Jeśli czytnik, to Kindle? Nie do końca. Rynek oferuje wiele możliwości w tym zakresie. Wielu producentów, wiele modeli. Wybór jest spory, zatem warto najpierw zapoznać się z ofertą, zanim podejmie się końcową decyzję.
Dzięki kampaniom reklamowym, w społeczeństwie funkcjonuje schemat, jakoby czytniki produkował tylko Amazon. Nic bardziej mylnego. Choć Kindle to dobrej jakości sprzęt, konkurencja nie śpi i nierzadko produkuje bardzo konkurencyjne modele. Branża czytników ebooków jest na dzień dzisiejszy na tyle rozwinięta, byśmy mogli wybierać w wielu ciekawych funkcjach, cenach, a nawet kolorach obudowy.
Jaki czytnik ebooków?
Czytniki od Amazonu mają tyle zalet, co i wad, charakterystycznych dla wszystkich modeli od tego producenta. Jedną z nich jest dość mała liczba obsługiwanych formatów plików, które odtwarza nasze urządzenie. Przykładem może być bardzo popularny .ePub, który aby odczytać, musimy najpierw przekonwertować na .mobi za pomocą specjalnego, odrębnego programu. Dopiero wtedy możemy zabierać się za czytanie naszej nowej e-lektury.
Inną niedogodnością jest brak możliwości kopiowania całych folderów z komputera na nasz czytnik. Kindle nie czyta katalogów stworzonych przez inny system operacyjny, zatem wszystkie ebooki, które przenosimy na nasze urządzenie są wrzucane do jednego folderu. Jest to wada, która szczególnie rzuca się w oczy na tle konkurencji, jaka to tworzy urządzenia kompatybilne z odrębnymi systemami.
Przygotowałem dla Was małe zestawienie modeli, zarówno Amazona, jak i konkurencyjnych, podzielonych na kategorie, którymi zwykle kierujemy się przy wyborze czytnika. Zapraszam do lektury.
Cena
Dla osób, które od czytnika wymagają jedynie niskiej ceny i tym samym podstawowych funkcji, dobrym wyborem będzie Kindle Touch 7, którego cena waha się w przedziale 299zł – 399 zł, zależnie od wersji (z reklamami lub bez). Samo czytanie na tym urządzeniu jest komfortowe, ale wszechobecne reklamy mogą być irytujące. Z tego względu warto zastanowić się przy wyborze czy nie wydać nieco więcej i nie musieć znosić wielu treści reklamowych.
Jednakowe funkcje znajdziemy także w PocketBooku 624 Basic Touch oraz Cybooku Muse. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, iż obsługują wiele więcej formatów, w porównaniu do produktu Amazonu. Co więcej, wyróżniają się inteligentnym trybem odczytu plików PDF, co pozwala na brak problemów przy tym niestandardowym formacie. Oba kosztują ok 360zł. Alternatywą dla nich może być PocketBook 614 Basic 2, który przy posiadaniu podobnych funkcji, nie ma ekranu dotykowego, a tylko przyciski fizyczne. Jednak dzięki temu jego cena spada do bagatela 280zł.
PDF bez tajemnic
Popularnymi produktami Kindle są Paperwhite 2 i Paperwhite 3. Oba mają ekrany 6 calowe i obsługują format PDF. Ich wadą jest jednak brak funkcji „reflow”, która pozwala na inteligentne dostosowanie tekstu do ekranu czytnika.
W tej kategorii sobie równych nie mają Cybooki: Odyssey, Muse oraz Ocean. Konkurencję dla nich stanowić może tylko PocketBook 840 InkPad, który prócz „reflow”, posiada dodatkowe cztery tryby czytania formatu PDF. Każdy z wymienionych czytników gwarantuje wygodne czytanie książek, gazet, wykresów, czy oglądanie zdjęć. Jest to też dobry prezent dla seniora, ponieważ duży i wyraźny ekran ma dodatkowo wiele funkcji powiększanie czcionki. Hitem ostatnich miesięcy jest PocketBook Touch Lux 3, który osobiście posiadam i bardzo polecam.
Dodatki
Kindle, ze względu na jeszcze niedawny monopol, pozostaje tradycyjny i nie oferuje zbyt wielu dodatkowych aplikacji. Nawet luksusowy Kindle Voyage nie posiada zbyt wielu funkcji personalizacji czytnika. Inaczej jest z Pocketbookami, dobrym przykładem mogą być tutaj 650 Ultra lub 630 Sense, które posiadają takie funkcje jak dostosowanie konta użytkownika, mapowanie klawiszy, zmiana układu klawiatury pod względem języka, czy nawet pasjans i sudoku. Wartym wspomnienia jest także Icarus Illumina, czyli czytnik zbudowany na systemie Android. Jest on niesamowicie kompatybilny z innymi urządzeniami mobilnymi i pozwala na instalację aplikacji m.in. ze sklepu Google Play.
Gwarancja
W standardzie, Amazon oferuje gwarancję na jeden rok. Możemy do swojego Kindle dokupić dodatkowy pakiet gwarancyjny, jednak zwiększa to koszt zakupu. Nie zawsze też producent przewiduje taką opcję dla polskich klientów, tym samym Kindle wypada pod tym względem blado na tle konkurencji.
Podobne zasady stosują inni producenci, za wyjątkiem Pocketbooka, który gwarancję daje na okres dwóch lat. Warto zatem zastanowić się nad kupnem PocketBooka 626 Touch Lux 3 oraz 650 Ultra. To czytniki wyposażone ekrany e-ink Carta. Technologia ta plus długi okres gwarancyjny zdają się być smakowitym kąskiem na rynku czytników ebooków.