Przed zakupem czytnika ebooków zwracamy uwagę na wiele czynników: design, rozmiar, obsługiwane formaty, procesor, wielkość pamięci czy pojemność baterii. Istnieje jednak jeszcze jeden czynnik o decydującym znaczeniu: typ oprogramowania. Czy lepiej postawić na czytnik ebooków z otwartym, czy raczej zamkniętym systemem operacyjnym? Co je od siebie różni?
Większość dostępnych w sprzedaży czytników ebooków jest do siebie bardzo podobna. 6-calowy wyświetlacz, wbudowane podświetlenie, obsługa tych samych formatów, zbliżone parametry techniczne – to wszystko sprawia, że wybór odpowiedniego urządzenia dla siebie nie należy do najłatwiejszych. Istnieje jednak coś, co wyraźnie odróżnia od siebie czytniki ebooków popularnych producentów: typ oprogramowania. Podczas gdy niektóre urządzenia działają na zmodyfikowanej wersji Linuxa, inne są wyposażone w Androida. Jakie są praktycznie konsekwencje wykorzystania w nich odmiennych systemów operacyjnych? Który typ oprogramowania powinniśmy wybrać?
I. Czytniki ebooków z otwartym oprogramowaniem
Gdy myślimy o czytnikach ebooków, zwykle sądzimy, że są to urządzenia, które służą jedynie do obsługi książek w wersji elektronicznej. W praktyce jednak współczesne czytniki ebooków stanowią wielofunkcyjne narzędzia, które pozwalają m. in. na przeglądanie Internetu, edycję grafiki, rysowanie i robienie elektronicznych notatek, słuchanie audiobooków i muzyki, wysyłanie maili czy udostępnianie plików innym.
Chociaż funkcjonalność czytników ebooków z zamkniętym oprogramowaniem jest ograniczona, potencjał urządzeń działających na Androidzie pozostaje ogromny. Ponieważ zapewniają one dostęp do Google Play, możemy samodzielnie instalować na nich różne aplikacje, które wykorzystamy do pracy, nauki czy rozrywki. Dzięki temu tego typu urządzenia nie są zwykłymi czytnikami ebooków, lecz wielofunkcyjnymi tabletami E Ink.
Ponieważ są one wyposażone w e-papierowe ekrany, pozostają energooszczędne i bezpieczne dla naszego wzroku. Jednocześnie pozwalają korzystać z wielu przydatnych narzędzi, które działają na nich niemal równie dobrze, jak na komputerach lub smartfonach. Edycja grafiki za pomocą rysika, wykorzystywanie przymocowanego na specjalnym uchwycie czytnika ebooków w roli dodatkowego monitora E Ink do komputera lub połączonego ze specjalnym pedałem wyświetlacza nut dla muzyków – spektrum zastosowań jest w ich przypadku niezwykle szerokie. To powoduje, że czytniki ebooków z otwartym oprogramowaniem mogą zostać idealnie dopasowane do potrzeb konkretnego użytkownika. Ponieważ większość z nich umożliwia szczegółową regulację określonych parametrów wewnętrznych, możemy dokładnie dostosować ich działanie do własnych potrzeb.
II. Czytniki ebooków z zamkniętym oprogramowaniem
Chociaż zamknięte oprogramowanie nie pozwala na pobieranie aplikacji z Google Play, wyróżnia się prostotą i stabilnością. Decydując się na zakup czytnika ebooków z zamkniętym oprogramowaniem zyskujemy pewność, że otrzymamy dobrze zaprojektowane narzędzie o określonej funkcjonalności. Ponieważ w jego przypadku wszystkie aplikacje są już domyślnie zainstalowane w pamięci przez producenta, dokładnie wiemy, do czego będziemy mogli go używać.
Co ważne, wszystkie z dostępnych programów są sprawdzone oraz zoptymalizowane pod kątem działania na urządzeniu z wyświetlaczem E Ink. Warto zdawać sobie sprawę, że chociaż otwarte oprogramowanie czytnika ebooków pozwala na pobieranie aplikacji zewnętrznych z Google Play, nie wszystkie z nich są poprawnie skonfigurowane. W rezultacie w trakcie korzystania z aplikacji mogą występować różne błędy, działanie części z nich będzie również pozbawione płynności. Ponieważ częstotliwość odświeżania ekranu czytników ebooków nie należy do najwyższych, tego typu urządzenia dobrze radzą sobie jedynie z kilkoma klasami programów: aplikacjami do czytania lub robienia notatek, komunikatorami, przeglądarkami internetowymi, edytorami tekstu lub prostymi grami logicznymi.
Chociaż czytnik ebooków z zamkniętym oprogramowaniem nie pozwala na korzystanie ze zbyt wielu aplikacji, wszystkie z nich są proste w obsłudze i działają w wydajny sposób. Jeżeli wiemy, że zamierzamy używać tego typu urządzenia przede wszystkim do czytania książek w wersji elektronicznej, otwarte oprogramowanie nie musi więc być nam do niczego potrzebne. Nawet jeżeli mielibyśmy dostęp do Google Play, prawdopodobnie wcale zbyt często niczego byśmy stamtąd nie pobierając.
Producenci czytników z otwartym oprogramowaniem: | Producenci czytników z zamkniętym oprogramowaniem: |
– Onyx Boox – InkBook – Tolino – Boyue |
– Kindle – PocketBook – Kobo – Bookeen |
Podsumowanie
Podsumowując, jeżeli szukamy wielofunkcyjnego narzędzia z ekranem E Ink, które jest nieco bardziej skomplikowane w obsłudze, lecz pozwala na radzenie sobie z mnogością dodatkowych zadań, powinniśmy postawić na czytnik ebooków z otwartym oprogramowaniem. W takim przypadku zyskamy możliwość instalowania na nim dodatkowych aplikacji oraz konfigurowania urządzenia pod kątem osobistych preferencji.
Jeżeli jednak najbardziej zależy nam na prostocie obsługi, stabilnym działaniu i bezpieczeństwie, wówczas czytnik ebooków z zamkniętym oprogramowaniem będzie dla nas lepszym wyborem. Bez problemu poradzi on sobie z otwieraniem książek i obsługą kilku podstawowych narzędzi (notatki, przeglądarka internetowa, poczta, prasa elektroniczna, audiobooki), a przy tym pozostanie bardzo wygodny w codziennym użytkowaniu.
Zalety otwartego oprogramowania: | Zalety zamkniętego oprogramowania: |
– Szeroka funkcjonalność – Możliwość pobierania aplikacji z Google Play – Możliwość szczegółowej regulacji parametrów urządzenia |
– Stabilne działanie – Bezpieczeństwo – Aplikacje zoptymalizowane pod kątem konkretnego modelu |
Autor: Kuba