Czy e-notatniki to przyszłość nauki?

W dzisiejszym świecie, coraz częściej zaobserwować można obecność narzędzi świata cyfrowego w szkołach oraz na uczelniach. Jaki więc jest najlepszy sposób na naukę i zapamiętywanie nowych informacji? 

Uczniowie i studenci wykorzystują klawiatury laptopów do szybszego i, według nich, bardziej efektywnego sporządzania notatek z zajęć. Niestety, coraz mniej osób robi odręczne notatki, używając zeszytu i długopisu czy ołówka.  W ostatnich latach, na szczęście, sytuacja ta się zmienia. Wszystko za sprawą pojawienia się na rynku notatników elektronicznych, których działanie, w założeniu do złudzenia naśladować ma tradycyjną pracę i aktywność ludzkiej dłoni. Dla przykładu, mogą to być modele Kindle Scribe, PocketBook InkPad Eo, reMarkable Paper Pro czy czytniki z oferty marki Onyx Boox.

Notowanie ręczne kontra klawiatura – co mówi nauka?

Badanie opublikowane przez Association of Psychological Science przyniosło zaskakujące wyniki. Naukowcy przeprowadzili doświadczenie, chcąc uzyskać odpowiedź na pytanie  “Czy sposób robienia notatek wpływa na proces rozumienia i zapamiętywania?” Porównano ze sobą dwie grupy studentów. Jedna sporządzała notatki w sposób tradycyjny, a druga zapisywała usłyszane treści na laptopie. Wynik badania był jednoznaczny! Osoby notujące ręcznie dużo lepiej rozumiały przekazywany materiał i były w stanie zapamiętać znacznie więcej nowych informacji niż ich koledzy korzystający z klawiatury. Warto zaznaczyć fakt, że notatki studentów piszących ręcznie zawierały nawet około 70% mniej słów, podczas gdy użytkownicy laptopów niemal dosłownie przepisywali treści wykładów. Wnioski nasuwają się same…

Inne badania wykazały natomiast, że dwie grupy studentów, które robiły notatki na ten sam temat. Jedni korzystając z laptopów, drudzy pisząc je ręcznie, osiągali niemal identyczne wyniki w zapamiętywaniu faktów. Ci jednak, którzy notowali ręcznie, znacznie lepiej radzili sobie później z zastosowaniem wiedzy teoretycznej w praktyce. Precyzyjne, niemal dosłowne transkrypcje robione przez osoby korzystające z laptopów prowadziły do słabszego rozumienia nowych treści. Z kolei elastyczna, choć wolniejsza, metoda notowania ręcznego przyniosła bardziej efektywne rezultaty w rozumieniu materiału.

Dlaczego warto wybrać notatniki elektroniczne do nauki?

Na szczęście, nowoczesne technologie wspomagają nas w czynnościach dnia codziennego i ułatwiają wiele z nich. Nie musimy korzystać już tylko z tradycyjnego papieru i długopisu, aby czerpać korzyści z ręcznego pisania. Notatnik elektroniczny w połączeniu z rysikiem oferuje wszystkie zalety pisania ręcznego. Jednym z głównych atutów e-notatników jest nieograniczona liczba stron. Większość dostępnych na rynku modeli potrafi konwertować pismo odręczne na tekst, co ułatwia proces notowania, przesyłania notatek innym użytkownikom i mocno przyśpiesza pracę. Ponadto e-notesy umożliwiają pisanie na stronach wgranych wcześniej podręczników, na plikach PDF oraz materiałach naukowych. Pozwala to na bezpośrednie nanoszenie notatek, rysowanie, podkreślanie i zaznaczanie wprost na cyfrowych dokumentach.

Ćwiczenie koordynacji oko-ręka jest niezwykle ważne dla ludzkiego mózgu. Proces ten aktywuje i angażuje do pracy szare komórki. W codziennym biegu warto zainwestować swój czas w tradycyjne metody zapisywania ważnych dla nas informacji. Sprzyja temu współczesna technologia. Oferuje nam ona cyfrowe notatniki, których użytkowanie do złudzenia przypomina proces pisania ołówkiem po papierze. Co więcej, to szansa, aby odciążyć kręgosłup, pozbywając go konieczności dźwigania kilogramów zeszytów, podręczników i innych papierowych dokumentów. Żal nie skorzystać! 

Przy okazji zapraszamy na nasze media społecznościowe!

Instagram – @naczytniku

Facebook – naczytniku

YouTube – NaCzytnikuPL

Tik Tok –NaCzytnikuPL

Źródło: Good eReader

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *