Czy Onyx Boox Nova 2 jest dobrą alternatywą dla Remarkable 2?

Remarkable 2 to nowa wersja popularnego narzędzia do robienia elektronicznych notatek, które miała pojawić się na rynku jeszcze w zeszłym roku. Ponieważ premiera urządzenia się opóźnia, warto postawić pytanie czy istnieją dla niego godni konkurenci. Aby się o tym przekonać, porównaliśmy Remarkable 2 z Onyx Boox Nova 2. Dowiedz się, jakie są ich zalety i ograniczenia.

Remarkable 2 vs Onyx Boox Nova 2

Opóźnienia w wysyłce Remarkable 2

Remarkable to modne, popularne w sieci narzędzie do robienia elektronicznych notatek, które przyciąga estetycznym designem i świetną promocją. O urządzeniu niedawno ponownie zrobiło się głośno w związku z zapowiedział premiery Remarkable 2 – odświeżonej wersji gadżetu, który zyskał lepsze parametry techniczne oraz większą funkcjonalność. Urządzenie miało początkowo trafić do sprzedaży jeszcze pod koniec 2019 roku. Z powodu pandemii koronawirusa do wysyłki Remarkable 2 do klientów do tej pory jednak nie doszło. Chociaż narzędzie do robienia elektronicznych notatek jest dostępne do kupienia w wersji preorder, jego dystrybucja nie rozpocznie się prawdopodobnie wcześniej niż w połowie września.

Alternatywa dla Remarkable 2

Jeżeli opóźnienia w sprzedaży urządzenia są dla nas uciążliwe, mamy jednak dobrą okazję, aby przyjrzeć się ofercie innych producentów. Warto wiedzieć, że łatwo dostępne w Polsce czytniki ebooków Onyx Boox stanowią świetną alternatywę dla Remarkable 2. Szeroka funkcjonalność w dziedzinie robienia elektronicznych notatek, przeglądania sieci czy pracy z plikami PDF sprawia, że niektóre modele Onyx Booxów nie tylko nie ustępują Remarkable 2, lecz wręcz pod różnymi względami nad nim górują. Przekonaj się, jak wypada Remarkable 2 w porównaniu z Onyx Boox Nova 2.

Remarkable 2 vs Onyx Boox Nova 2

Remarkable 2

Remarkable 2 to udoskonalona wersja urządzenia, które pojawiło się na rynku kilka lat temu. Ponieważ producent zdecydował się wyposażyć nowe narzędzie do robienia elektronicznych notatek w dwukrotnie mocniejszy procesor i dwa razy więcej pamięci RAM, jego możliwości stały się jeszcze większe niż wcześniej. Remarkable 2 zyskał również nową, większą baterię. Dzięki temu zamiast korzystać z niego jedynie przez kilka dni, możemy spokojnie posługiwać się urządzeniem nawet przez parę tygodni. Co ciekawe, wcale nie wpłynęło to na podwyższenie jego ceny. Remarkable 2 jest tańszy od poprzedniego modelu, co czyni pomysł jego zakupu jeszcze rozsądniejszym.

Wyświetlacz

Remarkable 2 został wyposażony w 10.3-calowy wyświetlacz E Ink. Dzięki zastosowaniu technologii Canvas 2.0, która przekłada się na lepsze funkcjonowanie systemu odświeżania ekranu, urządzenie świetnie radzi sobie z obsługą plików PDF i książek EPUB.

Remarkable 2
Remarkable 2

Rozdzielczość wyświetlacza wynosi tyle samo, co w przypadku poprzedniego modelu: 1872 x 1404 przy 226 PPI. Ponieważ latencja ekranu ma wartość 21 milisekund, jego działanie okazuje się idealne do korzystania z najnowszej generacji rysików, które reagują na nachylenie i siłę nacisku.

Design

Design Remarkable 2 nieco różni się od designu poprzedniego modelu. Nowa wersja narzędzia do robienia elektronicznych notatek nie posiada przycisku domowego ani przycisków do manualnej zmiany stron. Zamiast tego jesteśmy w stanie w całości obsługiwać urządzenie z poziomu oprogramowania. Dzięki temu producentowi udało się uczynić Remarkable 2 cieńszym i lżejszym. Wymiary urządzenia wynoszą 246 mm x 188 x 4.7 mm, a jego waga 450 g.

Parametry techniczne

We wnętrzu narzędzia do robienia elektronicznych notatek znajdziemy dwurdzeniowy procesor o mocy 1.2 GHz, 1 GB pamięci RAM oraz 8 GB wewnętrznej pamięci flash. To oznacza, że Remarkable 2 posiada dwa razy większą moc i dwa razy więcej pamięci RAM od pierwszej wersji urządzenia. Pojemność jego pamięci wewnętrznej nie uległa jednak zmianie.

Oprócz tego producent urządzenia zdecydował się zrezygnować z portu Micro USB i zastąpił go gniazdem USB-C, które w przypadku większości użytkowników powinno okazać się bardziej przydatne. Ponieważ Remarkable 2 posiada baterię o pojemności 3 000 mAH, urządzenie jest w stanie działać do trzech tygodni na jednym ładowaniu. Jeżeli wprowadzimy je w stan standby, narzędzie do robienia elektronicznych notatek nie rozładuje się nawet w ciągu 90 dni. Warto przypomnieć, że czas pracy poprzedniego modelu wynosił maksymalnie kilka dni. Ponieważ Remarkable 2 zapewnia bezprzewodowy dostęp do Internetu, jesteśmy w stanie wygodnie pobierać na niego wszystkie aktualizacje i inne materiały.

Dodatkowe funkcje

Jedną z ciekawych właściwości Remarkable 2 jest to, że zostało ono wyposażone w plugin przeglądarki Google Chrome. Dzięki temu możemy zapisywać interesujące nas artykuły w Internecie, a następnie wygodnie przesyłać je na urządzenie. Funkcja działa na podobnej zasadzie do funkcji Pocket, która jest wykorzystywana w czytnikach ebooków Kobo.

Remarkable 2
Remarkable 2

Rysik w wersji premium, który możemy dokupić do urządzenia (Marker Plus), kosztuje ok. 99 USD. Ponieważ posiada on umieszczoną na górze gumkę, jesteśmy w stanie szybko wymazywać nią wszystkie niepotrzebne notatki i elementy graficzne. Standardowy rysik, który znajduje się w zestawie z Remarkable 2, również działa bardzo dobrze. Obydwa rysiki reagują na 4,096 stopni siły nacisku nacisku. Ponieważ zostały one wyposażone w magnesy, możemy wygodnie przyczepiać je do bocznej krawędzi urządzenia.

Remarkable 2 [materiał promocyjny producenta]

Onyx Boox Nova 2

7.8-calowy Onyx Boox Nova 2 nie jest typowym czytnikiem ebooków, lecz narzędziem do robienia elektronicznych notatek i pracy z plikami PDF. Urządzenie zostało wyposażone wyposażone w warstwę WACOM oraz profesjonalny rysik. Oprócz tego Onyx Boox Nova 2 pozwala na czytanie ebooków we wszystkich najpopularniejszych formatach. Onyx Boox Nova 2 to świetne urządzenie, które zostało wyposażone w wyjątkowo mocny procesor, dużo RAMu oraz przestrzeni dyskowej. Android w wersji 9.0 zapewnia mu natomiast ogromne możliwości personalizacji.

Wyświetlacz

Onyx Boox Nova 2 został wyposażony w 7.8-calowy, pojemnościowy ekran dotykowy E Ink Carta o rozdzielczości 1872 x 1505 i 300 PPI. Na powierzchni wyświetlacza znajduje się aktywna warstwa digitalizatora WACOM, która pozwala na obsługiwanie urządzenia za pomocą rysika.

