikach ebooków technologia e-papieru sprawia, że korzystanie z nich nawet przez wiele godzin pozostaje bezpieczne dla naszego wzroku. Ponieważ w przeciwieństwie do urządzeń z ekranami LCD (telefonów, komputerów lub tabletów), elektroniczne czytniki książek nie świecą bezpośrednio w nasze oczy, w czasie czytania i nauki w ich przypadku wolniej się męczymy i łatwiej zachowujemy skupienie.
2. Energooszczędność
Technologia e-papieru powoduje również, że najlepsze czytniki ebooków są wyjątkowo energooszczędnymi urządzeniami, które musimy ładować jedynie raz na kilka tygodni. Chociaż korzystanie z aplikacji do nauki zużywa więcej energii niż czytanie książek w wersji elektronicznej, czytniki ebooków wciąż pozostają znacznie bardziej energooszczędne od tabletów i telefonów.
3. Ekologiczność
Obecnie coraz więcej słyszymy o konieczności zastąpienia drukowanych materiałów naukowych ich elektronicznymi odpowiednikami. Ponieważ drukowanie podręczników lub sprzedawanie papieru do robienia notatek wymaga wycinki lasów, nauka w tradycyjnym wydaniu w pewnej mierze przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego. Uczenie się na czytniku ebooków, na który możemy pobierać różne aplikacje i materiały naukowe, jest natomiast w pełni ekologiczne.
Pobieranie aplikacji na czytniki Onyx Boox
Jedną z największych zalet czytników Onyx Boox jest to, że charakteryzują się one otwartością swojego systemu. Ponieważ urządzenia działają na Androidzie, umożliwiają nam pobieranie wielu aplikacji z Google Play. To powoduje, że użytkownicy e-czytników Onyx Boox są w stanie dokonać ich daleko idącej personalizacji, dostosowując swoje urządzenia do wybranych celów. Jest to coś, czego nie oferują nam czytniki ebooków Kindle, Kobo lub PocketBook.
Aby pobierać dodatkowe aplikacje na e-czytniki Onyx Boox, należy najpierw zainstalować na nich Google Play, zarejestrować się w aplikacji i uruchomić ją w ustawieniach urządzenia. Jeżeli chcesz przekonać się, w jaki sposób to zrobić, zajrzyj do poradnika wideo poniżej.
Jak aktywować Google Play na czytnikach Onyxa? [poradnik wideo]
Aplikacje do nauki na czytnikach Onyx Boox
Chociaż e-czytniki Onyx Boox umożliwiają pobieranie wielu aplikacji z Google Play, nie wszystkie z nich będą działać poprawnie. Aby się dowiedzieć, jakiego rodzaju aplikacje możemy pobierać na urządzenia z wyświetlaczami E Ink, zajrzyj do przygotowanego przez nas poradnika.
1. Aplikacje do nauki języków obcych (Duolingo)
Czytniki ebooków to narzędzia, które świetnie sprawdzają się do nauki języków obcych. Ponieważ pozwalają one na czytanie książek w językach obcych z wykorzystaniem interaktywnego słownika, dzięki nim jesteśmy w stanie łatwo opanować nowe słownictwo, przy okazji czyniąc swoją naukę ciekawą i przyjemną. Użytkownicy e-czytników Onyx Boox mogą jednak używać ich do nauki języków obcych w jeszcze inny sposób. Są oni w stanie pobrać na swoje urządzenia jedną z kilku dostępnych w Google Play aplikacji, które zostały stworzone właśnie do tego celu.
Prawdopodobnie najpopularniejszą tego typu aplikacją jest Duolingo. Jest to dostępne za darmo narzędzie, które umożliwia naukę języków obcych od strony praktycznej, niemal w całości opierając się na prostych ćwiczeniach i inteligentnym systemie powtórek. Chociaż z poziomu języka polskiego możemy wykorzystać Duolingo jedynie do nauki angielskiego, z poziomu języka angielskiego mamy już znacznie szerszy wybór. Jeżeli jesteśmy gotowi do obsługiwania aplikacji w języku angielskim, możemy zatem rozpocząć darmową i przyjemną naukę takich języków obcych, jak np. hiszpański, niemiecki, włoski, japoński lub chiński.
Chociaż aplikacja Duolingo została stworzona pod kątem instalacji na tabletach lub telefonach, bez problemu uruchomimy ją również na czytnikach ebooków Onyxa. Ponieważ w kursach języków obcych Duolingo przewidziano ćwiczenia słuchowe, przed przystąpieniem do nauki warto podłączyć do naszego elektronicznego czytnika książek bezprzewodowe słuchawki za pomocą łącza Bluetooth. Gdy już to zrobimy, zmienimy nasz czytnik ebooków w bezpieczne dla wzroku, mobilne narzędzie do uczenia się, którego będziemy mogli używać w dowolnym miejscu i czasie.
2. Aplikacje do zapamiętywania (Quizlet)
Fiszki to podstawa efektywnego zapamiętywania. Tradycyjne fiszki to zwykłe karteczki, które z jednej strony mają coś, co staramy się zapamiętać (np. nieznane pojęcie lub wyraz w języku obcym), zaś z drugiej jego objaśnienie (np. definicję pojęcia lub tłumaczenie danego słowa). Dzięki nim jesteśmy w stanie w prostu sposób powtarzać przyswajany materiał, uczyć się zapamiętywania oraz utrwalać nowe informacje.
Chociaż fiszki posiadają wiele zalet, przygotowywanie ich jest nieco czasochłonne. Oprócz tego łatwo możemy je zgubić lub szkodzić. Świetną alternatywę dla fiszek w tradycyjnym wydaniu stanowią w związku z tym fiszki elektroniczne, które możemy obsługiwać dzięki odpowiednim aplikacjom na czytniku ebooków Onyx. Tego rodzaju darmowym narzędziem jest dostępne w Google Play Quizlet. Jest to prosta i wygodna w obsłudze aplikacja, która umożliwia nam uczenie się na pamięć dowolnych treści oraz weryfikowanie naszej wiedzy za pomocą testu. Oprócz tego użytkownicy narzędzia mogą dzielić się swoimi fiszkami z innymi ludźmi, angażując się we wspólną i przyjemną naukę.
3. Aplikacje do nauki do matury (Wzorowo)
Jeśli dokładnie przejrzymy zawartość Google Play, odnajdziemy tam wiele aplikacji poświęconym zagadnieniom typowo szkolnym. Przeznaczaniem części z nich jest ułatwienie efektywnej nauki do matury. Jednym z tego typu narzędzi jest aplikacja Wzorowo, która stanowi elektroniczny odpowiednik tradycyjnej karty wzorów.
Umożliwia ona szybkie i wygodne korzystanie z wzorów przydatnych przy rozwiązywaniu zadań z takich dziedzin wiedzy, jak np. matematyka, chemika, geografia czy informatyka. Ponieważ aplikacja jest prosta w obsłudze, świetnie sprawdza się ona również na e-czytnikach Onyx Boox.
4. Aplikacje do czytania książek (Wolne Lektury)
Czytanie wartościowych książek to podstawa owocnej nauki. Użytkownicy czytników Onyx Boox mają możliwość pobrania na swoje urządzenia aplikacji Wolne Lektury. Umożliwia ona dostęp do tysięcy darmowych książek w wersji elektronicznej, w tym również wielu szkolnych lektur.
Materiały znajdujące się w zasobach serwisu są nie tylko przejrzyście zredagowane, lecz posiadają również szczegółowe spisy treści, przypisy i komentarze, które ułatwiają zrozumienie ich treści. Ponieważ w bazie Wolnych Lektur znajdują się nie tylko ebooki, lecz również audiobooki, w zależności od naszych potrzeb możemy urozmaicać swoje kontakty z literaturą.
Optymalizacja obsługi aplikacji na czytnikach Onyx Boox
Ponieważ czytniki ebooków nie posiadają zwykłych wyświetlaczy LCD, lecz bezpieczne dla naszego wzroku ekrany E Ink, uruchamiane na nich aplikacje działają nieco wolniej niż na komputerze, tablecie i telefonie. Nie oznacza to jednak, że brak pełnej płynności działania musi być dla nas w czasie nauki uciążliwy. Ponieważ polecane przez nas aplikacje do nauki nie są skomplikowane i nie posiadają wielu animacji, jesteśmy w stanie szybko przyzwyczaić się od ich obsługi.
Warto również pamiętać, że użytkownicy najlepszych czytników ebooków Onyxa (takich jak Onyx Boox Max 2, Onyx Boox Max 3, Onyx Boox Note 2, Onyx Boox Nova 2 lub Onyx Boox Poke 2), mają możliwość korzystania z kilku alternatywnych trybów odświeżania ekranu. Służą one do tego, aby swobodnie zmieniać proporcje pomiędzy jakością wyświetlanych na czytniku ebooków obrazów a płynnością jego obsługi. Jeżeli w związku z tym pragniemy wykorzystać naszego Onyx Booxa do nauki za pomocą aplikacji, możemy pamiętać o zmianie normalnego trybu odświeżania ekranu (Normal Mode) na jeden z trybów specjalnych (Speed Mode, A2 lub X-Mode).
Jak wykorzystać czytniki Onyxa do nauki? [poradnik wideo]
Autor: Judyta, Kuba