Czytniki E Ink stały się nieodłącznym elementem codziennego życia wielu miłośników literatury, a rynek pełen jest różnorodnych dodatków i gadżetów. W które z nich tak naprawdę warto się wyposażyć?
Zanim jednak zaczniemy, warto uświadomić sobie, że czytnik czytnikowi nierówny, a niektóre akcesoria wymagają dodatkowych funkcji. Mamy tutaj na myśli łącze Bluetooth lub obsługę OTG (On-The-Go), która umożliwia podłączanie do e-booka zewnętrznych urządzeń przez port USB-C. To rozwiązanie znane, chociażby z czytników marki Onyx Boox lub poszczególnych modeli PocketBook (InkPad 4, InkPad Color 3, InkPad Eo).
Etui
Etui to podstawowy dodatek, w który warto zainwestować już przy zakupie czytnika. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się jedynie estetycznym gadżetem, to ma jednak kluczowe znaczenie dla ochrony urządzenia przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Niektóre modele mają składaną konstrukcję. Oferując możliwość ustawienia czytnika w różnych pozycjach, zmieniają się w całkiem wygodny stojak dla urządzenia. Dzięki temu korzystanie z notatnika można dopasować do własnych potrzeb i preferencji. Świetnym przykładem takiego rozwiązania są dedykowane etui dla modeli Kobo Libra Colour czy Onyx Boox Note Air 4 C.
Rysik
Czy rysik jest niezbędnym akcesorium? Tutaj pojawia się ulubiona odpowiedź wielu e-bookowych geeków – TO ZALEŻY. Dla większości czytelników rysik jest jedynie bajerem, w który nie warto inwestować. Jeśli jednak Twój sprzęt służy głównie do notowania lub rysowania, to pióro staje się podstawowym narzędziem pracy.
Gdy korzystasz z czytników Kobo lub reMarkable, potrzebujesz dedykowanego rysika producenta, ponieważ zamienniki nie współdziałają z ekranami tych marek. Jeśli natomiast masz urządzenie od Onyx Boox lub PocketBook, możesz cieszyć się większą swobodą wyboru. Obie firmy wspierają działanie rysików obcych producentów. Przy zakupie zwróć jedynie uwagę na to, czy piórko obsługuje technologię EMR (Electromagnetic Resonance). Możesz wybierać spośród rysików Onyx Boox Pen 2 Pro, Staedtler Noris Digital Jumbo, Lamy AL-Star czy Samsung S Pen. Jest ich sporo – do wyboru, do koloru!
Folia na ekran
Pamiętaj, że ekrany E ink są dość delikatne, przez co łatwo je zarysować. Uszkodzenia mechaniczne wpływają negatywnie zarówno na bezpieczeństwo czytnika, jak i jego walory estetyczne. Tym samym, zakup folii ochronnej to must have już na samym początku przygody z e-czytelnictwem. Matowe folie ochronne marki Doodroo są wytrzymałe i przypominają w dotyku papier. Są one dostępne dla na przykład dla modeli marek Onyx Boox, Kobo lub reMarkable.
Odradzamy zakup szkła hartowanego. Sprawia ono, że ekran staje się gładki i śliski. Odbiera to przyjemność korzystania z matowej powierzchni, przypominającej kartkę papieru, a niekiedy może nawet zaburzać pracę rysika.
Przetestowaliśmy folię ochronną Doodroo oraz szkło hartowane 3MK, aby sprawdzić, które z tych rozwiązań najlepiej sprawdzi się w praktyce z ekranem E ink. Zapraszamy do obejrzenia materiału! Link do filmu.
Ładowarka
Każdy czytnik wyposażony jest w kabel USB-C, jednak w zestawie często brakuje adaptera sieciowego. Rekomendujemy więc zakup ładowarki o napięciu 1A/5V, które jest zgodne z zaleceniami większości producentów. Osoby, które planują korzystać z czytnika w podróży, powinny rozważyć zakup powerbanku. Rozwiązanie to zabezpiecza Twój stały dostęp do ulubionej lektury nawet w miejscach, gdzie korzystanie z prądu może być ograniczone.
