Pierwszym czytnikiem wydanym przez PocketBook w 2022 roku jest Basic Lux 3. Cechą charakterystyczną czytnika są fizyczne przyciski przewracania stron i ekran z regulacją barwy i intensywnością podświetlenia.
Specyfikacja Basic Lux 3
Pod obudową PocketBook Basic Lux 3 znajduje się procesor Dual Core (2×1 GHz) i 512MB pamięci RAM. Czytnik ma wbudowane 8GB pamięci wewnętrznej, które można rozszerzyć używając dodatkowej karty pamięci. Wbudowany port microSD, który obsługuje karty do 32GB to rzadkość wśród czytników, jednak PocketBook często dodaje go do swoich urządzeń. Czytnik zasilany jest baterią 1300 mAh, dzięki której może wytrzymać bez ładowania aż do miesiąca. Do przesyłania plików i ładowania urządzenia używa się portu microUSB. Czytnik jest lekki i zgrabny, waży zaledwie 155g, a jego wymiary to 161,3x108x8 mm.
Przyciski
W przeciwieństwie do większości firm, które już dawno zrezygnowały z fizycznych przycisków na rzecz ekranów dotykowych, PocketBook nadal ich używa. Ten czytnik, jak i poprzednie jego wersje nie posiadają ekranu dotykowego, więc wbudowane przyciski fizyczne są jedynym sposobem obsługi czytnika. Ten model wyposażono w:
- Przycisk „OK” znajdujący się na środku i służący do zatwierdzania wyboru.
- Pad kierunkowy wokół głównego przycisku, dzięki któremu można z łatwością poruszać się po wszystkich opcjach na ekranie.
- Dwa przyciski przewracania stron.
Ekran
PocketBook Basic Lux 3 posiada 6-calowy ekran E-Ink Carta o rozdzielczości 758 x 1024 pikseli i 212 PPI. Czytnik został wyposażony w funkcję podświetlenia SMARTlight, która pozwala na idealne dostosowanie podświetlenia czytnika do swoich preferencji oraz otoczenia, w którym jest używany.
Formaty obsługiwane przez PocketBook
PocketBook jest liderem w branży czytników pod względem liczby obsługiwanych formatów e-booków. Dostępne są formaty: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB (DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM. Dzięki tak szerokiemu zakresowi formatów można wygodnie zgrywać e-booki na czytnik bez konieczności konwertowania ich na inny format.
Opakowanie
Czytnik fabrycznie zapakowano w kartonowe pudełko wykonane z recyklingu. Z przodu widać czarny kontur czytnika oraz logo PocketBook, które powtarza się też na bokach opakowania. Z tyłu pudełka nadrukowano specyfikację techniczną czytnika w kilkunastu językach. W środku znajduje się czytnik, kabel microUSB, instrukcja szybkiego startu, gwarancja oraz kartka z kodem QR, który po zeskanowaniu przenosi na oficjalną stronę PocketBook.
Kolorystyka
Basic Lux 3 wykonano z utwardzonej gumy, na której odciski palców są ledwo widoczne. Kolorystycznie PocketBook postawił na klasyczną matową czerń, używając jej do obudowy i przycisków, dzięki czemu wtapiają się w czytnik. Jedyny kontrastujący element to srebrne logo znajdujące się powyżej przycisków. Na tylnej obudowie ponownie widnieje czarne logo firmy oraz kilka informacji o czytniku.
Basic Lux 3 – Podsumowanie
Czytnik jest niewielki i lekki, więc łatwo go wszędzie ze sobą zabrać. Wbudowany port microSD pozwala zwiększyć ilość pamięci, co jest na ten moment rzadko spotykane w czytnikach innych firm. Minusem jest zastosowanie portu microUSB zamiast nowszej technologii USB-C, jednak powodem tego wyboru może być próba zmniejszenia ceny czytnika. Co do przycisków i braku ekranu dotykowego dla jednych będzie to dobre rozwiązanie, inni uznają to za minus. Za cenę niecałych 500 zł jest to dobry czytnik, który idealnie sprawdzi się na przykład, dla osób starszych, które nie przyzwyczaiły się do obsługi ekranu dotykowego.
Autor: Karolina
Źródło: GoodEReader
cena jakaś taka nieadekwatna