Aplikacje zewnętrzne na e-czytnikach Onyx Boox

Jedną z największych zalet e-czytników Onyx Boox jest to, że możemy zainstalować na nich wiele aplikacji zewnętrznych. Ponieważ dostępne w Boox App Store i Google Play narzędzia podlegają samodzielnej optymalizacji, możemy idealnie dostosować je do własnych potrzeb. Przekonaj się, jak korzystać z aplikacji zewnętrznych na czytnikach ebooków Onyx Boox.

Aplikacje zewnętrzne na e-czytnikach Onyx Boox

Wielu użytkowników czytników ebooków już od dawna narzekało na ograniczeniach ich zamkniętych systemów. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do używania konkretnej aplikacji do czytania książek w wersji elektronicznej, której nie możemy uruchomić na nowym e-czytniku, możemy poczuć się rozczarowani.

Czytnik ebooków Onyx Boox Nova 2
Onyx Boox Nova 2

Konieczność pobierania ebooków wyłącznie z jednej, oficjalnej księgarni online również nie jest wygodna. Jeżeli dodatkowo musimy konwertować ebooki z jednego formatu na drugi, aby w ogóle otworzyć je na naszym urządzeniu, prawdopodobnie szybko staniemy się zirytowani.

Wielofunkcyjność e-czytników Onyx Boox

Rozwiązaniem tego problemu jest przyjrzenie się czytnikom ebooków Onyx Boox. Ponieważ działają one na Androidzie, zapewniają możliwość swobodnej personalizacji swoich ustawień. Chociaż poszczególne modele Onyx Boox odstraszają wiele osób swoją wysoką ceną, trzeba pamiętać, że nie są to typowe czytniki ebooków, lecz wielofunkcyjne narzędzia, które pod wieloma względami przypominają tablety z ekranami E Ink.

https://www.naczytniku.pl/15-praktycznych-porad-dla-uzytkownikow-czytnikow-onyx-boox/

Łącząc ze sobą świetne parametry techniczne i otwarte oprogramowanie, e-czytniki Onyx Boox zapewniają użytkownikom szerokie spektrum zastosowań. Warto zaznaczyć, że część modeli w ofercie chińskiej firmy działa na Androidzie 9.0 (Onyx Boox Max 3, Onyx Boox Note 2, Onyx Boox Nova 2, Onyx Boox Poke 2), czyli najbardziej zaawansowanej wersji tego systemu operacyjnego, jaką kiedykolwiek wykorzystano w czytnikach ebooków.

Boox App Store na czytniku Onyx Boox
Boox App Store

Co najbardziej cenią sobie doświadczeni użytkownicy e-czytników Onyx Boox? Przede wszystkim możliwość instalowania i optymalizowania na nich różnych aplikacji zewnętrznych. Jak w takim razie one działają?

Jakich aplikacji używają użytkownicy czytników Onyx Boox?

Chociaż czytniki Onyx Boox są wyposażone w świetną aplikację do czytania Neoreader oraz sprawdzoną Note app, aplikację do tworzenia notatek, niektórzy użytkownicy urządzeń chętnie pobierają na nie aplikacje zewnętrzne, które mogą później samodzielnie zoptymalizować.

Instalacja aplikacji z nieznanych źródeł na czytnikach Onyx Boox
Instalacja aplikacji z nieznanych źródeł

Autorzy serwisu internetowego Boox.com postanowili zebrać w jednym artykule recenzje dotyczące obsługi różnych aplikacji zewnętrznych na czytnikach Onyx Boox, a następnie podzielić zgromadzone informacje na kilka kategorii.

Personalizacja systemu: Komunikacja: Aplikacje do czytania: Aplikacje do robienia notatek: Przeglądarki internetowe: Inne aplikacje:
Rotation Outlook Libby OneNote Chrome Calibre
Nova Launcher Prime Skype Kindle Squid Kiwi Zotero
Edge Gestures Zoom Nook Microsoft Word    
Remapper Gmail Kobo      
Lines Free   Adobe      
Swiftkey   Librera      

Możliwość korzystania z podatnego na optymalizację systemu Android wywołuje w wielu użytkownikach e-czytników Onyx Boox prawdziwy entuzjazm. Jak relacjonuje @robodan918, internauta z serwisu Reddit:

Na szczęście jest to tablet z Androidem, dlatego możesz z nim zrobić cokolwiek zechcesz! Po uruchomieniu Google Play Store zainstalowałem paczkę aplikacji Nova Launcher Prime, LinesX i Lines Free, a następnie zabrałem się za dostosowywanie ich do swoich preferencji.

Optymalizacja aplikacji na czytnikach Onyx Boox
Optymalizacja aplikacji

Ponieważ producent dobrze dopracował zainstalowaną na czytnikach Onyx Boox aplikację do elektronicznych notatek, ich użytkownicy mogą robić w niej praktycznie wszystko, począwszy od zapisywania pomysłów do synchronizacji plików pomiędzy wieloma urządzeniami. Jak napisał youtuber @EInkClub na temat obsługi Onyxa Boox Nova 2:

Wyraźnie widać, że pismo [na ekranie czytnika ebooków] jest gładkie i dokładne. W znacznej mierze przypomina to wrażenie pisania długopisem na papierze.

Aplikacja do robienia notatek na czytnikach Onyx Boox
Aplikacja do robienia notatek

Nawet jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z OneNote lub innych aplikacji do robienia notatek, powinniśmy dać szansę Onyx Note app i samodzielnie przekonać się, jak imponujące są jej możliwości. Właśnie tak wyglądało to w przypadku @EInkClub.

Poza aplikacjami wspomnianymi wcześniej, użytkownicy e-czytników Onyx Boox mają do dyspozycji również wiele aplikacji do nauki oraz zajęć w grupach. Dzięki nim możemy m. in. organizować spotkania online i pracować nad tymi samymi materiałami przy użyciu internetowej chmury.

Kolejny użytkownik Reddita, @adiM, podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z wykorzystaniem Onyx Boox Max 3 do prowadzenia zajęć z uczniami w aplikacji Zoom.

Byłem bardzo zadowolony z Max 3. Pozwolił mi na prowadzenie zajęć w stylu 'tablicy i kredy’ w okresie społecznego dystansu.

Edytor tekstu Microsoft Word na czytnikach Onyx Boox
Edytor tekstu Microsoft Word

Po zapoznaniu się z wieloma recenzjami i komentarzami, autorzy artykułu w serwisie Boox.com krótko scharakteryzowali wszystkie polecane aplikacje, które bez problemu uruchomimy na e-czytnikach Onyx Boox. Informacje na ich temat znajdują się w sekcji poniżej.

Polecane aplikacje zewnętrzne na czytniki Onyx Boox

Użytkownicy czytników Onyx Boox mogą pobierać na nie aplikacje zewnętrzne z Google Play oraz innych sklepów z aplikacjami. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie aplikacje zewnętrzne będą działać na Onyx Booxach poprawnie. Wynika to z faktu, że część z nich nie została zaprojektowana pod kątem obsługi na urządzeniach z ekranami E Ink. Jeżeli zależy nam na korzystaniu ze sprawdzonych, płynnie działających aplikacji zewnętrznych, powinniśmy postawić na te, które zostały opisane poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=EnQxixiJ7ZI

Aplikacje do czytania ebooków

Większość aplikacji do czytania ebooków, które znajdziemy w Google Play i Boox App Store, jest łatwa w instalacji i działa przyzwoicie. Chociaż ich działanie prawdopodobnie nie będzie identyczne jak działanie domyślnie zainstalowanej na czytnikach Onyx Boox aplikacji Neo Reader, zostały one zoptymalizowane w taki sposób, aby jak najlepiej pasować do wymagań urządzeń z wyświetlaczami E Ink. Libby, Kindle, Nook, Kobo, FBReader i wiele innych aplikacji do czytania ebooków pobierzemy bez przeszkód zarówno z oficjalnego sklepu Boox App Store, jak również z Google Play.

Google Play na czytnikach Onyx Boox
Google Play

Jak napisał internauta @WiggWare, dzieląc się swoimi doświadczeniami z instalacji aplikacji Kindle na e-czytniku Onyx Boox:

Lepiej pobrać aplikację Kindle z Boox App Store zamiast Google Play. Dostępna tam wersja została prawdopodobnie zoptymalizowana pod kątem działania na czytnikach Onyx Boox.

Aplikacja Librera na czytnikach Onyx Boox
Aplikacja Librera

Jeżeli zdecydujemy się na instalację zewnętrznej aplikacji do czytania ebooków na czytniku Onyx Boox, aby uzyskać dostęp do treści z innych źródeł, szybko dostrzeżemy zalety tego, w jaki sposób została zoptymalizowana. Nasz komfort czytania książek w wersji elektronicznej z pewnością stanie się wyższy.

https://www.naczytniku.pl/wszystkie-poradniki-na-onyx-boox-w-jednym-miejscu-lista-artykulow/

Aplikacje do personalizacji systemu

Jeżeli jesteśmy doświadczonymi użytkownikami czytników ebooków, dopasowywanie Onyx Booxa do naszych preferencji z pewnością będzie dla nas ekscytujące. Możemy m. in. zmienić widoczne w menu urządzenia ikony, przypisać różne funkcje do przycisków fizycznych i wiszącego trackballa, a także określić znaczenie poszczególnych gestów.

Personalizacja przycisku wiszącego na czytnikach Onyx Boox
Personalizacja przycisku wiszącego

Warto pamiętać, że użytkownicy innych czytników ebooków, które zostały oparte na zamkniętym oprogramowaniu, nie dysponują takimi możliwościami.

Przeglądarka internetowa i poczta e-mail

Aby spowodować, że tekst i obrazy w newsach i artykułach wyświetlały się bez żadnego opóźnienia, w trakcie korzystania z przeglądarki internetowej powinniśmy zmienić tryb odświeżania ekranu na mode X. Gdy już to zrobimy, przeglądanie Internetu na naszym urządzeniu stanie się czystą przyjemnością.

Przeglądarka internetowa na czytnikach Onyx Boox
Przeglądarka internetowa

Co ważne, czytniki Onyx Boox bez problemu radzą sobie również z obsługą aplikacji pocztowych. Jeżeli w związku z tym chcemy przejrzeć otrzymane wiadomości e-mail, możemy zrobić to w dowolnych warunkach na urządzeniu z wyświetlaczem E Ink.

Poczta Gmail na czytnikach Onyx Boox
Poczta Gmail

Podsumowanie

Jeżeli czytamy dużo książek w wersji elektronicznej, często przeglądamy Internet i robimy elektroniczne notatki, możliwość uzupełnienia funkcji wbudowanych aplikacji czytnika Onyx Boox funkcjami aplikacji zewnętrznych bez wątpienia okaże się dla nas wartościowa. Ponieważ działają one stabilnie i płynnie, są w stanie znacznie zwiększać naszą produktywność w trakcie nauki i pracy.

Czytnik ebooków Onyx Boox Note 2
Onyx Boox Note 2

Kwestią, o której musimy jeszcze pamiętać, jest to, że podobnie jako pozostałe czytniki ebooków, które nie posiadają kamer, urządzenia Onyx Boox nie nadają się od obsługi aplikacji do rozmów wideo. Oprócz tego trudno oczekiwań, aby zewnętrzne aplikacje do robienia notatek działały lepiej od tej, która jest już zainstalowana na czytniku ebooków.


Jeżeli korzystasz z czytnika Onyx Boox i chciałbyś przesłać nam jego recenzję, a przede wszystkim opisać swoje doświadczenia związane z obsługą aplikacji zewnętrznych, nie zwlekaj i odezwij się na adres kontakt@naczytniku.pl, zostaw komentarz pod artykułem lub prześlij nam wiadomość na Facebooku.

Autor: Kuba
Źródło: Boox.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *