Podczas gdy niektóre firmy z branży czytników ebooków zapewniają jedną lub dwie aktualizacje oprogramowania na kilka lat, inni dbają o nie niemal co miesiąc. Właśnie dlatego zakup odpowiedniego czytnika ebooków wymaga zwrócenia uwagi na regularność aktualizacji jego systemu. Przekonaj się, jak wypadają pod tym względem wszyscy najpopularniejsi producenci
Zdaniem niektórych zakup czytnika ebooków wymaga uwzględnienia dziesiątek różnych czynników. Najważniejsza wydaje się specyfikacja techniczna danego urządzenia: jak duży posiada dysk twardy, w jaki procesor zostało wyposażone, czy można rozszerzyć jego pamięć za pomocą karty SD? Równie istotne jest pytanie o system operacyjny czytnika ebooków: czy działa on na Androidzie, a jeżeli tak, to na jakiej wersji?
Jednym z najważniejszych warunków zakupu czytnika ebooków, który spełni nasze oczekiwania, jest wzięcie pod uwagę częstotliwości i regularności aktualizacji jego oprogramowania. Warto wiedzieć, że podczas gdy niektórzy producenci elektronicznych czytników książek zapewniają jedną lub dwie aktualizacje systemu na kilka lat, inni dbają o nie niemal w każdym miesiącu. Ponieważ aktualizacja oprogramowania czytnika ebooków wiąże się z usuwaniem jego błędów oraz wzbogacaniem go w nowe funkcje, posiada ona ogromne znaczenie. Którzy producenci czytników ebooków najbardziej się o nią troszczą?
Rzadko aktualizowane czytniki ebooków
Zacznijmy od producentów elektronicznych czytników książek, którym nie specjalnie zależy na regularnych aktualizacjach oprogramowania. Stworzony przez Barnes & Noble Nook jest aktualizowany średnio raz w roku. Najnowszy Nook 7.8 został zaktualizowany jedynie raz. Nastąpiło to zresztą jeszcze przed wypuszczeniem urządzenia na rynek. Ponieważ Barnes & Noble zleciło prace związane z aktualizacją oprogramowania swojego czytnika ebooków firmie zewnętrznej, sieć księgarni najwyraźniej nie stara się udoskonalić związanych z aktualizacją systemu procedur.
Francuska firma Bookeen i niemieckie Tolino zazwyczaj zapewniają wyłącznie jedną aktualizację oprogramowania czytnika ebooków danego rodzaju w czasie całej jego obecności na rynku. Chociaż firma Boyue zapowiedziała aktualizację systemu sprzedawanych przez siebie urządzeń do Androida 8.0 jeszcze w lecie 2019, wciąż musimy na nią czekać. Sony i Remarkable zwykle przewidują aktualizację oprogramowania swoich czytników ebooków raz na 3-4 miesiące, lecz obydwaj producenci mają problemy z informowaniem o niej własnych klientów.
Należy w tym miejscu jeszcze zaznaczyć, że sporadyczne aktualizowanie oprogramowywania czytników ebooków wcale nie muszą być niczym niepokojącym. Chociaż PocketBook nie zapewnia zbyt wielu aktualizacji oprogramowania swoich elektronicznych czytników książek, większość z nich działa na tym samym systemie operacyjnym, który przez lata był udoskonalany i niewiele można w nim już poprawić.
Często aktualizowane czytniki ebooków
1. Kindle
Gdy Amazon wypuszcza na rynek nowy czytnik ebooków, zazwyczaj posiada on unikatowe funkcje, które dopiero później zostają zapewnione pozostałym modelom wraz z aktualizacjami systemu. Amazon stara się wprowadzać nowe funkcje, eliminować błędy i ogólnie zwiększać stabilność działania oprogramowania czytników ebooków Kindle przynajmniej raz w miesiącu. Jedną z największych zalet czytników Kindle jest to, że gdy Amazon przygotowuje nowe aktualizacje oprogramowania, zapewnia odpowiednie wsparcie również starszym modelom urządzeń.
2. Kobo
Kobo to jeden z najpopularniejszych producentów czytników ebooków w USA, który aktualizuje oprogramowanie swoich urządzeń raz na 2-3 miesiące. Od czasu do czasu Kanadyjskie przedsiębiorstwo technologiczne wprowadza wraz z aktualizacjami nowe funkcje, lecz zazwyczaj troszczy się przede wszystkim o usuwanie błędów swojego systemu.
Niestety Kobo rzadko szczegółowo informuje, jakie zmiany zapewnia każda aktualizacja oprogramowania, dlatego łatwo można nie zwrócić na nią uwagi. Firma przygotowuje również aktualizacje systemu starszych modeli, dlatego nawet jej 4-5 letnie czytniki ebooków pozostają sprawne i nowoczesne. Dzieje się tak dlatego, że procesor i elementy wewnętrzne urządzeń pozostają w przypadku każdej generacji jednakowe, zaś zmianie ulega jedynie ich design i rozmiary ekranu.
3. SuperNote
Ratta Supernote to względnie nowa marka, która pojawiła się na rynku technologicznym dopiero w zeszłym roku. Przedsiębiorstwo posiada w swojej ofercie dwa narzędzia do robienia elektronicznych notatek: SuperNote A6 i Supernote A5. Obydwa urządzenia są aktualizowane raz w miesiącu, a producent umieszcza na swojej stronie kompleksowy wykaz związanych z aktualizacjami oprogramowania zmian. Dzięki temu użytkownicy elektronicznych czytników książek wiedzą, jakie błędy zostały w nich naprawione.
Wraz z poszczególnymi aktualizacjami oprogramowania czytników ebooków Supernote zapewnia zwykle sporo nowych funkcji. Tak było również w przypadku ostatniej aktualizacji systemu, która uczyniła z SuperNote A6 i SuperNote A5 urządzenia przyjazne osobom leworęcznym.
4. Onyx Boox
Chociaż Onyx to przede wszystkim producent narzędzi do robienia elektronicznych notatek, firma posiada w swojej ofercie również wielofunkcyjne czytniki ebooków. Chińskie przedsiębiorstw technologiczne regularnie aktualizuje oprogramowanie swoich urządzeń raz na kilka miesięcy. Jednocześnie umieszcza ono pełny wykaz zapewnianych przez aktualizacje zmian na swojej stronie internetowej. Gdy Onyx usuwa błędy systemowe swoich czytników ebooków, zazwyczaj naprawia ok. 15-25 usterek na raz, przy okazji wprowadzając szereg nowych funkcji. Niektóre z nich od razu rzucają się w oczy: może być to np. zmiana wyglądu interfejsu użytkownika lub głównego menu elektronicznego czytnika książek.
Podsumowanie
Jak wynika z powyższej listy, jeśli chodzi o aktualizacje oprogramowania czytników ebooków, jedynie część przedsiębiorstw technologicznych zapewnia regularne wsparcie swoim klientom. Jeżeli częstotliwość aktualizacji systemu jest dla Ciebie istotna, nie rozczarujesz się, gdy zdecydujesz się na zakup czytnika ebooków Kindle, Kobo, Onyx Boox lub SuperNote.
Nie oznacza to jednak, że wszyscy pozostali producenci nie zasługują na zaufanie. Często posiadają oni po prostu mniejsze zespoły lub są zmuszeni zlecać część związanych z oprogramowaniem prac firmom zewnętrznym. Nie należy zapominać, że praktycznie wszystkie czytniki ebooków świetnie radzą sobie z tym, do czego zostały stworzone: umożliwianiem czytania książek w wersji elektronicznej.
Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader
Najlepszy ebook to ten z androidem np likebook i polaczenie zdalne z windowsem za pomoca splashtop,wyobraz sobie ze masz ksiazke zeskanowana ktora ma 1500stron, jaki ebook ja plynnie obsłuży?Parametry ebook readera nie maja znaczenia,mozna nawet plynnie korzystac z internetu tylko nie dziala myszka ale korzystanie z toolpack powoduje ze traktuje swego ebooka jako monitor pc