Dni, w których audiobooki były sprzedawane na płytach CD, bezpowrotnie minęły. Obecnie potrzebujesz do tego jedynie telefonu lub tabletu. Jedyną rzeczą, którą musisz zrobić, aby zacząć słuchać audiobooków na swoim iPadzie lub iPhonie, jest wybranie odpowiedniej aplikacji. W dzisiejszym artykule przedstawiamy listę najlepszych z nich
Nie tylko Apple pozwala na słuchanie audiobooków – umożliwiają to również inne platformy. Właściwie wszystkie z nich oferują aplikację dla systemu iOS. W rezultacie najważniejsze jest to, abyś zdecydował, która platforma najbardziej odpowiada Twoim potrzebom – a następnie pobrał połączoną z nią aplikację.
Co szczególnie istotne, coraz więcej aplikacji radzi sobie zarówno z obsługą ebooków, jak i i audiobooków. To sprawia, że niezależnie od tego, w jaki sposób pragniesz pochłaniać książki, nie musisz zmieniać aplikacji.
Jakie cechy powinna posiadać najlepsza aplikacja do audiobooków na iOS?
- Radzić sobie z innymi formatami, takimi jak ebooki, komiksy czy magazyny,
- Obsługiwać CarPlay,
- Posiadać funkcję Sleep Timer,
- Umożliwiać synchronizację ostatnio odtwarzanych pozycji,
- Pozwalać na pomiar szybkości czytania,
- Pozwalać na korzystanie z zakładek i notatek,
- Posiadać wbudowany sklep z audiobookami,
- Umożliwiać stabilne przewijanie audiobooków,
- Umożliwiać wybór pomiędzy korzystaniem ze streamingu i słuchaniem offline.
Audiobooki na iPady i iPhony a miejsce na dysku
Nie należy zapominać, że audiobooki zajmują znacznie więcej miejsca niż ebooki, podczas gdy iPady i iPhony nie posiadają wejścia na dodatkową kartę pamięci. Jeżeli dysponujemy plikiem średniej jakości, każda godzina audiobooka to ok. 15 MB. Większość audiobooków trwa od 8 do 10 godzin. W rezultacie musisz być przygotowany, że pobranie 10 audiobooków będzie wymagało zagospodarowania ok. 1 GB pamięci wewnętrznej Twojego iPhone’a lub iPada.
Najlepsze aplikacje do audiobooków dla iPadów i iPhonów
Jaki odtwarzać audiobooków dla iPadów i iPhonów jest najlepszy? Jestem przekonany, że na poniższej liście znajdziesz aplikację, która najbardziej odpowiada Twoim preferencjom.
1. Apple Books
Apple oferuje użytkownikom swojego sprzętu własną aplikację do czytania książek, która dla wielu właścicieli iPadów i iPhonów będzie wystarczająca, pozwalając im na wygodne odtwarzanie audiobooków. Nowa aktualizacja, która pojawiła się we wrześniu 2018 roku, umożliwiła lepsze zarządzanie biblioteką oraz łatwiejszy dostęp do kupionych audiobooków.
Jeżeli w ostatnim czasie słuchałeś audiobooka, pojawi się on w sekcji Reading Now. Znajdziesz tam również wszystkie książki audio, które dodałeś do swojej listy życzeń, a także kilka audiobooków i ebooków rekomendowanych przez sam sklep.
Dużą przewagą Apple Books nad innymi aplikacjami do obsługi ebooków i audiobooków jest to, że możesz robić zakupy bezpośrednio w aplikacji. To czyni odkrywanie i kupowanie nowych audiobooków znacznie łatwiejszym. Musisz jednak pamiętać, że audiobooki Apple są dostępne tylko w wybranych krajach.
Zalety: Kupowanie audiobooków w aplikacji, prosty i dobrze zaprojektowany odtwarzać, synchronizacja z CarPlay.
Cena: Darmowa aplikacja.
Kompatybilność: iPad, iPhone.
2. Audible
Jeżeli kiedykolwiek spróbowałeś słuchania współczesnych audiobooków (tych, które są dostępne do pobrania lub w streamingu, nie nagranych na płytach CD) i poczułeś, że mógłbyś słuchać ich bardzo dużo, powinieneś wybrać aplikację Audible dla iPadów i iPhonów.
Audible jest aplikacją stworzoną przez Amazona. Jest to największy i najbardziej zaawansowana platforma z audiobookami online na świecie. Oferuje ona najszerszy wybór książek do słuchania, włącznie z tytułami, które są publikowane jedynie na niej.
Co więcej, audiobooki online to nie jedyna rzecz, którą można znaleźć na Audible. Odkryjesz tu również oryginalne programy rozrywkowe i tematyczne w wersji dźwiękowej, a także dłuższe lub krótsze formy fabularne, jak np. ulubione opowiadania celebrytów czytanie przez nich samych.
Audible pozwala na wybranie preferowanej metody dostępu do treści platformy. Masz do wyboru kupowanie audiobooków w tradycyjny sposób (pojedyncze tytuły) lub opcję subskrypcji (14. 95 USD za miesiąc). Jeżeli zdecydujesz skorzystać z usługi Amazon Prime, uzyskasz darmowy dostęp do Audible Channels – staranie moderowanej sekcji oryginalnych programów, wykładów i innych formatów audio z najlepszych źródeł.
Gdy podejmiesz decyzję o korzystaniu z Audible, będziesz mógł odtwarzać kupione i pobrane za darmo pliki w aplikacji dla systemu iOS. Aplikacja jest darmowa i pozbawiona reklam, a dodatkowo zapewnia synchronizację książek audio powiązanych z Twoim kontem na wszystkich urządzeniach. Dzięki niej możesz również słuchać audibooków offline.
Odtwarzacz oferuje najwyższą jakość dźwięku bez żadnych zakłóceń, możliwość regulacji prędkości narracji i szybkiego przewijania do przodu i do tyłu.
Zalety: Dostęp do największej na świecie bazy audiobooków, możliwość korzystania z aplikacji zaprojektowanej wyłącznie pod kątem słuchania audiobooków.
Cena: Darmowa aplikacja, subskrypcja 14. 95 USD za miesiąc.
Kompatybilność: iPad, iPhone.
3. Storytel
W ofercie Storytel znajdziemy zarówno polskie audiobooki, jak i audiobooki po angielsku, których w sumie jest ok. kilka tysięcy. Do audiobooków w językach obcych uzyskamy dostęp wyłącznie w abonamencie, którego cenna wynosi 29, 90 PLN miesięcznie. Nowi klienci mogą jednak skorzystać z 14-dniowego okresu próbnego. Jeżeli wciąż poszukujesz idealnej aplikacji do słuchania audiobooków dla siebie, koniecznie ją przetestuj.
Aplikację Storytel możesz pobrać za darmo ze strony internetowej na swojego iPada lub iPhona. Aby zacząć z niej korzystać, wystarczy zarejestrować się w serwisie. Po wykupieniu abonamentu dostęp do audibooków i ebooków jest nieograniczony. Co szczególnie cenne dla rodziców, w serwisie znajdziemy audiobooki dla dzieci oraz audiobooki dla młodzieży. Aplikację bez problemu zainstalujemy również na komputerze.
Storytel pozwala na słuchanie audiobooków w streamingu lub w wersji offline. Jeżeli więc masz stałe połączenie z siecią i zależy Ci na zaoszczędzeniu przestrzeni dyskowej, powinieneś postawić na pierwsze rozwiązanie. Aplikacja pozwala na dostęp do katalogu podcastów, a także wyświetla spersonalizowane rekomendacje. Jeżeli nie zawsze masz pomysł, po jakie materiały sięgnąć, ta opcja z pewnością Ci się przyda.
Na platformie cały czas pojawiają się nowe książki w wersji audio. Dzieje się tak między innymi dlatego, że Storytel sam jest producentem audiobooków, regularnie decydując się na nagranie i udostępnienie w swoim serwisie najciekawszych materiałów.
Zalety: Nieograniczony dostęp do wciąż przybywających audiobooków i ebooków, słuchanie audiobooków w streamingu lub offline, jedna aplikacja do ebooków i audiobooków na wielu urządzeniach.
Cena: Darmowa aplikacja, subskrypcja 29, 90 PLN za miesiąc.
Kompatybilność: iPad, iPhone.
4. Legimi
Użytkownicy Legimi (czyli największej bazy ebooków i audiobooków w Polsce, o której pisaliśmy w osobnym artykule) mają możliwość pobrania bezpłatnej aplikacji do słuchania ebooków i audiobooków w wersji na iOS. Aplikacja posiada przejrzystą strukturę i jest prosta w obsłudze. Niestety jej funkcjonalność nie zawsze zadowala, a oprócz tego wyjątkowo szybko zużywa ona baterię, co może dla wielu osób może mieć decydujące znaczenie.
Legimi to nie tylko tanie ebooki – w abonamencie wynoszącym 39, 90 PLN za miesiąc (czyli najwyższym, ponieważ niższe wynoszą kolejno 6, 99 PLN, 19, 99 PLN i 24, 99 PLN) użytkownicy mogą korzystać również z tysięcy audiobooków online. To oznacza, że decydując się na wykupienie najdroższego abonamentu, uzyskujemy dostęp zarówno do audiobooków, jak i ebooków bez żadnych ograniczeń (istniejących w przypadku niższych abonamentów).
Aplikację Legimi możemy pobrać na każde z naszych urządzeń, a następnie korzystać z automatycznej synchronizacji treści. Poza opcją odtwarzania standardowych audiobooków, platforma pozwala również na słuchanie ebooków czytanych przez syntezator mowy.
Warto pamiętać, że poza stałym abonamentem Legimi umożliwia kupowanie pojedynczych materiałów osobno. Aplikację docenią przede wszystkim ci, którzy obcować z książkami zarówno w wersji audio, jak i ebooków. Wykupienie abonamentu opłaca się jedynie wtedy, kiedy mamy pewność, że regularnie będziemy sięgać po kolejne tytuły.
Zalety: Jedna aplikacja do czytania ebooków i słuchania audiobooków, możliwość korzystania z aplikacji na wielu urządzeniach, możliwość słuchania ebooków za pomocą syntezatora mowy.
Cena: Darmowa aplikacja, subskrypcja 39, 99 PLN za miesiąc.
Kompatybilność: iPad, iPhone.
5. Libby
Po co kupować dobre audiobooki i ebooki, jeżeli jesteś w stanie wypożyczać je z biblioteki? Po co używać kilku aplikacji dla różnych bibliotek, jeżeli możesz używać Libby?
Stworzone przez OverDrive, Libby jest aplikacją nowej generacji, który służy do zarządzenia materiałami wypożyczonymi nie z jednej, lecz z wielu bibliotek. Jest to możliwe dzięki temu, że Libby pozwala na podpięcie do siebie wielu różnych kont.
Gdy już się zarejestrujesz, znalezienie i wypożyczenie interesującego Cię ebooka lub audiobooka będzie wymagać tylko kilku kliknięć. Możesz pobierać książki audio do słuchania offline, ale również korzystać z opcji streamingu, aby zaoszczędzić moje na dysku swojego iPhone’a lub iPada.
Świetną funkcją Libby jest to, że wszystkie pliki z wielu różnych bibliotek wyświetlają się na jednej wspólnej półce, niezależnie od swojego formatu. Dlatego jeżeli podłączone do aplikacji biblioteki oferują audiobooki, możesz wypożyczać je na takiej samej zasadzie jak ebooki. Możesz również wypożyczać je używając samej aplikacji.
W odróżnieniu od aplikacji oferujących dostęp do darmowej klasyki, Libby sprawdza się najlepiej przy słuchaniu darmowych wersji audio świeżo opublikowanych książek i gorących bestsellerów.
