PocketBook Color to pierwszy czytnik ebooków z kolorowym ekranem E Ink, który jest przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców. Urządzenie jest w stanie wyświetlać ponad 4000 kombinacji kolorystycznych, a przy tym pozwala na przełączanie się pomiędzy trybem kolorowym a czarno-białym. Czy warto je kupić?
Wyświetlacz i podświetlenie
PocketBook Color posiada 6-calowy dotykowy wyświetlacz pojemnościowy o rozdzielczości 1072 x 1448 przy 300 PPI. Ekran stworzony przy użyciu najnowszej technologii E Ink Kaleido jest w stanie wyświetlać 4,096 kombinacji kolorystycznych przy maksymalnej rozdzielczości 100 PPI. To oznacza, że gdy czytamy zwykłe książki w wersji elektronicznej, są one wyświetlane w trybie czarno-białym w rozdzielczości 300 PPI. Jeżeli natomiast korzystamy z trybu kolorowego, np. w czasie przeglądania Internetu, tekst jest wyświetlany w rozdzielczości 300 PPI, a kolorowe obrazy w rozdzielczości 100 PPI.
Czytnik ebooków został wyposażony w podświetlenie, które umożliwia komfortową lekturę wieczorami lub w nocy. System podświetlenia składa się z 16 białych diod LED, które w razie potrzeby możemy wyłączyć. W trakcie korzystania z urządzenia można odnieść wrażenie, że kolory na wyświetlaczu wyglądają na bardziej żywe, gdy podświetlenie pozostaje włączone.
Ekran czytnika ebooków jest delikatnie wtopiony w ramkę oraz nie posiada warstwy szklanej. Ma to jednak swoje zalety, ponieważ dzięki temu wyświetlane kolory nie są niczym przytłumione i prezentują się świetnie. Chociaż smartfony E Ink A5C i A5 Pro CC zostały stworzone z użyciem tej samej technologii, co PocketBook Color, na powierzchni ich ekranów znajdują się warstwy szkła i matowe zabezpieczenia. Dwie dodatkowe warstwy sprawiają, że wyświetlane na urządzeniach kolory wyglądają na lekko przytłumione.
Uwaga: Kolory widoczne na zrzutach ekranu są bardziej intensywne od kolorów widocznych na ekranie czytnika ebooków.
Typy publikacji z kolorowymi ilustracjami:
- Biografie i autobiografie,
- Literatura popularnonaukowa,
- Podręczniki i poradniki,
- Reportaże,
- Książki i albumy na temat sztuki,
- Podręczniki medyczne,
- Podręczniki biznesowe,
- Komiksy i mangi,
- Literatura dziecięca,
- Magazyny i czasopisma.
Design i przyciski fizyczne
Obudowa PocketBooka Color została w całości wykonana z wysokiej jakości plastiku. Jej przednia część jest czarna i posiada niewielki metaliczny akcent na dole. Tył obudowy czytnika ebooków jest srebrny, a jego główny element stanowi logo producenta.
W dolnej części frontu urządzenia umiejscowiono 4 przyciski fizyczne: dwa przyciski zmiany stron, przycisk domowy i przycisk więcej. Chociaż większość współczesnych czytników ebooków jest pozbawiona przycisków fizycznych, posiadają one istotne zalety. Jeżeli mamy ochotę obsługiwać PocketBooka Color za pomocą ekranu dotykowego, możemy to robić. Jeśli jednak nie chcemy ubrudzić jego wyświetlacza lub zależy nam na wygodnym trzymaniu kolorowego e-czytnika w jednej dłoni, przyciski fizyczne z pewnością się nam przydadzą. Dzięki nim obsługa urządzenia staje się również bardziej intuicyjna. Wymiary PocketBooka Color wynoszą 161.3 x 108 x 8, a waga 160 g.
Na górnej krawędzi i po bokach elektronicznego czytnika książek nie ma żadnych przycisków ani wejść. Wszystkie z nich producent umieścił na dolnej krawędzi. Znajdziemy w tym miejscu port USB, przycisk zasilania, wejście na kartę SD oraz lampkę wskaźnika stanu.
PocketBook Color to dobrze zaprojektowany czytnik ebooków, a wykorzystany w nim kolorowy ekran E Ink sprawia wrażenie najlepszego spośród wszystkich, jakie do tej pory pojawiły się na rynku. Gdy już raz zaczniemy korzystać z kolorowego czytnika ebooków, trudno będzie nam się od niego odzwyczaić i powrócić do urządzeń wyświetlających wyłącznie różne odcienie szarości.
Parametry techniczne
We wnętrzu PocketBooka Color umieszczono dwurdzeniowy procesor o mocy 1 GHz, 1 GB pamięci RAM i 16 GB wewnętrznej pamięci flash. PocketBook to jeden z niewielu producentów czytników ebooków na rynku, który zawsze umieszcza w swoich urządzeniach sloty na kartę SD. Slot znajduję się w dolnej części elektronicznego czytnika książek i pozwala na rozszerzenie jego pamięci do 32 GB.
Oprócz tego PocketBook posiada port Micro USB, który służy do jego ładowania. W zestawie z czytnikiem ebooków znajduje się przejściówka Micro USB – Jack 3.5 mm do podłączenia słuchawek, dzięki której jesteśmy w stanie słuchać audiobooków, muzyki lub podcastów. Ponieważ PocketBook Color został wyposażony w Bluetooth 5.1, słuchawki podłączymy do niego również bezprzewodowo. Funkcja odtwarzania dźwięku przydaje się też wtedy, gdy chcemy skorzystać z opcji Text-to-speech, czyli konwersji tekstu na mowę. Kolorowy czytnik ebooków jest zasilany baterią o pojemności 1900 mAh.
PocketBook Color [materiał promocyjny producenta]
Oprogramowanie i interfejs
Jedną z najmocniejszych stron PocketBooka Color jest jego oprogramowanie. Użytkownicy elektronicznego czytnika książek mają możliwość samodzielnej regulacji ustawień kolorystycznych każdego pojedynczego ebooka, zmieniając takie parametry, jak kontrast, jasność korekcja gamma czy nasycenie. Takie rozwiązanie okazuje się szczególnie przydatne podczas czytania gazet i magazynów, mangi i komiksów, plików PDF lub bogato ilustrowanych ebooków.
Podstawowym oprogramowaniem, które jest wykorzystywane we wszystkich modelach PocketBooków, jest specjalna wersja Linuxa. Do największych zalet systemu należy to, że producent jest w stanie łatwo go aktualizować i dodawać do niego różne nowe funkcje. Chociaż w przeciwieństwie do Androida Linux nie pozwala na samodzielnie pobieranie aplikacji na czytnik ebooków, wyróżnia się on przede wszystkim swoją stabilnością.
Wszystkie elementy interfejsu użytkownika nie są kolorowe, lecz czarno-białe (oprócz okładek ebooków). Znajdują się wśród ikony aplikacji, ustawienia menu i biblioteka ebooków. To oznacza, że są one wyświetlane w rozdzielczości 300 PPI, dzięki czemu wyglądają dobrze i wyraźnie.
Na ekranie głównym PocketBooka Color widoczne są 3 ostatnio otwarte książki w wersji elektronicznej i ich okładki. Jeżeli naciśniemy na wybrany tytuł i dłużej go przytrzymamy, na wyświetlaczu pojawi się opcja jego usunięcia. Jest to nowy sposób na usuwanie plików z czytnika ebooków, który czyni całą procedurę jeszcze szybszą i łatwiejszą niż wcześniej. Jeżeli natomiast przesuniemy palcem od górnej do dolnej krawędzi ekranu, na wyświetlaczu pojawi się panel szybkiego dostępu do Wi-Fi, ustawień i ostatnich akcji.
Aplikacje i odtwarzanie dźwięku
PocketBook zapewnia użytkownikom własnych e-czytników szereg aplikacji, które czynią jego obsługę wyjątkowo wygodną. Czytnik RSS pozwala na przeglądanie artykułów i newsów w przejrzystej formie. Możemy również dodawać do niego nasze ulubione strony internetowe. Za wygodne przenoszenie ebooków i innych materiałów pomiędzy kilkoma urządzeniami odpowiadają usługi Send-to-PocketBook i DropBox. Oprócz tego mamy dostęp do kilku prostych gier, takich jak sudoku lub szachy.
PocketBook Color został wyposażony we w pełni funkcjonalną przeglądarkę internetową. Dzięki niej możemy przeglądać strony, serwisy i blogi w trybie kolorowym, ciesząc się ich estetycznym widokiem, a przy tym nie przeciążając naszego wzroku. Chociaż jesteśmy również w stanie uzyskać dostęp serwisu YouTube, oglądanie filmów nie jest praktycznie możliwe ze względu na zbyt małą częstotliwość odświeżania ekranu kolorowego czytnika ebooków. Ponieważ na YouTube znajdziemy wiele kanałów muzycznych, możemy korzystać z niego do słuchania muzyki.
PocketBook Color to idealny czytnik ebooków dla wszystkich miłośników muzyki, audiobooków i podcastów. W menu urządzenia znajduje się specjalna aplikacja do odtwarzania dźwięku, która radzi sobie z obsługą takich formatów, jak M4A, M4B, OGG, OGG.ZIP, MP3, MP3.ZIP. Chociaż funkcja Text-to-speech jest oryginalnie dostępna w języku angielskim, na stronie producenta znajdziemy 15 innych wersji językowych elektronicznego lektora tekstu.
Zalety PocketBooka Color: | Wady PocketBooka Color: |
– Kolorowy wyświetlacz E Ink. – Możliwość rozszerzenia pamięci do 32 GB (karta SD). – Odtwarzanie dźwięku. – Nowa aplikacja do rysowania w kolorze. – Możliwość regulacji kolorów każdego ebooka. |
– Bateria mogłaby być mocniejsza. – Brak portu USB-C. |
Rysowanie i robienie elektronicznych notatek
W menu PocketBooka Color znajdziemy prostą aplikację do robienia elektronicznych notatek, w której możemy zapisywać różne rzeczy odręcznie lub przy użyciu klawiatury ekranowej. Chociaż aplikacja pozwala na wybór jednego z kilku typów piór i ołówków, nie mamy rozbudowanych możliwości regulacji grubości ich linii. Ponieważ kolorowy czytnik ebooków książek jest kompatybilny z rysikiem, możemy korzystać z niego jako z mini narzędzia do robienia elektronicznych notatek.
Producent zdecydował się zainstalować na PocketBooku Color nową aplikację do rysowania, której nie znajdziemy na żadnym innym modelu. Dzięki niej jesteśmy w stanie tworzyć kolorowe obrazy za pomocą palca lub rysika. W aplikacji znajduje się paleta kolorów, z której możemy wybierać dowolne odcienie. Zapewnia ona również dostęp do ponad 30 kolorowanek, które przysporzą wiele radości dzieciom. Użytkownicy aplikacji mogą korzystać z wielu rozmiarów pędzli i ołówków oraz z kilku dodatkowych opcji personalizacji narzędzi do rysowania.
Stworzona przez PocketBooka aplikacja do rysowania doskonale pokazuje, jak wielki potencjał kryje się w kolorowych czytnikach ebooków. Jeżeli producent zdecyduje się nadal na nią stawiać, jego urządzenia będą w stanie konkurować z takimi narzędziami do robienia elektronicznych notatek, jak SuperNote, Onyx Boox czy Boyue.
Czytanie ebooków i opcje synchronizacji
Chociaż PocketBook Color zapewnia dostęp do księgarni PocketBook Store, znajdziemy w niej przede wszystkim darmowe ebooki w języku angielskim, które są już w domenie publicznej. To oznacza, że te same książki w wersji elektronicznej jesteśmy w stanie pobrać z księgarni Amazona, Kobo lub serwisu Project Gutenberg. Mimo wszystko cenne jest to, że dzięki PocketBook Store możemy zabrać się za czytanie natychmiast po zakupie czytnika ebooków, nie musząc przenosić na niego żadnych własnych materiałów.
PocketBook Color obsługuje 17 popularnych formatów plików elektronicznych: ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT. Radzi sobie również z otwieraniem 4 formatów graficznych: JPEG, BMP, PNG, TIFF.
Ponieważ kolorowy czytnik ebooków został wyposażony w Wi-Fi oraz usługi PocketBook Cloud, Dropbox PocketBook oraz Send-to-PocketBook, pozwala on na wygodną synchronizację materiałów pomiędzy wieloma urządzeniami. Jeżeli chcemy np. przenieść pliki z komputera na elektroniczny czytnik książek, możemy w kilka sekund przesłać je bezprzewodowo. Zainstalowane na PocketBooku Color interaktywne słowniki Abbyy Lingvo sprawiają natomiast, że urządzenie świetnie sprawdza się jako narzędzie do nauki języków obcych.
Aplikacja do czytania ebooków jest stabilna i przyjazna w obsłudze zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących użytkowników. Użytkownicy PocketBooka Color mogą wybierać spośród 30 różnych fontów, a następnie samodzielnie regulować ich rozmiary. Oprócz tego mają oni również możliwość zmiany wielkości interlinii i marginesów. Jeżeli czytamy materiały cyfrowe w kolorze, np. mangi i komiksy lub magazyny i czasopisma, opcja personalizacji ich wyświetlania ukazuje cały swój potencjał. Możemy m. in. wyregulować wyświetlanie kolorów w każdej pojedynczej książce w wersji elektronicznej, zmieniając takie parametry, jak kontrast, jasność, korekcja gamma czy saturacja.
Prędkość przerzucania stron jest bardzo duża. Aby w trakcie czytania ebooka przejść do kolejnej strony, wystarczy nacisnąć na krawędź urządzenia, przesunąć palcem od lewej do prawej strony ekranu lub wcisnąć odpowiedni przycisk fizyczny. Gdy tylko to zrobimy, strona zmieni się bez zauważalnego opóźnienia. Domyślna częstotliwość pełnego odświeżania ekranu kolorowego czytnika ebooków wynosi 1/6 stron, lecz jesteśmy w stanie samodzielnie zmienić ją w ustawieniach. Możemy ustalić jej wartość na 1/10 stron lub zupełnie zrezygnować z odświeżania ekranu. Ponieważ E Ink Carta HD to najbardziej zaawansowana technologia e-papierowych wyświetlaczy, otwierane na ekranie urządzenia obrazy w każdym wypadku prezentują się świetnie. Jeżeli w związku z tym drobne mignięcia odświeżanego ekranu mogą nam przeszkadzać, najprościej będzie je wyłączyć.
Za istotne ograniczenie PocketBooka Color można uznać to, że ładowanie na nim ciężkich plików PDF z wieloma elementami graficznymi trwa stosunkowo długo. Chociaż warto unikać otwierania czytniku ebooków skomplikowanych instrukcji do gier lub bogato ilustrowanych magazynów, zwykłe czasopisma lub komiksy działają na nim bez zarzutu. Ponieważ jednak możliwość otwierania plików PDF na kolorowym ekranie E Ink to nowość, być może zostanie ona w przyszłości udoskonalona.
Do mocnych stron elektronicznego czytnika książek należy natomiast jeszcze to, że jego producent płaci Adobe za dostęp do Serwera Zawartości (Content Server). To oznacza, że możemy wgrywać na urządzenie PDFy i pliki ePUB, które kupiliśmy w innych księgarniach internetowych, a następnie przenosić je na jego dysk za pomocą programu Adobe Digital Editions. W ten sam sposób jesteśmy również w stanie przesyłać na czytnik ebooków książki w wersji elektronicznej, które wypożyczymy z biblioteki.
Podsumowanie
PocketBook Color to 6-calowy, kolorowy czytnik ebooków, który kupimy za 899 zł. W tej cenie zyskamy wielofunkcyjne narzędzie z ekranem E Ink, które dobrze się prezentuje i jest przyjazne użytkownikom. Wiadomo jednak, że niektórzy już teraz czekają na kolorowy czytnik ebooków z większym wyświetlaczem.
Oczekiwania związane z premierą PocketBooka Color z pewnością były wysokie. Niemal wszyscy spodziewali się, że pierwszy kolorowy czytnik ebooków od tak dużego producenta będzie prawdziwą rewolucyjną na rynku. Wiele wskazuje na to, że urządzenie sprostało pokładanym w nim nadziejom. Aby jednak wiedzieć na ten temat więcej, trzeba będzie poczekać na pierwsze opinie użytkowników.
Przeglądanie Internetu w kolorze, otwieranie plików PDF w kolorze, czytanie ebooków w kolorze, oglądanie kolorowych okładek e-książek, komiksów i różnego rodzaju materiałów graficznych – to możliwości sprawiają, że PocketBook Color bez wątpienia wyznaczył nowe standardy jakości. Chociaż rozdzielczość wyświetlania kolorowych obrazów jest niższa od rozdzielczości wyświetlania czarno-białego tekstu, w trakcie codziennego użytkowania urządzenia różnica jest praktycznie niezauważalna.
Specyfikacja techniczna PocketBooka Color
Ekran: | 6″ E Ink Kaleido (kolorowy E Ink) |
Rozdzielczość: | 1072 x 1448 (w odcieniach szarości) 300 DPI (w odcieniach szarości) |
Podświetlenie: | Tak |
Procesor: | Dual Core (2x1GHz) |
RAM: | 1 GB |
Wewnętrzna pamięć flash: | 16 GB |
System operacyjny: | Kernel Linux |
Obsługiwane formaty: | PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF, MP3, OGG, M4A, M4B |
Bateria: | 1900 mAh |
Waga: | 160 g |
Wymiary: | 161,3 x 108 x 8mm |
Cena: | 899 zł |
PocketBook Color recenzja wideo
Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader