Onyx Boox Max Lumi 2 to 13,3-calowy tablet E-Ink zaprojektowany do robienia notatek czy edycji dokumentów A4. E-notatnik idealnie nadaje się do przeglądania plików PDF, czasopism czy gazet. Są to kluczowe cechy, które sprawiają, że jest to jeden z najlepszych cyfrowych notatników jaki można obecnie kupić na rynku.
Max Lumi 2 wykorzystuje jeden z procesorów Qualcomm Snapdragon najnowszej generacji. Posiada 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci flash, dzięki czemu możemy pobierać mnóstwo treści. Działa na systemie operacyjnym Android 11 i ma pełny dostęp do Sklepu Google Play z dużą liczbą darmowych i płatnych aplikacji. Lumi 2 naprawdę wyróżnia się na tle konkurencyjnych e-notatników, w tym również pobija reMarkable.
Max Lumi 2 posiada 13,3-calowy wyświetlacz E INK Mobius Carta 1250 o rozdzielczości 2200×1650, 207 PPI. Ekran jest całkowicie zlany z ramką, a jego ochronna warstwa została wykonana ze szkła akrylowego (PMMA). E-notatnik posiada podświetlany wyświetlacz, który został wyposażony w białe i bursztynowe diody LED. Zapewniają one efekt ciepłego światła i pozwalają na korzystanie z czytnika również w nocy.
Obecnie na rynku jest bardzo mało urządzeń E INK wykorzystujących nowy wyświetlacz jakim jest Carta 1250. W ekranie najnowszej generacji wydajność została zwiększona o około 20%. Technologia ta sprawia, że nasze cyfrowe notatki mają wyższy współczynniku kontrastu. Co więcej, notowanie za pomocą rysika jest szybsze, a opóźnienie jest praktycznie niewyczuwalne.
Głównym powodem, dla którego e-szkicowniki o dużym ekranie kosztują dużo, jest to, że tak naprawdę nie mamy ich za wiele. Kluczową zaletą zakupu tego modelu jest obsługa dokumentów A4. Ten rozmiar papieru używany jest do szerokiej gamy dokumentów, w tym czasopism, katalogów, listów i formularzy. Format A4 ma wymiary 210 × 297 milimetrów lub 8,27 × 11,69 cala. Zasadniczo, Max Lumi 2 ma ten sam rozmiar co standardowa kartka papieru 8.5/11, co oznacza, że będzie bezproblemowo odczytywać pliki PDF, bez konieczności powiększania. Jest to również idealny rozmiar ekranu do czytania gazet, a także komiksów.
Onyx opracował nowy rysik o ulepszonej końcówce, która sprawia, że notowanie daje wrażenie pisania po tradycyjnym papierze. Pióro jest magnetyczne i automatycznie przyczepia się do krawędzi e-notatników Note 5 i Note Air 2, natomiast nie do Max Lumi 2. Stalówki nie wymagają zbyt częstej zmiany. Boox Pen Plus został opracowany w połączeniu z nową folią do pisania, która jest już zamontowana fabrycznie. Powłoka ta, została zaprojektowana, aby zapewnić tarcie podczas pisania na wyświetlaczu. Inną firmą, która zrobiła coś podobnego, jest Supernote, natomiast ich folia została nieco lepiej opracowana, gdyż na Max Lumi 2 nie możemy używać ceramicznych stalówek.
Kup teraz! – Onyx Boox Max Lumi
Wnętrze Max Lumi 2
Onyx Boox Max Lumi 2 został wyposażony w ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 662 z 6 GB pamięci RAM oraz 128 GB pamięci wewnętrznej. E-notatnik nie posiada wejścia na kartę SD, natomiast ma on dostęp do chmury Onyx Boox. Z tyłu urządzenia znajdują się dwa głośniki stereo, które zostały umieszczone w dolnej części urządzenia. Lumi 2 nie tłumi dźwięku, przez co słuchanie audiobooków, muzyki lub podcastów jest wyraźne. Nie ma tutaj konieczności korzystania z bezprzewodowych słuchawek. E-szkicownik posiada również USB-C OTG, dzięki czemu może obsługiwać nie tylko słuchawki, ale także akcesoria bezprzewodowe, jak na przykład klawiaturę. Obok portu USB znajduje się mały mikrofon służący do dyktowania tekstu. Działa on również z aplikacjami do komunikacji głosowej, takimi jak Discord czy Whatsapp. Wymiary Max Lumi 2 to 310×228×7,9 mm, a waga wynosi 570g.
Lumi 2 jest zasilany baterią o pojemności 4300 mAh, która powinna zapewnić nam kilka tygodni ciągłego użytkowania. Istnieje skaner linii papilarnych do odblokowania tabletu e-ink. Jedną z wad tej generacji jest brak portu HDMI. Onyx prawdopodobnie zrezygnował z tej funkcji, ponieważ niedawno firma wypuściła monitory E INK Mira oraz Mira Pro i zapewne nie chciała, aby e-notatniki stały się dla nich konkurentami.
Narzędzie do robienia notatek w Max Lumi 2 dostało również kilka nowych ulepszeń. Mamy możliwość dostosowania paska z pisakami, w którym możemy ustalić swój własny układ długopisów i zapisać go na pasku narzędzi. Istnieje również eksport wektorowy plików. Po zakończeniu rysowania możemy wyeksportować plik jako układ o jakości wektorowej.
Ekran główny będzie pierwszą rzeczą, którą zobaczymy po uruchomieniu urządzenia. Interfejs użytkownika jest oparty na pasku bocznym i zawiera ikony, które prowadzą do księgarni, biblioteki, notatek, pamięci, aplikacji i ustawień. W menu ustawień znajduje się powiadomienie o zalogowaniu się do konta Onyx Boox, które zapewnia 5 GB synchronizacji notatek i usług w chmurze, a także wyświetla numer seryjny, adres i oprogramowanie, na którym działa. Tutaj możemy również skonfigurować różne opcje, w tym urządzenia Bluetooth i sieci WI-FI. Oprócz korzystania ze skanera linii papilarnych, możemy również ustalić hasło
Biblioteka będzie naszym domyślnym ekranem. W zasadzie zawiera ona listę wszystkich treści, które znajdują się na Max Lumi 2. Książki można sortować według formatu, autora, daty i przeglądać według widoku listy lub widoku obrazu.
Jeśli przeciągniemy palcem od góry w dół, pojawi się menu rozwijane. W ten sposób możemy szybko nawiązać połączenie WIFI lub Bluetooth, zablokować orientację w trybie poziomym i pionowym lub dostosować system oświetlenia przedniego za pomocą suwaków. Co więcej, występuje również funkcja nagrywania, która zarejestruje wszystkie nasze czynności.
Lumi 2 ma zupełnie nową opcję, która nie jest dostępna w żadnym innym modelu. Jest to E INK Center, które zapewni nam szereg zaawansowanych dostosowań jak na przykład funkcja wzmocnienia ciemnych kolorów. Opcja ta zapewnia również szybki dostęp do systemu trybu prędkości, takiego jak tryb normalny, który jest trybem domyślnym. Speed Mode nieznacznie obniża jakość obrazu i zwiększa wydajność. Tryb A2 jest typowy dla prawie wszystkich e-czytników i tabletów. Tryb X to coś bardzo fascynującego, tutaj możemy właściwie grać w gry i oglądać filmy z YouTube, chociaż nadal występują problemy z liczbą klatek na sekundę. Z kolei, X-Mode jest idealny do strumieniowego przesyłania muzyki, podcastów lub audiobooków z dedykowanych aplikacji, takich jak Spotify.
Na każdym ekranie Max Lumi 2 znajdziemy przycisk pływający, który zapewni szybki dostęp do podstawowych funkcji. Możemy go umieszczać w dowolnym miejscu na ekranie.
Robienie notatek na Max Lumi 2
Narzędzie do robienia notatek zostało wyposażone w dwa główne paski interfejsu użytkownika, jeden z boku i jeden u góry. Korzystając z górnego paska możemy podmienić używane długopisy. Mamy do wyboru: pędzel, ołówek, długopis, długopis i zakreślacz. Każdy z nich ma 16 różnych odcieni, od bardzo ciemnych do jasnych. Chociaż Max Lumi 2 nie posiada kolorowego wyświetlacza, to w notatniku możemy znaleźć pisaki w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim, które są widoczne tylko wtedy, gdy notatka jest eksportowana jako plik PNG lub PDF.
Pasek boczny może szybko stać się przytłaczający samą liczbą opcji. Na przykład możemy wykonać 8 różnych rodzajów linii oraz 6 kształtów geometrycznych, które później możemy zaimportować do dokumentu i zmienić ich rozmiar. Dostępne są również różne funkcje gumki. Jest to szczególnie przydatna opcja, gdyż sam rysik jej nie posiada. Dostępne są również takie narzędzia jak: lasso czy sztuczna inteligencja (mowa na tekst lub pismo ręczne na tekst) Możemy importować pliki graficzne czy odświeżać całą stronę. W rzeczywistości możemy skonfigurować pasek narzędzi z rzeczami, których często używamy i usunąć rzadziej używane funkcje.
Jedną z najlepszych cech jest system warstw. Możemy utworzyć łącznie 5 warstw, co jest naprawdę przydatne, jeśli rysujemy z drobnymi szczegółami.
Dzięki widoku podzielonego ekranu możemy pracować na dwóch plikach jednocześnie. Przykładowo na jednej stronie otwieramy przeglądarkę internetową, a na drugiej notujemy. Jest to bardzo wygodna, ułatwiająca pracę funkcja, która zwiększy naszą produktywność.
Mówiąc o plikach PDF, jeśli używamy standardowego Neoreadera, istnieje tam wiele opcji, które pomogą nam w dostosowaniu pliku. Możemy uwydatnić oraz wyostrzyć obraz, wybielić znak wodny, wzmocnić ciemne kolory, zmienić kontrast i widok podzielonego ekranu, uzyskać dostęp do spisu treści lub po prostu przejść do innej strony. Neoreader posiada również tryb OCR, który działa bardzo dobrze.
Możemy śmiało stwierdzić, że MaxLumi 2 jest jednym z najlepszych e-notatników. Posiada wiele opcji, jeśli chodzi o edycję tekstu czy narzędzie notatnika. Rozmiar jest idealny do przeglądania różnego rodzaju treści i tworzenia nawet profesjonalnych prac. Dla osoby, która wcześniej nie miał styczności z e-notatnikiem, duża liczba funkcji może wydawać się nieco przytłaczająca. Natomiast, kiedy już zaznajomimy się z Max Lumi 2, na pewno stwierdzimy, że był to e-notatnik wart zakupu.
Czy powinieneś kupić Onyx Boox Max Lumi 2?
Na rynku jest w zasadzie tylko jeden, inny, 13.3-calowy e-notatnik – Fujitsu Quaderno. Urządzenie samo w sobie jest bardzo dobre, natomiast nie posiada wszystkich zaawansowanych funkcji jak Lumi 2. Oferuje on bardzo podobne funkcje do wycofanego z produkcji Sony Digital Paper.
Jeśli szukasz solidnego e-notatnika, który jest nastawiony na dokumenty A4, nie ma nic bardziej konfigurowalnego ani zaawansowanego niż Lumi 2.
źródło: goodereader.com