PocketBook InkPad X vs Onyx Boox Max 3 [porównanie czytników ebooków klasy premium]

PocketBook InkPad X i Onyx Boox Max 3 to dwa czytniki ebooków klasy premium, które zostały wyposażone w duże wyświetlacze oraz znakomite parametry techniczne. Podczas gdy przeznaczeniem pierwszego urządzenia jest przede wszystkim czytanie ebooków i plików PDF, specjalność drugiego stanowią elektroniczne notatki i rysunki tworzone za pomocą rysika. Przekonaj się, który czytnik ebooków warto kupić

PocketBook InkPad X vs Onyx Boox Max 3 [porównanie czytników ebooków klasy premium]

PocketBook InkPad X

Czytanie ebooków na PocketBooku InkPad X
Czytanie ebooków na PocketBooku InkPad X

Wyświetlacz i podświetlenie

PocketBook InkPad X posiada 10.3-calowy, wyświetlacz E Ink Mobious o rozdzielczości 1404 × 1872 i 227 PPI. To czyni go idealnym narzędziem do czytania wszelkiego rodzaju cyfrowych materiałów: komiksów, ebooków, gazet, magazynów, mangi, publikacji naukowych, a nawet nut.

Nowy czytnik ebooków szwajcarskiego producenta został wyposażony w podświetlenie wewnętrzne oraz system regulacji temperatury kolorów. Technologia SMARTlight zapewnia jego użytkownikom maksymalny komfort czytania w dowolnych warunkach oświetleniowych, automatycznie dostosowując jasność i temperaturę barwną ekranu do sytuacji.

Parametry techniczne

We wnętrzu elektronicznego czytnika ebooków znajduje się dwurdzeniowy procesor o mocy 1 GHz, 1 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci flash. W przeciwieństwie do Kindle, PocketBook InkPad X posiada również gniazdo USB-C. Oprócz tego urządzenie zostało wyposażone w WiFi, Bluetooth, G Sensor (odpowiadający za automatyczną rotację ekranu), a także czujnik usypiania niezbędny do korzystania z inteligentnego etui.

Pojemność baterii czytnika ebooków wynosi 2,000 mAh i działa on na standardowym systemie operacyjnym PocketBooka, który opiera się na Linuxie. Wymiary PocketBooka InkPad X są równe 249.2 х 173.4 х 7.7-4.5 mm, natomiast jego waga to 300 g.

Oprogramowanie i aplikacje

Podobnie jak Kindle, Kobo i SuperNote, PocketBook działa na systemie operacyjnym Linux. Urządzenia pozostałych producentów najlepszych czytników ebooków są wyposażone w Androida. Oprogramowanie InkPada X działa stabilnie i płynnie, a sytuacje, w których elektroniczny czytnik książek by się zawiesił i wymagał twardego resetu praktycznie się nie zdarzają.

Robienie notatek na PocketBooku InkPad X
Robienie notatek na PocketBooku InkPad X

Użytkownicy PocketBooka InkPad X znajdą w jego menu wiele przydatnych aplikacji, takich jak kilka gier (szachy i sudoku), a także Dropbox for PocketBook, Send to PocketBook, The Pocketbook Bookstore, Pocketbook Cloud oraz RSS Reader.

Doświadczenie e-czytania

Olbrzymi wyświetlacz urządzenia sprawia, że doświadczenie czytania na PocketBooku InkPad X jest wyjątkowo wygodne i przyjemne. Nie chodzi w tym przypadku jedynie o to, że na ekranie czytnika ebooków mieści się więcej tekstu na raz. Elektroniczny czytnik książek pozwala również na samodzielną regulację wielkości czcionki, interlinii, marginesów i wielu innych parametrów wyświetlania tekstu.

Tylna obudowa PocketBooka InkPad X
Tylna obudowa PocketBooka InkPad X

W rezultacie PocketBook InkPad X jest idealnym narzędziem dla wszystkich, którzy w trakcie czytania chcieliby widzieć duże fragmenty tekstu, a także dla osób starszych, które mają kłopoty ze wzrokiem i mogłyby nie być zadowolone z posługiwania się 6-calowym czytnikiem ebooków.

Elektroniczne notatki

Największe wrażenie robi zdecydowanie aplikacja służąca do tworzenia elektronicznych notatek. Działa ona wyjątkowo płynnie, pozwalając na samodzielną regulację grubości kreślonych po powierzchni ekranu linii. Rysowanie i zapisywanie odręcznych notatek jest możliwe za pomocą palca lub rysika.

PocketBook InkPad X został również wyposażony w aplikację GoodReads, która jest podobna do GoodReads z Kindle, lecz z nieznanych przyczyn pozostaje dostępna jedynie w języku rosyjskim.

