Ekran E Ink chroni twoje oczy i planetę!

Niedawno przeprowadzone badania przez Szkołę Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda podkreśliły wyższe korzyści dla zdrowia oczu z wykorzystaniem wyświetlaczy firmy E Ink w porównaniu z tradycyjnymi ekranami LCD. Badanie to skupiło się na negatywnych skutkach niebieskiego światła emitowanego przez ekrany. 

Ekran E Ink chroni oczy oraz planetę
Ekran E Ink chroni oczy oraz planetę

Ekran a Zdrowie Oczu: Wpływ niebieskiego światła

Przeciętny dorosły spędza około 13 godzin dziennie przed ekranem, według danych firmy Nielsen. Jednak taka długa ekspozycja na ekran przynosi pewną cenę: wysokoenergetyczne niebieskie światło, obecne w ekranach ciekłokrystalicznych (LCD) i diodowych (LED), może być potencjalnie szkodliwe, gdy jest emitowane w oczy przez wiele godzin. Niebieskie światło stanowi zagrożenie dla komórek siatkówki oka, a ekspozycja na to światło tuż przed snem obniża poziom hormonu nasennego melatoniny, zakłócając rytm dobowy i regeneracyjny sen. Główne wnioski z badania Uniwersytetu Harvarda obejmują:

  • Spektrum światła emitowanego przez ekrany jest głównym czynnikiem stresu dla komórek siatkówki.
  • Komórki siatkówki obciążone niebieskim światłem wytwarzają „reaktywne formy tlenowe” (ROS), które mogą gromadzić się podczas długotrwałego oglądania, prowadząc do fotochemicznego uszkodzenia siatkówki.
  • Urządzenia, w tym wyposażone w przednie światło E Ink ComfortGaze™, były aż trzy razy mniej obciążające dla komórek siatkówki niż urządzenia LCD.
  • Ustawienia temperatury barwowej mogą wpływać na poziom stresu w komórkach siatkówki, ale dostosowania koloru w trybie dziennym lub nocnym w przypadku LCD są mniej skuteczne niż korzystanie z rozwiązań oświetleniowych o spektrach zaprojektowanych pod kątem bezpieczeństwa oczu.
  • Urządzenia E Ink bez przedniego oświetlenia nie emitują niebieskiego światła, które obciążałoby komórki siatkówki.

Co mówi dr. Rick Rogers z Uniwersytetu Harvarda?

„Obecne zalecenia dotyczące bezpieczeństwa przed niebieskim światłem emitowanym przez ekrany opierają się na spektrum światła, które emitują. To badanie miało na celu zmierzenie rzeczywistej reakcji komórek siatkówki na ekspozycję na dostępne komercyjnie ekrany” – wyjaśnia dr. Rick Rogers, Główny Naukowiec w Laboratorium Obrazowania Biomedycznego na Uniwersytecie Harvarda im. T.H. Chana.

Różnice między LCD a e-papier

Badanie porównało dwa rodzaje wyświetlaczy: ekrany LCD i e-papier z przednimi światłami. LCD i e-papier mają kluczową różnicę w sposobie wykorzystania światła. Ekran LCD wykorzystuje podświetlenie, zazwyczaj na bazie LED, do oświetlenia wyświetlacza, podczas gdy wyświetlacze firmy E Ink są podobne do papieru: nie emitują one światła, ale odbijają otaczające światło, by oświetlić ekran. W warunkach słabego oświetlenia wyświetlacze E Ink korzystają z przednich świateł, które pełnią rolę wbudowanych lamp do czytania.

Ekran E Ink chroni oczy oraz planetę

Ekran E Ink – Komfort i korzyści 

W badaniu urządzenia testowano z różnymi rodzajami przednich świateł: zimno-białym, ciepło-żółtym i nowym przednim światłem E Ink ComfortGaze™. ComfortGaze™ został zaprojektowany w celu zmniejszenia ilości odbijanego niebieskiego światła z powierzchni ekranu, co zapewnia dodatkowy komfort podczas czytania, emitując mniejszą ilość niebieskiego światła oraz oświetlenie o mniej żółtawym odcieniu.

Zdrowe wybory w erze cyfrowej

„W dzisiejszym zglobalizowanym świecie trudno jest ograniczyć czas spędzany przed ekranem, ale nie wszystkie wyświetlacze są takie same” – mówi Lynne Garone, Wiceprezeska ds. Związanych z Technologią w E Ink. „Rodzice coraz bardziej martwią się o czas, jaki ich dzieci spędzają zarówno w szkole, jak i na rozrywkach korzystając z ekranów. Przeniesienie części czasu ekspozycji na zdrowszy wyświetlacz do czytania i pisania pozwala nam pozostać w kontakcie, nie narażając zdrowia oczu”.

Ekran E Ink dba także o środowisko

Oprócz badań nad wpływem niebieskiego światła, E Ink prowadzi również badania nad emisją dwutlenku węgla związanej. Wyniki pokazują znacznie mniejszą emisję CO2 w przypadku wykorzystania wyświetlaczy E Ink.

Na przykład: 

  • Instytucja finansowa posiadająca 125 oddziałów oszczędza 16,5 miliona arkuszy papieru formatu A4 rocznie, gdy przejdzie na eNotatki wykorzystujące technologię E Ink. Co roku przyczynia się to do redukcji emisji CO2 o około 1100 ton. 
  • W ciągu ostatnich pięciu lat na całym świecie użytkowano 130 milionów czytników e-booków, zastępując zakup papierowych wydań książek. Szacuje się, że papierowe książki emitowały ponad 100 000 razy więcej CO2 w porównaniu z czytnikami e-booków z wyświetlaczem E Ink. Ekrany LCD emitowały by ponad 50 razy więcej CO2 w ciągu tego samego czasu. 
  • Przez ostatnie siedem lat zainstalowano na całym świecie 600 milionów elektronicznych etykiet na półkach (ESL) o rozmiarze około trzech cali. Jeśli założyć, że cena i informacje zmieniają się cztery razy dziennie, etykiety elektronicznego papieru mogą zmniejszyć emisję CO2 o 32 000 razy w porównaniu z jednorazowymi papierowymi etykietami cenowymi. 
  • Porównując zużycie energii etykiet detalicznych E Ink do etykiet detalicznych LCD w ciągu pięciu lat, z czterema aktualizacjami dziennie, za każdy kilowatogodzinę (KWh) zużytą na produkcję materiału e-papieru oszczędzanie jest 400 KWh.
  • Dzięki niskiemu poborowi energii, technologia e-papieru firmy E Ink pozwala na zasilanie energią słoneczną oznakowań i przystanków autobusowych na całym świecie, czyniąc je urządzeniami o zerowej emisji netto i zużywającymi w pełni energię odnawialną.

Podsumowanie

Badanie wykazało znaczące różnice między „temperaturą barwową” używanych diod LED, gdzie tryb „chłodny” ma odcień błękitno-biały, a tryb „ciepły” – żółtawy. Wyjątek stanowi ComfortGaze™, które redukuje szkodliwe emitowanie niebieskiego światła bez tworzenia odcienia białego lub żółtego w trybie nocnym. Urządzenia z E Ink ComfortGaze™ w trybie ciepło-białym można używać trzy razy dłużej niż ekran LCD w trybie zimno-białym i dwa razy dłużej niż ten sam ekran LCD w trybie ciepło-białym, zanim osiągną taki sam poziom stresu ROS w komórkach siatkówki.

Przy okazji zapraszamy na nasze media społecznościowe!

Instagram – @naczytniku

Facebook – naczytniku

Autor: Kacper

Źródła: Eink.com

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *