Na rynku pojawia się coraz więcej tabletów reklamowanych jako te bardziej przyjazne dla oczu niż modele klasyczne, jak iPad czy seria Galaxy Tab. Wśród nowości sprzętowych można znaleźć m.in. model TCL Nxtpaper 11 oraz Magic Note Pad. Choć nie są to klasyczne czytniki z ekranem E Ink, to ich producenci próbują odtworzyć wrażenie, jakiego doświadcza się w trakcie korzystania z e-papieru. Czy te rozwiązania mają szansę konkurować z technologią E Ink? Warto przeanalizować je obie.
Matowe tablety LCD – nowa alternatywa dla tradycyjnego papieru?
Magic Note Pad
Magic Note Pad wyposażono w 10,95-calowy ekran LCD o rozdzielczości 1920 × 1200 pikseli, z częstotliwością odświeżania 90 Hz i jasnością do 400 nitów. Producent deklaruje 95% pokrycia palety sRGB oraz matowe wykończenie, które ogranicza powstawanie odblasków. Tryb Ink Paper ma naśladować ekran e-papierowy, jednak w praktyce oraz po analizie specyfikacji sprzętu okazuje się, że to wciąż klasyczny wyświetlacz LCD.
TCL Nxtpaper 11
TCL Nxtpaper 11 to 11-calowy tablet z ekranem IPS o rozdzielczości 2000 × 1200 pikseli i proporcjach 5:3. W tym modelu również zastosowano matową powłokę, która ma redukować powstawanie odblasków oraz ograniczać emisję światła niebieskiego. Urządzenie wyposażono w czujnik światła, który automatycznie dostosowuje temperaturę barwową świecenia ekranu.
Oba modele wydają się być interesującą alternatywą dla klasycznych tabletów, szczególnie w kwestii poprawy komfortu dla wzroku. Nie mieliśmy jednak jeszcze okazji ich przetestować.
Chcielibyście analizy testów modeli z ekranami przypominającymi E Ink? Dajcie znać w komentarzach!
Tablety z E Ink
Tablety z ekranem E Ink to sprawdzone rozwiązanie dla osób, które szukają ekranu nieobciążającego wzroku, bez typowego podświetlenia, które znamy ze smartfonów i monitorów. Ekrany E Ink wykorzystywane są w czytnikach takich marek, jak Amazon Kindle, PocketBook czy Kobo. Stworzone one zostały głównie z myślą o czytaniu książek, mang i komiksów. Występują w monochromatycznej lub kolorowej wersji ekranu.
Istnieją również bardziej zaawansowane modele, które łączą w sobie zalety e-papierowego ekranu z funkcjami zwiększającymi produktywność użytkowania. Prym wiedzie tu marka Onyx Boox, oferująca notatniki elektroniczne bazujące na systemie Android i z dostępem do sklepu Google Play. Wiele z nich wykorzystuje kolorowe wyświetlacze E Ink, łącząc w sobie komfort użytkowania tabletu z zaletami korzystania z e-papieru. Oto najciekawsze modele:
Onyx Boox Note Air 4 C
Boox Note Air 4 C posiada 10,3-calowy ekran E Ink Carta 1200 Kaleido 3. Rozdzielczość dla treści czarno-białych to tutaj 2480 × 1860 (300 PPI), a dla kolorowych – 1240 × 930 (150 PPI). Wyświetla on 4096 kolorów. Ekran jest bardzo estetycznie zlicowany z ramką. Można z niego korzystać nocą dzięki zastosowaniu przedniego podświetlenia, w zimnej i ciepłej barwie światła.
Technologia Boox Super Refresh oferuje szybkie odświeżanie treści i brak efektu ghostingu na ekranie. Dołączony rysik Pen Plus zapewnia świetne doświadczenia podczas pisania i rysowania. Model reaguje na 4096 poziomów nacisku oraz posiada funkcję palm rejection.
W środku znajduje się ośmiordzeniowy procesor, 6 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej. Slot na kartę SD pozwala rozszerzyć pamięć do 1 TB. Dwa mikrofony i głośniki umożliwiają zarówno nagrywanie, jak i odtwarzanie dźwięku, w tym audiobooki. Jest tu Bluetooth 5.1 oraz łącze WiFi. Port USB-C, prócz ładowania, pełni też funkcję wejścia audio oraz obsługuje funkcję OTG. Bateria ma pojemność 3700 mAh.
Note Air 4 C działa na Androidzie 13. To jeden z nielicznych modeli na rynku z tak aktualną wersją systemu, który prócz lepszej wydajności sprzętu, gwarantuje też nowe funkcje w kwestii bezpieczeństwa. Onyx zapewnia pełną współpracę z Google Play i usług Google.
Onyx Boox Go 10.3
Model Onyx Go 10.3 wyposażono w ekran E Ink Carta 1200 o rozdzielczości 2480 × 1880 i 300 PPI. Ekran wyświetla treści czarno-białe. Brak podświetlenia może tu być wadą dla niektórych użytkowników, ale dla innych jest zaletą, bo brak dodatkowych warstw na ekranie to lepszy kontrast i bardziej „papierowy” odbiór powierzchni podczas pisania. Obudowa ma piękny biały odcień z metalicznym ozdobnym pasem na pleckach czytnika, dzięki czemu całość przypomina trochę projekt notatnika biurowego.
Wnętrze Go 10.3 to ośmiordzeniowy procesor 2.4 GHz, 4 GB RAM i 64 GB pamięci. Boox Go 10.3 nie ma slotu na kartę SD. Głośniki oraz łącze Bluetooth 5.0 umożliwiają słuchanie muzyki i audiobooków. Notatnik obsługuje WiFi 2.4/5 GHz. Pojemność baterii wynosi 3700 mAh i w zależności od częstotliwości użytkowania, wystarcza na tydzień lub dwa.
Onyx Boox Note Max
Model Note Max posiada 13,3-calowy ekran E Ink Carta 1300 o rozdzielczości 3200 × 2400 i zagęszczeniu 300 PPI. To pierwszy model tej wielkości oferujący tak wysoką rozdzielczość. Nie ma tu podświetlenia, więc najlepiej użytkuje się go w dobrze oświetlonych pomieszczeniach lub po prostu w świetle dziennym.
W środku znajdziemy ośmiordzeniowy procesor Qualcomm 2.8 GHz, 6 GB RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej. Niestety, pomimo bardzo dobrych podzespołów, w Boox Note Max występuje kłopot z wyeliminowaniem efektu ghostingu, ale oczekiwana jest aktualizacja producenta, która naprawi ten problem. Są tu głośniki i mikrofon umożliwiające słuchanie audiobooków, podcastów czy muzyki oraz korzystanie z komunikatorów głosowych. Boox Note Max obsługuje Bluetooth 5.0 oraz WiFi 2.4/5 GHz.
Podsumowanie
Nowoczesne tablety z matowymi ekranami LCD, takie jak TCL Nxtpaper 11 i Magic Note Pad, oferują nowe możliwości dla osób szukających alternatywy dla typowych ekranów LCD i OLED. Jednak to tablety z ekranem E Ink – szczególnie te od marki Onyx Boox – wciąż pozostają najbliższym cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnego papieru, łącząc w sobie komfort naturalnych odczuć podczas czytania z funkcjonalnością użytkowania tabletu. Technologia E Ink to rozwiązanie dobrze znane i sprawdzone oraz od lat wykorzystywane w czytnikach e-booków i e-notatnikach.
Czy chcecie porównanie matowych ekranów LCD z wyświetlaczami E Ink? Napiszcie w komentarzach!