Najlepsze z najlepszych – notatniki z kolorowym ekranem E Ink

Do naszego zestawienia wybraliśmy trzy bardzo popularne e-notatniki: Onyx Boox Note Air 4 C, PocketBook InkPad Eo oraz reMarkable Paper Pro. Wszystkie te modele wyróżniają się  zaawansowanymi i rozbudowanymi funkcjami notatnikowymi. Przede wszystkim są też oczywiście świetnymi czytnikami e-booków. Posiadają duże kolorowe ekrany oraz są kompatybilne z rysikami, co pozwala na tworzenie wszelkiego rodzaju odręcznych notatek.

Ekran

Wszystkie trzy e-notatniki wyposażono w duże kolorowe ekrany. Zarówno Onyx Boox Note Air 4 C, jak i PocketBook InkPad Eo posiadają 10,3-calowy ekran E Ink z technologią Kaleido 3. Taki rodzaj ekranu charakteryzuje się szybszym działaniem. Z kolei ghosting, czyli efekt pozostających na ekranie cieni po poprzednich stronach, jest mniej widoczny niż na ekranach innych czytników. Onyx Boox oferuje unikalną technologię – BOOX Super Refresh, która także zmniejsza efekt ghostingu, ale jednocześnie zapewnia ponadprzeciętnie płynne przeglądanie i przewijanie treści. Ekran Kaleido 3, mimo że jest ciemniejszy i często wymaga włączenia podświetlenia, działa znacznie szybciej.

Model reMarkable Paper Pro posiada większy, bo aż 11,8-calowy ekran E Ink Gallery 3. Prezentuje on niezwykle żywe i realistyczne kolory. Niestety, zaawansowane możliwości ekranu zużywają sporo energii przy każdorazowym odświeżaniu, a to prowadzi do szybszego rozładowywania się baterii. Dodatkowo, użytkownicy mogą doświadczać opóźnień w działaniu Paper Pro oraz wyraźnego efektu ghostingu. 

Specyfikacje techniczne

Pod względem specyfikacji technicznej, Onyx Boox Note Air 4 C oraz PocketBook InkPad Eo wyraźnie wyprzedzają reMarkable Paper Pro. Widać to zwłaszcza w zakresie wszechstronności i wydajności. Wszystko to głównie dzięki systemowi Android, który umożliwia instalowanie przeróżnych dodatkowych aplikacji.

Onyx Boox Note Air 4 C i PocketBook InkPad Eo są wyposażone w 64 GB pamięci wewnętrznej. Obu modelom dołożono slot na kartę pamięci, co pozwala na rozszerzenie dostępnego miejsca na przechowywanie plików. Oba czytniki obsługują także szeroki wachlarz formatów plików, w tym PDF, EPUB, MOBI, DOCX, i wiele innych. Czyni je niezwykle elastycznymi narzędziami do pracy i nauki. 

reMarkable posiada 64 GB pamięci wewnętrznej bez możliwości jej rozszerzenia o kartę pamięci. Paper Pro obsługuje tylko dwa formaty odczytywania plików – EPUB i PDF.

Kwestia pojemności baterii przedstawia się następująco: 

Modele od PocketBook oraz Onyx Boox mogą działać przez wiele dni bez potrzeby ładowania. reMarkable Paper Pro, choć wyposażony w największą baterię, musi zmagać się z większym poborem energii. Dzieje się tak ze względu na wymagający ekran Gallery 3. Skutkuje to częstszą potrzebą ładowania w porównaniu z czytnikami Onyx Boox i PocketBook.

Jeśli chodzi o procesory to Onyx Boox Note Air 4 C jest zdecydowanym liderem. Czytnik wyposażono w bardzo szybki procesor Qualcomm Octa-core 2.4 GHz, który zapewnia niezwykle płynną pracę. PocketBook InkPad Eo również wyposażono w bardzo wydajny procesor Octa-core 2.3 GHz. Sprawia on, że czytnik działa niemal równie płynnie, jak Note Air 4 C. reMarkable Paper Pro wykorzystuje czterordzeniowy procesor 1,8 GHz, który wystarcza w zupełności, ale jedynie do czytania i notowania.

Czytanie

Wszystkie trzy czytniki oferują wiele funkcji wspomagających proces czytania, na przykład zmianę czcionki, justowania czy marginesów. Każdy z prezentowanych modeli posiada także  możliwość wprowadzania w tekście notatek. 

Onyx Boox Note Air 4 C wyposażono w funkcję podziału ekranu, co umożliwia jednoczesne czytanie oraz robienie notatek czy surfowanie w internecie na obszarze obok. Jest tu także dostępny tryb ciemny. Zmienia on tło na czarne z jasnym tekstem, co znacznie poprawia komfort czytania w nocy. Funkcja tłumaczeń jest zaawansowana, a dostępne słowniki można zainstalować również w opcji offline. 

PocketBook InkPad Eo także oferuje tryb ciemny, podział ekranu na obszary oraz funkcję tłumaczeń przez translatory online, choć te wymagają dodatkowego pobrania dedykowanych aplikacji. 

Z kolei reMarkable Paper Pro nie posiada ani trybu ciemnego, ani funkcji tłumaczeń. Oferuje jedynie możliwość dodawania pustych stron na notatki pomiędzy stronami e-booków. 

Notowanie

Onyx Boox Note Air 4 C wyróżnia się na tle konkurencji wyposażeniem w szeroką gamę gotowych szablonów – w tym kalendarzy, list zadań, a nawet linii do zapisu nut. Dodatkowo użytkownicy mogą pobierać własne szablony, dostosowując notatnik do indywidualnych potrzeb. Do dyspozycji jest pięć narzędzi do pisania w 16 kolorach:

  • pióro,
  • pędzel,
  • długopis,
  • ołówek,
  • zakreślacz.

Można zapisać pięć różnych ustawień konfiguracji tych narzędzi, co umożliwia sprawne korzystanie z nich. Zaawansowane funkcje obejmują dodawanie kształtów, wypełnianie ich kolorem, konwersję pisma odręcznego na tekst oraz narzędzie lasso, które bardzo usprawnia przesuwanie i powiększanie elementów. Onyx Boox wspiera również tworzenie notatek multimedialnych poprzez dodawanie dźwięków, obrazów, załączników czy odnośników w postaci linków do innych dokumentów i adresów stron internetowych.

PocketBook InkPad Eo jest mniej zaawansowany, ale oferuje kluczowe funkcje notowania. Użytkownicy mają do dyspozycji 18 szablonów (niestety nie można dodawać własnych) oraz cztery narzędzia piśmiennicze z możliwością wyboru koloru linii spośród 12 dostępnych:

  • pióro,
  • ołówek,
  • pędzel,
  • długopis.

Sporządzane notatki mogą być wzbogacane i uzupełniane o kształty, zdjęcia oraz tekst. Funkcja OCR, choć dostępna, nie działa tak płynnie, jak w Onyx Boox, gdyż wymaga ręcznego kopiowania tekstu do notatki po jego rozpoznaniu. Narzędzia takie jak lasso i edycja kształtów są dostępne, ale interfejs jest mało intuicyjny.

reMarkable Paper Pro koncentruje się głównie na narzędziach do pisania odręcznego. Oferuje aż osiem różnych narzędzi, takich jak:

  • długopis,
  • cienkopis,
  • ołówek,
  • ołówek mechaniczny,
  • marker,
  • pędzel.

Każde z narzędzi ma trzy poziomy grubości i dziewięć kolorów linii. Funkcja konwersji pisma na tekst działa sprawnie, a narzędzie lasso umożliwia przesuwanie elementów na ekranie. Brak tu jednak zaawansowanych funkcji notatnikowych, takich jak dodawanie kształtów czy załączanie multimediów. Sprawia to, że reMarkable pozostaje nieco ograniczony w działaniu  porównując go do Onyx Boox Note Air 4 C czy PocketBook InkPad Eo.

Akcesoria

Onyx Boox dostarcza wraz z czytnikiem Note Air 4 C podstawowy rysik bez gumki. Piórko z gumką można dokupić osobno, podobnie jak dodatkowe końcówki. Do zestawu można zakupić solidne, eleganckie etui w ciemnoszarym kolorze o bardzo dobrej jakości wykonania. Jest ono jednym z najlepiej zaprojektowanych etui na rynku – wytrzymałe, eleganckie, a przede wszystkim niezwykle funkcjonalne. Może pełnić rolę stabilnego stojaka w trzech różnych pozycjach i kątach nachylenia.

W komplecie z PocketBook InkPad Eo znajduje się rysik z gumką, która ułatwia szybkie usuwanie treści bez konieczności używania opcji wyboru na ekranie. W zestawie znajdują się również dwie zapasowe końcówki. Warto jednak oszczędzać ich zużycie, ponieważ same końcówki nie są jeszcze dostępne jako zupełnie osobny produkt sprzedażowy. Sytuacja ta oczywiście się zmieni, ale bez konkretnych terminów raczej warto uzbroić się w cierpliwość. Etui magnetyczne w kolorze czarnym może pełnić funkcję stojaka. W naszej opinii jest jednak dość niestabilne.

Rysiki do Onyx Boox i PocketBook można używać zamiennie,  same końcówki – nie. Ponadto można do nich dokupić akcesoria, takie jak piloty, stojaki, czy klawiatury.

reMarkable Paper Pro korzysta jedynie z dedykowanych akcesoriów producenta. Kupując czytnik, można wybrać rysik w wersji z gumką lub bez, przy czym różnica w cenie wynosi około 50 euro. W zestawie z czytnikiem dostarczane jest sześć zapasowych końcówek. Etui do reMarkable dostępne jest w dwóch wersjach – klasycznej lub z wbudowaną klawiaturą. Niestety, brak kompatybilności z akcesoriami innych producentów i brak modułu Bluetooth oznacza, że wszystkie dodatki trzeba kupować oryginalne, wyłącznie od firmy reMarkable, co wiąże się z dość wysokimi cenami.

Więcej o akcesoriach dowiesz się w tym artykule -> link.

Podsumowanie

Onyx Boox Note Air 4 C i PocketBook InkPad Eo oferują znacznie więcej funkcji niż reMarkable Paper Pro. Tym samym mocno wyprzedzają rywala w wyścigu modeli przeznaczonych nie tylko do czytania, ale również do notowania. Onyx Boox wyróżnia się zaawansowanymi narzędziami notatnikowymi oraz wyjątkową płynnością dzięki technologii BSR. PocketBook z kolei przyciąga unikalną funkcją wbudowanego aparatu do skanowania dokumentów. Oba e-notatniki obsługują szeroki zakres akcesoriów, tym samym oferując użytkownikom dużą uniwersalność w użytkowaniu. ReMarkable, mimo estetycznego designu oraz prostego interfejsu, jest dość ograniczony funkcjonalnie. Oferuje on znacznie mniej opcji personalizacji i kompatybilności niż pozostałe czytniki.

Przy okazji zapraszamy na nasze media społecznościowe!

Instagram – @naczytniku

Facebook – naczytniku

YouTube – NaCzytnikuPL

Tik Tok –NaCzytnikuPL

Autor: Jagna

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *