W ciągu ostatnich kilku miesięcy na rynku pojawiło się wiele smartfonów, które zostały wyposażone w e-papierowe ekrany, a jeszcze więcej czeka na swoją premierę w drugiej połowie 2019 roku. Ich rosnąca dostępność wiąże się między innymi z malejącymi cenami wykorzystywanych w nich procesorów. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka tego typu urządzeń, które już niedługo mogą stać się prawdziwymi hitami
Według najnowszego raportu Biblioteki Narodowej aż 18% Polaków wykorzystuje smartfona jako czytnik książek elektronicznych. Chociaż takie rozwiązanie może wydawać się bardzo wygodne (praktycznie zawsze mamy telefony pod ręką, dlatego możemy na nich czytać w każdym dogodnym momencie), niestety posiada również negatywne strony.
W przypadku odtwarzania ich na zwykłym ekranie LCD, książki PDF, a także książki EPUB lub MOBI mogą być nie tylko niekomfortowe w czytaniu. Długie wpatrywanie się w święcący w nasze oczy wyświetlacz ciekłokrystaliczny jest pod wieloma względami niebezpieczne dla naszego wzroku.
W rezultacie coraz więcej producentów decyduje się na tworzenie smartfonów z wykorzystaniem technologii e-papieru. Jak wyjaśnialiśmy w naszym starszym artykule, jest to papier elektroniczny, który doskonale imituje właściwości zwykłej kartki papieru. Dzięki temu w znacznym stopniu ułatwia czytanie, a jednocześnie pozostaje zdrowy dla naszych oczu.
Właśnie ze względu na komfort czytania wielu czytelników książek decyduje się na zakup czytnika ebooków. Jeżeli również o tym myślicie, zajrzyjcie do przygotowanych przez nas testów i recenzji.
Początki e-papierowych smartfonów
Pierwszy smartfon wyposażony w e-papierowy ekran miał swoją premierę w 2012 roku. Był to oryginalny YotaPhone, który z przodu posiadał standardowy kolorowy wyświetlacz, natomiast z tyłu ekran e-papierowy.
W 2013 roku Onyx stworzył własnego smartfona, który posiadał jedynie wyświetlacz E-Ink. Recepcja urządzenia była chłodna, przede wszystkim dlatego, że istniały problemy z jego dystrybucją.
Inne smartfony z e-papierowymi wyświetlaczami:
- YotaPhone 3
- Huateng Flag D1
- Siswoo R9 Darkmoon
- Onyx Midia
- Alcatel One Touch Hero
- Samsung Zeal
Najnowsze smartfony z e-papierem
W tym roku coraz częściej można usłyszeć o e-papierowych smartfonach, które znajdują się na różnych etapach przygotowania, co skłania do wniosku, że staną się one jednym z największych trendów 2019 roku. Jest to również bez wątpienia związane z większym ożywieniem w branży e-czytników.
Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych modeli, które są dostępne w sprzedaży, albo już niedługo pojawią się na rynku:
1. LitePhone 2
Pierwszym urządzeniem, które zwróciło w tym roku uwagę na smartfony z e-papierowymi ekranami, był LitePhone 2. Powszechne zainteresowanie zawdzięcza on przede wszystkim zebraniu ponad 3 milionów dolarów w kampanii na Indiegogo. Smartfon jest obecnie w wersji Alpha i powinien być dostępny w sprzedaży pod koniec 2019 roku.
Urządzenie jest nieco większe od karty kredytowej, a jego wymiary wynoszą 91mm x 55mm x 6.5-7.5mm grubości. LitePhone 2 został wyposażony w 1 GB pamięci RAM, procesor Qualcomm Snapdragon Wear, a także wyświetlacz E Ink Carta. Smartfon posiada również wejście USB typu C, głośniki oraz mikrofon.
Podstawowe właściwości:
- Wymiary 91mm x 55mm x 6.5-7.5mm grubości,
- Procesor Qualcomm Snapdragon Wear, 1 GB pamięci RAM,
- Wyświetlacz E Ink Carta,
- Wejście USB typu C, głośniki i mikrofon.
2. DoCoMo Card Keitai
Na początku 2019 roku w Japonii miała miejsce premiera smartfona DoCoMo Card Keitai. Wielkość jego ekranu wynosi 2.8 cala, a rozdzielność 600 x 480. Urządzenie nie posiada frontowego podświetlenia ekranu, lecz wkrótce ma pojawić się możliwość dokupienia do niego dodatków, które je zastąpią.
DoCoMo Card Keitai został wyposażony w Bluetooth 4.2, port micro USB oraz funkcję obsługi sieci 4G z prędkością pobierania oraz wysyłania danych kolejno do 100 i 37.5 Mbps. Smartfon jest również wodoodporny, dlatego rozlanie na niego wody nie powinno być niebezpieczne. Urządzenia nie można kupić osobno, lecz dostaje się je za darmo przy zakupie innego telefonu komórkowego.
Podstawowe właściwości:
- Wielość ekranu 2.8 cala, rozdzielczość ekranu 600 x 480,
- Bluetooth 4.2, port micro USB,
- Obsługa sieci 4G (prędkość wysyłania danych do 100 Mbps, prędkość wysyłania danych do 37.5 Mbps).
3. HIsense A6
Smartfon HIsense A6, który również miał premierę na początku 2019 roku, jest dostępny przede wszystkim na rynku chińskim oraz w kilku krajach europejskich. Urządzenie posiada 6.1-calowy ekran AMOLED z przodu oraz 5.6-calowy, e-papierowy wyświetlacz E Ink Carta HD z tyłu.
Znakiem rozpoznawczym HIsense A6 jest tzw. tryb lustrzany, który umożliwia wyświetlanie całego interfejsu Androida na ekranie e-papierowym. Smartfon pozwala na wykonywanie połączeń, dostęp do Google Play oraz korzystanie z aplikacji Kindle. Jest to możliwe dlatego, że tylny e-papierowy wyświetlacz jest ekranem dotykowym.
Urządzenie zostało wyposażone w procesor Qualcomm Snapdragon 660, 6 GB pamięci RAM, a także 64 lub 128 GB przestrzeni dyskowej. Smartfon posiada dwie kamery o rozdzielczości 12 i 16 megapikseli, port USB typu C, system rozpoznawania twarzy oraz czytnik linii papilarnych umiejscowiony z boku. Moc wykorzystanej w urządzeniu baterii wynosi 3300 mAh.
Podstawowe właściwości:
- 6.1-calowy ekran AMOLED z przodu oraz 5.6-calowy, e-papierowy wyświetlacz dotykowy E Ink Carta HD z tyłu,
- Procesor Qualcomm Snapdragon 660, 6 GB pamięci RAM a także 64 lub 128 GB przestrzeni dyskowej,
- System operacyjny Android oraz dostęp do Google Play,
- Dwie kamery o rozdzielczości 12 i 16 megapikseli,
- Port USB typu C, system rozpoznawania twarzy oraz czytnik linii papilarnych,
- Bateria o mocy 3300 mAh.
4. Kingrow K1
Jeden z najbardziej interesujących smartfonów, o którym również zrobiło się głośno przy okazji kampanii na Indiegogo, to Kingrow K1. Urządzenie, które zostało wyposażone w 5 calowy wyświetlacz E Ink Carta o rozdzielczości 1280×720 i 283 PPI, powinno być dostępne do zamówienia w najbliższych tygodniach.
W przeciwieństwie do innych opisanych smartfonów, Kingrow K1 posiada regulowane oświetlenie frontowe. Wykorzystany w urządzeniu procesor to MediaTek Helio P23 (MT6763). Użytkownicy telefonu będą mieli do dyspozycji 2 GB pamięci RAM, 16 GB wewnętrznej przestrzeni dyskowej, port USB typu C umiejscowiony na dole oraz 2 głośniki stereo z tyłu.
Kingrow K1 oparty został na systemie operacyjnym Android 8.1. W modelu prototypowym znalazło się miejsce na kamerę z przodu, jednak nie wiadomo, czy zostanie ona wykorzystana również w finalnym produkcie. Z tyłu urządzenia znajduje się natomiast kamera o rozdzielczości 8 megapikseli z autofokusem oraz lampą błyskową.
Moc baterii smartfona wynosi 3100 mAh, co przekłada się na ok. 2 dni intensywnego korzystania z aplikacji i wykonywania połączeń. Jeżeli jednak zdecydujemy się posługiwać urządzeniem przede wszystkim jako czytnikiem e-booków, powinien on wytrzymać ok. tygodnia (13 dni w stanie czuwania).
Podstawowe właściwości:
- 5 calowy wyświetlacz E Ink Carta o rozdzielczości 1280×720 i 283 PPI,
- Regulowane oświetlenie frontowe,
- Procesor MediaTek Helio P23 (MT6763), 2 GB pamięci RAM, 16 GB wewnętrznej przestrzeni dyskowej,
- Port USB typu C,
- Głośniki stereo,
- System operacyjny Android 8.1,
- Kamera o rozdzielczości 8 megapikseli z autofokusem oraz lampą błyskową,
- Bateria o mocy 3100 mAh
Inne urządzenia z e-papierem
Warto pamiętać, że smartfony to nie jedyne urządzenia, które coraz częściej tworzy się z wykorzystaniem technologii e-papieru. W jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy o 13.3 calowym monitorze E-Ink Dasunga, który można połączyć z dowolnymi urządzeniami. Papier elektroniczny od jakiegoś czasu wykorzystuje się już również w tabletach.
Autor: Kuba Źródło: https://goodereader.com