Karta pamięci lub Pendrive OTG
Dla użytkowników, którzy przechowują na swoich czytnikach duże pliki lub nie chcą polegać wyłącznie na rozwiązaniach chmurowych, rozszerzenie pamięci za pomocą karty microSD lub pendrive’a OTG może okazać się świetnym rozwiązaniem. Należy jednak upewnić się, czy wybrany model czytnika obsługuje takie akcesoria.
Słuchawki
Dla osób, które często słuchają audiobooków lub podcastów, słuchawki są koniecznym elementem wyposażenia. Bezprzewodowe modele Bluetooth oferują dużą wygodę użytkowania, a ich dodatkową zaletą jest uniwersalność. Można je podłączać również do smartfona czy komputera. Rozpiętość cenowa jest ogromna, ale , bez problemu można znaleźć modele już za 50 zł. Posiadacze słuchawek przewodowych powinni natomiast zakupić adapter, na przykład od PocketBook.
Stojak
Stojak na czytnik będzie wybawieniem dla Twojego kręgosłupa podczas długotrwałego czytania lub intensywnej pracy. Akcesoria marek Doodroo i Onyx Boox można łatwo regulować, dzięki czemu czytnik będzie na odpowiedniej wysokości dla wzroku, a tym samym nie będziesz obciążać odcinka szyjnego. To także spore ułatwienie, gdy czytnik służy jako dodatkowy monitor do pracy. Zobaczcie nasz film o stojaku na czytniki marki Onyx Boox -> link do YouTube.
Klawiatura
Jeśli czytnik pełni często funkcję tabletu, to klawiatura może okazać się niezwykle przydatnym akcesorium. Zwłaszcza dla osób często piszących długie teksty. W większości przypadków, przy umiarkowanym użytkowaniu, klawiatura ekranowa w zupełności wystarcza.
Przetestowaliśmy kilka modeli klawiatur, z których większość działała w podobny sposób. Zdarzały się jednak sytuacje, w których wybrana klawiatura nie współpracowała z danym czytnikiem, mimo że nie było to jasno zaznaczone. Zalecamy zatem, aby przed zakupem zawsze dokładnie sprawdzić parametry obu urządzeń.
Piloty i kontrolery do przewracania stron
Piloty do zmiany stron zyskały popularność dzięki mediom społecznościowym, gdzie są promowane jako element wieczornego relaksu z książką. W praktyce jednak okazują się one niezbyt potrzebne. Są przydatne głównie dla osób starszych lub z ograniczoną mobilnością, którym przewijanie stron może sprawiać kłopot. Inwestowanie w ten gadżet ma sens jedynie w sytuacji, gdy posiadasz już stojak lub kupujesz zestaw uchwytu z pilotem.
Uchwyty typu Pop Socket
Pop Sockety zostały zaprojektowane po to, aby ułatwić trzymanie niewielkich urządzeń jedną ręką. Ich dodatkową zaletą jest możliwość personalizacji. Na rynku dostępne są niezliczone wzory i kolory, co pozwala dostosować wygląd dodatkowej części czytnika do stylu użytkownika.
Podsumowanie
Akcesoria do czytników zwiększają komfort ich użytkowania, ale warto dobierać je do swoich indywidualnych potrzeb. Niezależnie od tego, czy szukasz dodatkowej ochrony dla swojego czytnika, rysika do notatek czy stojaka. Kluczowe jest, aby dokładnie sprawdzić ich kompatybilność i funkcjonalność z Twoim modelem.
Z jakich dodatków korzystacie na co dzień? Dajcie znać w komentarzach!
Przy okazji zapraszamy na nasze media społecznościowe!
Instagram – @naczytniku
Facebook – naczytniku
YouTube – NaCzytnikuPL
Tik Tok –NaCzytnikuPL
Autor: Jagna