Katalog ebooków i audiobooków oferowanych przez przez poszczególne biblioteki może nie być tak bogaty, jak w przypadku Audible (możesz również być skazany na czekanie w kolejne na najbardziej popularne tytuły), ale jest prosty, przyjemny, a przede wszystkim legalny sposób na słuchanie audiobooków za darmo.
Zalety: Czytanie ebooków i słuchanie audiobooków z bibliotek publicznych, możliwość podłączenia do aplikacji wielu kont.
Cena: Darmowa aplikacja.
Kompatybilność: iPad, iPhone.
6. Google Play Books
Google Play Books to doskonała opcja dla każdego, kto jest użytkownikiem innych usług Google lub właśnie przestał korzystać z tabletu lub smartfona na Androidzie.
Po stworzeniu sekcji audiobooków Google Play Store w styczniu 2018, aplikacja do czytania Google dla iOSa przekształciła się w wielofunkcyjne narzędzie do zarządzenia różnymi formami cyfrowej treści: ebookami, audiobookami, podręcznikami czy komiksami.
Katalog ebooków i audiobooków online Google Play Store nie jest tak ogromny jak Amazona i Audible, ale większy od iBooks. Dużą zaletą platformy jest to, że możesz kupować audiobooki pojedynczo – nie istnieje konieczność wykupienia subskrypcji.
Jeżeli do tej pory używałeś Google Play Books na Androidzie, pobierz aplikację iOS na swojego iPada lub iPhona, zaloguj się za pomocą swojego loginu Google lub Gmaila, a wszystkie materiały powinny się zsynchronizować. Audiobooki również podlegają synchronizacji. Możesz zacząć słuchać audiobooka w przeglądarce na swoim laptopie, a następnie kontynuować słuchanie w aplikacji Play Books na swoim iPadzie.
Dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy lubią słuchać audiobooków w samochodzie, jest to, że aplikacja Google Play Books pozwala zarządzać audiobookami bezpośrednio przez usługę CarPlay.
Zalety: Wszelkiego rodzaju materiały w jednym miejscu, łatwość użytkowania, synchronizacja pomiędzy urządzeniami, możliwość kupowania audiobooków bez subskrypcji, współpraca z CarPlay.
Cena: Darmowa aplikacja.
Kompatybilność: iPad, iPhone.
Audiobooki w języku polskim: Tak.
7. Audioteka
Audioteka to platforma z audiobookami, która słynie przede wszystkim z produkowania imponujących słuchowisk, tworzonych przy współpracy wielu aktorów, z wykorzystaniem muzyki i efektów dźwiękowych. W skład jej najgłośniejszych realizacji wchodzi między innymi Gra o Tron, Narrenturm Andrzeja Sapkowskiego czy Alchemik Paulo Coelho.
Audioteka umożliwia wykupienie abonamentu w cenie 19,90 PLN miesięcznie. Dzięki niej uzyskasz dostęp do ponad 7000 audiobooków po polsku i angielsku. W serwisie znajdziemy również audiobooki dla dzieci oraz audiobooki dla młodzieży. Niestety w w ramach subskrypcji można słuchać jedynie jednej książki miesięcznie. Chociaż ten fakt może wydawać się odstraszający, warto się zastanowić, czy rzeczywiście bylibyśmy w stanie słuchać więcej.
Aplikacja Audioteki dla iPhonów iPadów działa bez zarzutu, jest przejrzysta i intuicyjna. Pozwala ona między innymi na słuchanie audiobooków offline, bezpośrednie kupowanie ich w sklepie lub korzystanie z funkcji drzemki.
Zalety: Dobrze działający odtwarzacz audio, dostęp do słuchowisk, możliwość kupowania audiobooków w aplikacji.
Cena: Darmowa aplikacja, abonament w cenie w cenie 19,90 PLN.
Kompatybilność: iPad, iPhone.
8. Kobo
Jeżeli Twoim głównym źródłem materiałów cyfrowych jest Kobo, nie musisz długo zastanawiać się nad wyborem aplikacji.
Kobo dodało sekcję audiobooków do swojego sklepu z ebookami już we wrześniu 2017 roku. To oznacza, że w tym jednym miejscu znajdziesz zarówno ebooki (wliczając komiksy i podręczniki), jak również audiobooki. Co więcej, Kobo dla iPada i iPhona jest jedną aplikacją, która obsługuje wszystkie pliki, które kupiłeś w sklepie online.
Aplikacja działa na takiej samej zasadzie, jak inne programy do obsługi audiobooków i ebooków. W zależności od tego, z jakich materiałów akurat korzystasz, pełni ona funkcję czytnika ebooków lub odtwarzacza audibooków z jedną wspólną biblioteką. Jedną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest fakt, że opcja cofania audiobooków nie zawsze działa bez zarzutów. Nadchodzące aktualizacje mają jednak to poprawić.
Odtwarzacz audiobooków w aplikacji Kobo jest bardzo dobrze zaprojektowany i prosty w obsłudze. Wygodny suwak pozwala łatwo poruszać się po zawartości książki kilkoma kliknięciami. Odtwarzacz na bieżąco informuje nas ile czasu pozostało do końca audiobooka, a my możemy zwiększać lub zmniejszać tempo narracji w zależności od naszych preferencji.
Ponieważ nie wiadomo nic na temat kompatybilności aplikacji z usługą CarPlay, zakładamy że nie jest ona dostępna.
Zalety: Wszystko w jednym miejscu (zarówno ebooki, jak i audiobooki), bardzo estetyczny odtwarzacz audiobooków.
Cena: Darmowa aplikacja.
Kompatybilność: iPad, iPhone.
9. Nook
Dla osób chcących poruszać się w ekosystemie Barnes & Noble istnieje specjalna aplikacja przeznaczona do odtwarzania audiobooków. Jest to inna aplikacja od tej, która służy do czytania ebooków. Innymi słowy, inaczej niż w przypadku Google, iBooks czy Kobo, w tym przypadku potrzebujesz dwóch aplikacji Nook dla odtwarzania cyfrowych materiałów ze sklepu Barnes & Noble.
Z drugiej strony warto pamiętać, że posiadanie aplikacji przeznaczonej specjalnie do słuchania audiobooków gwarantuje wygodne, bezproblemowe użycie. Niestety czasami słychać głosy, że aplikacja Nook do audiobooków nie zawsze pozostaje stabilna.
Jeżeli chodzi o oferowane przez nią możliwości, aplikacja Nook pozwala na uzyskanie dostępu do oficjalnego sklepu z audiobookami, w którym znajduje się ponad 100 000 pozycji, czasami w bardzo niskich cenach. Możesz przetestować większość audiobooków pobierając ich darmowe próbki.
Zalety: 100 000 audiobooków w sklepie online, darmowe próbki.
Cena: Darmowa aplikacja.
Kompatybilność: iPad, iPhone
10. Audiobooks.com
Szukasz platformy z audiobookami, która zapewni Ci dostęp zarówno do darmowych tytułów, jak i płatnych bestsellerów? Aplikacja Audiobooks.com jest warta przetestowania na Twoim urządzeniu.
Audiobooks.com zawiera w swoich zbiorach ponad 100, 000 audiobooków po angielsku w najlepszej jakości. Ponad 8 000 z nich można pobrać za darmo. Właściciel serwisu twierdzi, że każdego tygodnia pojawiają się na nim setki nowych książek audio.
Na uzyskanie dostępu do wszystkich plików pozwala aplikacja Audiobooks.com dla systemu iOS, zoptymalizowana pod kątem iPhone’a, iPada i Apple Watch (niestety bez wsparcia usługi CarPlay – przynajmniej na razie).Aplikacja pozwala na regulowanie tempa narracji oraz ustawienie sleep timera. Unikatową cechą aplikacji jest to, że umożliwia ona prowadzenie rozmów na czacie z biurem obsługi klienta.
Platforma Audiobooks.com bazuje na systemie subskrypcji. Pierwszą książkę dostaje się za darmo, a po upływie 30-dniowego darmowego okresu próbnego należy płacić 14. 95 USD za każdy miesiąc (jest to taka sama cena, jak w przypadku Audible).
Zalety: Szeroka kompatybilność, zaawansowany odtwarzacz audiobooków, błyskawiczny dostęp do biura obsługi klienta.
Cena: Darmowa aplikacja, subskrypcja 14. 95 USD.
Kompatybilność: iPad, iPhone.
11. Scribd
Scribd to zupełnie innego typu platforma bazująca na systemie subskrypcji. Jeżeli szukasz alternatywy dla Audible, powinieneś zarejestrować się w Scribd i przetestować ją w ciągu 30-dniowego okresu próbnego. Za jedną, regularną miesięczną opłatą, która zaczyna się już od 8.99 USD za miesiąc, Scribd oferuje nieograniczony dostęp do różnego rodzaju materiałów cyfrowych: ebooków, audiobooków, gazet i magazynów.
Aplikacja Scribd dla iPadów i iPhonów pozwali Ci sięgnąć po cokolwiek chcesz, niezależnie od formatu. Może być to najnowszy audiobook lub artykuł tematyczny z New York Timesa. To oznacza, że aplikacja jest bardziej wszechstronna od aplikacji Google lub Kobo, ponieważ nie pozwalają one na dostęp do gazet i magazynów.
Teoretycznie użytkownicy serwisu, którzy opłacają subskrypcję, mogą uzyskać dostęp do nieograniczonej ilości audiobooków miesięcznie. Czasami jednak otrzymują oni komunikat o konieczności tymczasowego ograniczenia dostępu do wybranych sekcji materiałów.
Zalety: Ebooki, audiobooki i magazyny w jednej aplikacji, nieograniczony dostęp do audiobooków i innych treści dla subskrybentów.
Cena: Darmowa aplikacja, subskrypcja 8.99 USD.
Kompatybilność: iPad, iPhone.
12. Amazon Kindle
Amazon Kindle jest jedną z najpopularniejszych aplikacji do czytania ebooków na systemie iOS. Aplikacja nie daje możliwości bezpośredniego odtwarzania audiobooków, ale pozwala swoim użytkownikom na korzystanie z innej funkcji, która umożliwia słuchanie książek w wersjach audio.
W przeciwieństwie do Google Play Books lub Libby (które mogą być zarówno narzędziami do czytania ebooków, jak i odtwarzaczami audiobooków), Kindle oferuje coś znacznie bardziej elastycznego. Aplikację najbardziej docenią ci, którzy na co dzień nie ograniczają się jedynie do audiobooków. Kindle Store pozwala na to, aby po zakupie ebooka dodać do niego wersję audio nieco później za znacznie mniejszą cenę. W rezultacie możesz uzyskać dostęp do jednej książki w dwóch formatach.
Technologia Whispersync for Voice pozwala użytkownikom na przełączanie się pomiędzy czytaniem a słuchaniem kilkoma kliknięciami. Aplikacja automatycznie zapamiętuje miejsce, w którym czytanie lub słuchanie zostało przerwane, synchronizując je ze wszystkimi urządzeniami. W rezultacie możesz zacząć czytać ebooka na iPadzie w drodze do pracy, a następnie słuchać go na iPhonie wracając wieczorem do domu.
Aplikacja Kindle z opcją dodawania audiobooków do kupionych wcześniej ebooków jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla tych osób, które chciałby mieć możliwość wybierania tej formy kontaktu z książką, która akurat najbardziej im odpowiada, ale również dla wszystkich, którzy dzielą swoją bibliotekę Kindle z innymi członkami rodziny.
Zalety: Możliwość dodawania audiobooków do kupionych wcześniej ebooków, technologia Whispersync for Voice.
Cena: Darmowa aplikacja.
Kompatybilność: iPad, iPhone.
Artykuł wydaje Ci się przydatny? Polub naszą stronę na Facebooku, aby być na bieżąco z najnowszymi poradami, testami, porównaniami i innymi materiałami!
Autor: Kuba Źródło: Artykuł na podstawie tłumaczenia ze strony ebookfriendly.com