Onyx Boox Nova 2
Onyx Boox Nova 2

Ponieważ producent narzędzia do robienia elektronicznych notatek zdecydował się umieścić w nim system wewnętrznego podświetlania, bez problemu możemy wykorzystać Onyx Boox Nova 2 do czytania po zmroku. Oprócz 10 białych diod LED, w polecanym czytniku ebooków wykorzystano 9 diod w kolorze bursztynowym. Dzięki temu jesteśmy w stanie samodzielnie regulować temperaturę podświetlenia ekranu w taki sposób, aby była jak najlepiej dostosowana zewnętrznych warunków. Onyx Boox Nova 2 został również wyposażony w 4 alternatywne tryby odświeżania ekranu. To powoduje, że możemy bez problemu przeglądać na nim materiały z wieloma ilustracjami, a nawet pliki wideo.

Design

Przednia część czytnika ebooków składa się z umiejscowionego równo z ramkami ekranu oraz niewielkiego przycisku na dole (tuż pod logo producenta). Oprócz tego w dolnej części Onyxa Boox Nova 2 znajduje się mikrofon oraz łącze USB-C, a z boku przycisk zasilania oraz przycisk do regulacji poziomu głośności. Całość prezentuje się solidnie i elegancko. Wymiary Onyx Boox Nova 2 wynoszą 196mm x 137mm x 7.7mm, waga 275 g. Narzędzie do robienia elektronicznych notatek jest lekkie i kompaktowe, dlatego bez problemu możemy przenosić je ze sobą w torbie lub plecaku.

Parametry techniczne

Onyx Boox Nova 2 to najmocniejsze 7.8-calowe narzędzie do robienia elektronicznych notatek, jakie chińska firma do tej pory wprowadziła na rynek. Onyx Boox Nova 2 został wyposażony w ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Cortex o mocy 2 GHZ, 3 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci flash. Urządzenie jest zasilane baterią o pojemności 3 150 mAh, posiada Bluetooth 4.1 oraz USB-C z OTG. Dzięki funkcji OTG jesteśmy w stanie podłączać do czytnika ebooków różne akcesoria (np. klawiaturę, myszkę, pedały, rozszerzone gniazda USB itd.) bez konieczności pobierania żadnych dodatkowych sterowników. W dolnej częsci Onyxa Boox Nova 2 umieszczono mikrofon, lecz urządzenie nie posiada głośników.

Dodatkowe funkcje

Decyzja producentów o sięgnięciu po najnowszą wersję Androida sprawiła, że możemy jesteśmy w stanie zainstalować na urządzeniu praktycznie każdą aplikację z Google Play (np. Overdrive, Libby, Kindle, Nook, Kobo, Moon+ Reader, Evernote, Google Keep, or OneNote). Standardowa aplikacja do czytania ebooków obsługuje dokumenty w popularnych formatach PDF, EPUB, TXT, DJVU, HTML, RTF, FB2, DOC, MOBI oraz CHM.

Onyx Boox Nova 2

Wykorzystana w czytniku ebooków warstwa WACOM została zaprojektowana w taki sposób, aby można było ją obsługiwać za pomocą dołączonego do Onyxa Boox Nova 2 rysika. Dzięki niemu jesteśmy w stanie wygodnie pracować z plikami PDF, odręcznie zapisywać notatki na powierzchni ekranu lub tworzyć szkice i rysunki. Ponieważ wyświetlacz czytnika ebooków reaguje na 4,096 stopni nacisku, zmiana siły przyciskania rysika do powierzchni ekranu wpływa na grubość kreślonych na nim linii.

Kindle Oasis vs Onyx Boox Nova 2 [porównanie wideo]

  Remarkable 2 Onyx Boox Nova 2
Ekran: 10.3″, E-Ink Canvas 2.0, warstwa WACOM 7.8″ E-Ink Carta
Rozdzielczość: 1872 x 1404, 226 PPI 1404 x 1872, 300 DPI
Podświetlenie: Brak Tak z regulacją barwy podświetlenia
Procesor: ARM 1.2 GHZ Dual Core Octa-core 2.0GHz
RAM: 1 GB 3 GB LPDDR3
Wewnętrzna pamięć flash: 8 GB 32 GB
System operacyjny: Linux Android 9.0
Bateria: 3000 mAh 3150 mAh
Waga: 405 g 265 g
Wymiary: 246 x 188 x 4.7 mm 197,3 x 137 x 7,7 mm
Cena: 399 USD (1 518 PLN) 1 499 PLN
Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader, The-ebook-reader.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *