W życiu każdego książkoholika przychodzi moment, w którym zaczyna rozmyślać nad zakupem czytnika ebooków. Po podjęciu decyzji przychodzi pora na wybór odpowiedniego modelu. Dla osoby nie mającej rozeznania w parametrach urządzeń elektronicznych stanowi to nie lada wyzwanie. W dzisiejszym tekście wyjaśnimy, jak znaleźć idealny czytnik e-książek
Serce czytnika e-booków – ekran
Najważniejszym elementem sprzętu jest wyświetlacz. Musi być oznaczony parametrem e – Ink. Specjalna technologia wytwarzania sprawia, że ekran działa na zasadzie odbijania światła. Identycznie zachowuje się tradycyjny papier. Wzięła się stąd inna, popularna nazwa – e-papier. Na odmiennych prawach funkcjonują wyświetlacze LCD. Ukazywane obrazy powstają przy pomocy wewnętrznego źródła światła, co skutkuje zmęczeniem oczu przy dłuższym użytkowaniu oraz szybszym obniżaniem poziomu baterii w porównaniu z ekranami e – Ink. Należy zachować szczególną ostrożność, aby nie zostać oszukanym. Tańsze modele z wyświetlaczami LCD kuszą ceną, jednak nazywanie ich „czytnikami e-booków” jest nadużyciem.
Wśród ważnych parametrów ekranu wymienić warto:
- Wielkość – standardowo czytniki e-książek wyposażone są w wyświetlacze o przekątnej 6 cali, co w zupełności wystarcza do komfortowego czytania. Rozmiar można porównać do ekranu tabletu czy smartfona, aby mieć wyobrażenie gabarytów urządzenia;
- Rozdzielczość (dpi) – odpowiada za ostrość obrazu. Podstawowe modele posiadają dpi na poziomie niecałych 200, co przy odpowiednich ustawieniach może dać przyzwoitą wygodę lektury. Obowiązuje zasada – im więcej, tym lepiej;
- Dodatkowe oświetlenie – przydaje się nie tylko w nocy, ale również w pełnym słońcu. Dobrze, jeśli posiada regulację siły świecenia. Jest wyposażeniem dodatkowym, które nie obejmuje wszystkich tańszych sprzętów.
Większość nowych czytników e-książek posiada ekran dotykowy. Pozwala to na wygodę przesuwania stron czy zaznaczania fragmentów tekstu jednym palcem. Ekran nie reaguje tak szybko jak wyświetlacz tabletu, do czego należy się przyzwyczaić.
Mózg czytnika e-booków – podzespoły
Nawet laik wie, że w komputerze najważniejsze są karta graficzna czy procesor. Inaczej ma się sprawa z czytnikami. Dopóki naszym zamiarem jest tylko czytanie, nie musimy przejmować się podzespołami. Odtwarzanie elektronicznych książek to nieskomplikowana sztuka. Nawet najtańsze modele poradzą sobie z płynną obsługą lektur w cyfrowych formatach.
Usta czytnika – obsługiwane formaty
Producenci lubią chwalić się ilością odtwarzanych przez sprzęt formatów. Prawda jest taka, że do czytania w komforcie wystarczy obsługa EPUB (uznanego za najlepszy format do czytników e-booków), PDF, a dla Kindle’a dodatkowo MOBI. Z całej reszty, przeciętny czytelnik nie zrobi użytku.
Inne organy – funkcje dodatkowe
Niektóre czytniki e-booków posiadają wbudowany słownik, przeglądarkę internetową, moduł Bluetooth czy Wi – Fi. Mnogość dodatkowych funkcji nie powinna przysłaniać głównego przeznaczenia sprzętu. Internet wygodniej przegląda się na komputerze lub tablecie.
Wymarzony czytnik e-booków
Każdy upatruje w sprzęcie innych przydatnych cech. Warto poświęcić czas, aby poszukiwania były owocne i zakończyły się znalezieniem wymarzonego, idealnego czytnika e-książek.