Czytniki ebooków PocketBook to przystępne cenowo, wielofunkcyjne i energooszczędne narzędzia, które pozwalają na bezpieczne dla naszego wzroku czytanie. Chociaż nie wszyscy o tym wiedzą, urządzenia świetnie radzą sobie nie tylko z obsługą ebooków, lecz również gazet, magazynów i czasopism w wersji elektronicznej. Przekonaj się, jak i dlaczego warto czytać prasę na czytnikach PocketBooka
Prasa na czytnikach ebooków
Ekologia
Chociaż nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, wiele wydawnictw już od dawna oferuje prenumeratę swoich gazet, magazynów i czasopism w wersji elektronicznej. Takie rozwiązanie posiada istotne znacznie ekologicznie. Jeżeli wybieramy tytuły prasowe w wersji elektronicznej, nie gromadzimy w domu zbędnej makulatury, a tym samym przyczyniamy się do zmniejszenia produkcji papieru. Nie jest to jednak jedyna zaleta czytania gazet i czasopism na czytniku ebooków.
Trwałość i mobilność
Jak doskonale wiedzą wszyscy miłośnicy prasy, gazetę w tradycyjnym wydaniu łatwo zgubić lub zniszczyć. Oprócz tego ich rozmiary powodują, że czytanie gazet drukowanych w wielu sytuacjach nie jest szczególnie wygodne. Cechy charakterystyczne prasy w wersji elektronicznej stanowią natomiast trwałość i mobilność. Czasopisma wyświetlane na elektronicznym czytniku książek są bezpiecznie przechowywanie w jego pamięci, a przy tym bez problemu możemy je czytać nawet w najbardziej niewygodnych pozycjach.
Komfort czytania
Ponieważ najlepsze czytniki ebooków są wyposażone we wbudowane podświetlenie, pozwalają one na czytanie prasy elektronicznej nawet w słabych warunkach oświetleniowych.
Bardzo przydaje się również zapewniania przez nie możliwość szybkiego wyszukiwania informacji po słowach kluczowych lub kategoriach. Gdybyśmy chcieli odnaleźć określoną informację w drukowanej gazecie, musielibyśmy dokładnie przeglądać ją strona po stronie. W przypadku czasopisma w wersji elektronicznej wystarczy natomiast przeskoczyć jednym kliknięciem do wybranej sekcji za pomocą spisu treści lub wpisać w wyszukiwarce wybrane słowo.
Personalizacja tekstu
W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować czy bardziej odpowiada nam dzienny, czy nocy tryb czytania, jesteśmy również w stanie zmienić rozmiar i krój czcionki, a także samodzielnie ustawić wielkość marginesów i interlinii. Intuicyjna nawigacja po całej zawartości czasopisma powoduje, że możemy bez problemu poruszać się od jednego artykułu do drugiego, zachowując przy tym stały pogląd spisu treści.
Prasa na czytnikach PocketBook
Ekrany E Ink
Chociaż czasopisma w wersji elektronicznej bez problemu uruchomimy na smartfonie lub komputerze, długie wpatrywanie się w ekrany OLED lub LCD może doprowadzić do znacznego przeciążenia naszego wzroku. Właśnie z tego powodu wszyscy miłośnicy prasy powinni zastanowić się nad zakupem czytnika ebooków.
Ponieważ e-czytniki PocketBooka to sprawnie działające, wielofunkcyjne urządzenia, które posiadają bezpieczne dla naszego wzroku ekrany E Ink, mogą one z powodzeniem zastąpić papierowe wydania gazet, magazynów i czasopism. PocketBook Touch Lux 4, PocketBook Basic Lux 2, PocketBook Touch HD 3 lub PocketBook InkPad 3 sprawdzą się w tej roli idealnie.
Oferta e-prasowa
Aby rozpocząć prenumeratę wybranego tytułu prasowego, powinniśmy uruchomić z poziomu elektronicznego czytnika książek jeden z wielu dostępnych na nim kiosków elektronicznych. W księgarni internetowej Publio.pl odnajdziemy np. tak popularne magazyny, gazety i czasopisma, jak Polityka, Newsweek Polska, Wysokie Obcasy, Dziennik Gazeta Prawna, Super Express czy Zwierciadło.
Możliwość prenumeraty e-prasy zapewniają również inne duże księgarnie online, jak choćby Woblink, Nexto, Ebookpoint czy Virtualo. W ofercie samego Publio.pl znajduje się 357 tytułów prasowych, które zostały uporządkowane w przejrzystych kategoriach: dzienniki, polityka (opinie), psychologia, kultura, lifestyle, religia (wiara), poradniki, hobby.
Automatyczna wysyłka
Wielką zaletą czytania prasy na czytniku ebooków jest możliwość skorzystania z opcji automatycznej wysyłki czasopisma na nasze urządzenie. Aby to zrobić, wystarczy wybrać odpowiednią opcję w ustawieniach prywatnego konta w sklepie z e-prasą. W przypadku Publio.pl należy kliknąć na Moje konto – ustawienia, otworzyć zakładkę Wysyłka plików, a następnie w sekcji Wyślij na PocketBook zaznaczyć opcję: Automatycznie wysyłaj każde wydanie e-prasy.
Aplikacja do czytania prasy
Ze względu na zamknięte oprogramowanie czytników PocketBooka niestety nie możemy pobierać na nie dodatkowych aplikacji do czytania prasy z Google Play. Kupione czasopisma bez problemu uruchomimy jednak w aplikacji domyślnej. Większość tytułów prasowych jest dostępna do pobrania w formatach PDF, MOBI i ePUB. Co szczególnie przydatne, jeżeli nie jesteśmy przekonani co do wartości naszego potencjalnego zakupu, możemy pobrać fragment czasopisma za darmo.
Wiadomości w Internecie
Ze względu na dobre parametry techniczne i większy od przeciętnego wyświetlacz, czytnik PocketBook InkPad X świetnie sprawdza się jako narzędzie do czytania newsów w sieci za pomocą przeglądarki internetowej.
Chociaż strony z informacjami otwierają się nieco wolniej niż na telefonie lub komputerze, komfort ich czytania jest znacznie wyższy. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, będziemy w stanie wygodnie przeglądać zarówno polskie, jak i zagraniczne platformy informacyjne. Chociaż przeglądanie Internetu na innych modelach PocketBooka jest nieco bardziej uciążliwe, pozostaje jednak możliwe.
Komentarze, podkreślenia i notatki
Istotnym atutem czytania prasy na czytnikach PocketBooka jest również możliwość nanoszenia własnych komentarzy i notatek na plikach PDF. Jeżeli w trakcie czytania czasopisma w wersji elektronicznej coś przyjdzie nam do głowy, jesteśmy w stanie natychmiast podkreślić wybrany fragment, oznaczyć go dowolnym symbolem lub opatrzyć komentarzem na marginesie.
Prasa elektroniczna na czytnikach PocketBook [poradnik wideo]
Autor: Judyta, Kuba