W 2019 roku na rynku pojawiło się więcej nowych modeli czytników ebooków niż w latach poprzednich. W rezultacie można powiedzieć, że po kilku kryzysowych okresach jesteśmy świadkami odrodzenia tego typu urządzeń. Użytkownicy elektronicznych czytników książek mieli możliwość sięgnięcia w kończącym się roku zarówno po nowy sprzęt konsumencki (Kindle, Kobo, Nook i PocketBook), jak również po udoskonalone narzędzia do tworzenia elektronicznych notatek (Onyx Boox Max 3 i Likebook Areas). Dowiedz się, co dokładnie wydarzyło się w branży czytników ebooków w mijającym roku

Amazon Kindle

W 2019 roku Amazon wypuścił na rynek cztery nowe produkty: wodoodporny Kindle Paperwhite 4, wyposażony w technologię regulacji barwy światła Kindle Oasis 3, Kindle Basic z wyświetlaczem w podwyższonej rozdzielczości, a także zestaw Kindle Kids Editions, w skład którego weszła m. in. przedłużona gwarancja.
Powiązane materiały:
- PocketBook Touch HD 3 vs Kindle Paperwhite 4 (porównanie czytników do 650 zł)
- Kindle 10 vs Kindle Paperwhite 4 vs Kindle Oasis 3
- Czy Kindle Oasis 3 to najlepszy czytnik ebooków na rynku?
- Kindle Kids Edition – zestaw z czytnikiem ebooków dla najmłodszych od Amazona
Barnes & Noble

Barnes & Noble umożliwił swoim klientom zakup Nooka Glowlight 7.8 wyposażonego w duży ekran. Amerykańska sieć księgarni odniosła dzięki czytnikowi ebooków całkiem spory sukces.
Kobo

Kobo wprowadziło do sprzedaży jeden model urządzenia, Libra H2O, które charakteryzuje się tą samą asymetryczną budową, co Kobo Forma. Do największych zalet elektronicznego czytnika książek należą przyciski fizyczne do manualnej zmiany stron, nowy system czytania oraz niska cena.
PocketBook

Rok 2019 był wyjątkowo udany dla PocketBooka. Urządzenia szwajcarskiego producenta sprzedawały się jak ciepłe bułeczki. Firma wprowadziła na rynek PocketBooka InkPad X, czyli swój pierwszy czytnik ebooków z dużym, 10.3-calowym ekranem. Przygotowała również specjalną ofertę Touch Lux Limited 4 Edition, czyli zestaw, w skład którego wchodzi PocketBook Touch Lux 4 w estetycznej, złotej obudowie.
Oprócz tego klienci popularnego w naszym kraju producenta czytników ebooków mogli sięgnąć po PocketBooka InkPad 3 Pro, który jest sprzętem klasy premium wyposażonym we wszystkie najnowocześniejsze funkcje. Urządzenie posiada Bluetooth i większy wyświetlacz od Kindle Oasis, a także jest odporne na wodę.
Powiązane materiały:
- PocketBook InkPad 3 w wersji Pro już dostępny na rynku
- Czy InkPad 3 Pro to najlepszy czytnik ebooków PocketBooka?
- PocketBook InkPad X [szczegółowa recenzja]
- Unboxing PocketBooka Touch Lux 4 w edycji limitowanej
SuperNote

SuperNote jest nową firmą technologiczną, która szturmem podbija rynek. Przygotowana przez nią linia urządzeń do tworzenia elektronicznych notatek jest pod wieloma względami unikatowa i działa na Linuxie. Flagowym czytnikiem ebooków tego producenta jest 10.3-calowy SuperNote A5, po którym pisze i rysuje się wyjątkowo przyjemnie. Mniejszy SuperNote A6 (wyposażony w 7.8-calowy wyświetlacz) również jest porządnym urządzeniem. Obydwa narządzenia obsługują książki EPUB oraz pozwalają na eksportowanie notatek do formatów PDF i PNG.
Producent posiada w swojej ofercie elektroniczne artykuły biurowe, takie jak np. wykonane z wysokiej jakości aluminium i dostępne w 12 różnych kolorach rysiki z serii Heart of Metal. Ponieważ SuperNote doszedł do porozumienia z firmą BIC, niedługo wspólnie przygotują oni wyjątkowy rysik i długopis w jednym.
Powiązane materiały:
Onyx Boox

Kolejnym producentem, który zaliczył bardzo udany rok, wprowadzając na rynek wiele nowych urządzeń, jest Onyx Boox. Przygotowany przez chińską firmę Onyx Boox Nova Pro jest profesjonalnym narzędziem do robienia elektronicznych notatek. Urządzenie posiada wyświetlacz z warstwą WACOM, który obsługuje się za pomocą dołączonego do niego rysika. Onyx Boox Nova Pro został wyposażony w sprawnie działającą aplikację do robienia notatek oraz funkcję edycji plików PDF.
Onyx Boox Note 2 jest kolejną wersją narzędzia do tworzenia elektronicznych notatek, która pod kilkoma względami góruje nad poprzednim modelem. Urządzenie działa na Androidzie 9.0, dzięki czemu nie tylko jest kompatybilne z wieloma najnowszymi aplikacjami, lecz zapewnia również zwiększone bezpieczeństwo.
Chiński producent wprowadził również na rynek czytnik ebooków Onyx Boox Note Pro, który posiada 10.3-calowy wyświetlacz E Ink Mobius Carta o rozdzielczości 1872 x 1404 oraz 227 DPI. Podobnie jak Onyx Boox Note 2, urządzenie działa na Androidzie.
Onyx Boox Max 3 jest 13.3-calowym elektronicznym czytnikiem książek, który najlepiej sprawdza się przy okazji robienia elektronicznych notatek i sporządzania komentarzy, a także czytania i edytowania plików PDF wielkości A4. Największe wrażenie robi jednak specyfikacja techniczna urządzenia: 4GB pamięci RAM, 64GB pamięci flash oraz ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 625. Jeżeli szukamy lekkiego zamiennika dla zwykłego papieru, powinniśmy zatem zwrócić na Onyx Boox Max 3 szczególną uwagę.
Powiązane materiały:
- Jak wygląda robienie notatek na Onyx Boox Note Pro? [materiał wideo]
- Onyx Boox Note Pro [test wideo]
- Onyx Boox Max 3 już dostępny w przedsprzedaży (profesjonalne elektroniczne notatki za 3 000 PLN)
- Porównanie Onyx Boox Nova i PocketBook InkPad 3 [MATERIAŁ WIDEO]
- Najnowszy Onyx Boox Max 3 [szczegółowa recenzja]
- Jak wygląda rysowanie i robienie notatek na Onyx Boox Note 2? [materiał wideo]
- Onyx Boox Note 2 – idealne narzędzie do nauki dla wszystkich studentów
Boyue
W 2019 roku Boyue przygotował dla swoich klientów kilka nowości. Pierwszym z wprowadzonych przez producenta na rynek czytników ebooków jest Likebook Mimas, który pomimo swojego dużego rozmiaru (10.3-calowy wyświetlacz) został wyposażony w podświetlenie i może być wykorzystywany do czytania w nocy. To czyni urządzenie godnym konkurentem dla Sony Digital Paper DPT-CP1 oraz Onyx Boox Note.
Boyue Likebook Muses posiada wiele wspólnego z Likebook Mars, który zadebiutował na rynku w zeszłym roku. Największą zaletą czytnika ebooków jest ekran z aktywną warstwą digitalizatora WACOM, a także dołączony do niego rysik, pozwalający na wygodne podkreślanie, robienie notatek i nanoszenie komentarzy w książkach w wersji elektronicznej. W rezultacie Boyue Like Muses prezentuje się znacznie lepiej od Boyue Mars.
Boyue Likebook Alita można uznać za nową generację Likebook Mimas, czyli najpopularniejszego czytnika ebooków, jaki Boyue kiedykolwiek stworzył. Wyświetlacz urządzenia został umiejscowiony równo z ramką, dzięki czemu wykorzystywanie go do tworzenia notatek i edycji plików PDF stało się jeszcze wygodniejsze. Boyue Likebook Alita został wyposażony w dwa razy więcej RAMu, co gwarantuje w jego przypadku jeszcze szybsze działanie nawet przy robieniu kilku rzeczy jednocześnie.
Ostatnim wprowadzonym w tym roku na rynek czytnikiem ebooków tego producenta jest Boyue Likebook Ares, który stanowi mniejszą wersję Boyue Likebook Alita i posiada ośmiordzeniowy procesor oraz wejście na kartę SD. Co ciekawe, jego pamięć można rozszerzyć nawet do 128 GB. Ponieważ wiele przedsiębiorstw związanych z branżą elektronicznych czytników książek zrezygnowało ze slotów na kartę SD, natknięcie się na wyposażony w tego typu wejście model jest naprawdę odświeżające.
Pozostałe czytniki ebooków
W 2019 roku na rynku pojawiło się jeszcze sporo innych czytników ebooków, ale większość z nich nie cieszyła się szczególnym zainteresowaniem klientów. Wśród wartych przywołania urządzeń znajdują się m. in. Mobiscribe, Dasung Not an E-Reader, iReader Ocean, dwa nowe produkty Bookeens oraz Mooink Pro.
Czytniki ebooków w 2020 roku
Wiele wskazuje na to, że w 2020 w dziedzinie czytników ebooków będzie jeszcze ciekawiej. SuperNote zamierza wprowadzić do sprzedaży kilka nowych narzędzi, a oprócz tego światło dzienne ujrzą Remarkable 2 oraz nowy nowy Sony Digital Paper. Swoje propozycje dla klientów przygotują również z pewnością Amazon, Kobo, Barnes & Nobles, Onyx, PocketBook i Boyue.
Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader
Likebook mars jest super czytnikiem.