PocketBook InkPad X [recenzja wideo]

https://www.youtube.com/watch?v=hDsqGOKUckk
  Onyx Boox Max 3 PocketBook InkPad X
Ekran: E Ink Mobius Carta (giętki ekran), 13,3” E Ink Mobius Carta 10,3”
Rozdzielczość: 1650 x 2200 px, 207 PPI 1872 x 1404px, 227ppi
Podświetlenie: Nie Tak, SmartLight (regulowana barwa podświetlenia)
Obsługiwane formaty: PDF , TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, PDB, DOC, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, MP3. PDF, PDF(DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF, MP3, OGG, M4B
Procesor: Qualcomm Octa-core 2.0 GHz Dual Core (2×1 GHz)
RAM: 4GB LPDDR3 1 GB
Wewnętrzna pamięć flash: 64 GB 32 GB (dostępne dla użytkownika ok. 30GB)
System operacyjny: Android 9.0 Linux 3.10.65
Bateria: 4300mAh 2000 mAh
Waga: 490g 300 g
Wymiary: 309,8 x 227,8 x 6,8 mm 249,2 x 173,4 x 7,7 mm
Cena: 3 899 zł 1 799 zł

Onyx Boox Max 3

Czytanie prasy na Onyx Boox Max 3
Czytanie prasy na Onyx Boox Max 3

Wyświetlacz

Urządzenie zostało wyposażone w ponad 13-calowy wyświetlacz E Ink Mobius Carta o rozdzielczości 1650 x 2200 px i 207 PPI. Podobnie jak pozostałe duże czytniki ebooków, Onyx Boox Max 3 nie posiada podświetlenia. W rezultacie należy korzystać z niego w odpowiednich warunkach oświetleniowych. Wyświetlacz narzędzia do robieni notatek w wersji elektronicznej charakteryzuje się wysoką czułością na siłę nacisku, co ułatwia jego użytkownikom obsługiwanie go za pomocą specjalnego rysika. Sam rysik, który został został wykonany starannie i estetycznie, dobrze leży w dłoni i pozwala na regulację grubości rysowanych na ekranie linii ze znaczną precyzją.

Parametry techniczne

Najwyższej klasy parametry techniczne (procesor Qualcomm Octa-core 2.0 GHz i 4 GB pamięci RAM) sprawiają, że urządzenie pozytywnie zaskakuje płynnością swojego działania. Otwieranie i edytowanie plików PDF odbywa się w jego przypadku bez najmniejszych problemów, a po skorzystaniu z odpowiedniego trybu odświeżania ekranu (X-Mode) możliwe staję się również oglądanie materiałów wideo.

Czytnik ebooków został wyposażony w 64 GB pamięci wewnętrznej i wytrzymałą baterię o mocy 4300 mAh, która zapewnia nawet do 4 tygodni spokojnej pracy. Umieszczone na dole głośniki pozwalają na obsługę plików audio, a mikrofon umożliwia korzystanie z funkcji konwersji mowy na tekst.

Ponieważ urządzenie zostało wyposażone w port HDMI, jego użytkownicy są w stanie wykorzystać go w roli dodatkowego monitora. Po podłączeniu czytnika ebooków do komputera, przemienia się on w znakomite narzędzie do czytania książek w wersji elektronicznej, przeglądania Internetu, a nawet programowania.

Interfejs i oprogramowanie

Interfejs czytnika ebooków jest przejrzysty i sprzyja wygodniej obsłudze. Na szczególną uwagę zasługuje umieszczony w prawym dolnym rogu ekranu trackball, który umożliwia błyskawiczny dostęp do wszystkich regulowanych opcji elektronicznego czytnika książek.

Menu aplikacji na Onyx Boox Max 3
Menu aplikacji na Onyx Boox Max 3

Podobnie jak pozostałe czytniki ebooków działające na Androidzie, Onyx Boox Max 3 zapewnia dostęp do sklepu Google Play, z którego można swobodnie pobierać na niego wiele dodatkowych aplikacji. Czytnik ebooków został wyposażony w Androida w wersji 9.0.

Rysowanie i robienie notatek

Poza pracą z plikami PDF, głównym przeznaczeniem Onyxa Boox Max 3 jest rysowanie i tworzenie elektronicznych notatek. Użytkownicy elektronicznego czytnika książek mogą samodzielnie regulować grubość rysowanych na ekranie linii, korzystać z podstawowych figur geometrycznych lub z funkcji konwersji tekstu pisanego lub mówionego na drukowany.

Tylna obudowa czytnika Onyx Boox Max 3

Szczególnie przydatne rozwiązanie stanowi opcja nanoszenia rysunków i komentarzy bezpośrednio na plikach PDF. Dzięki niej użytkownicy narzędzia do robienia elektronicznych notatek mają możliwość oznaczania ważnych fragmentów tekstu w kilka sekund. Dużym udogodnieniem jest również możliwość otwierania na ekranie Onyx Boox Max 3 kilku dokumentów jednocześnie.

Onyx Boox Max 3 [recenzja wideo]

https://www.youtube.com/watch?v=Pz8m-1T9Nt8

Podsumowanie

PocketBook InkPad X i Onyx Boox Max 3 to dwa czytniki ebooków klasy premium, które z pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników. Ich wysoka cena wynika przede wszystkim z solidnego wynikania i świetnych parametrów technicznych. PocketBook InkPad X to urządzenie służące przede wszystkim do czytania książek w wersji elektronicznej i innych materiałów cyfrowych. Duży ekran czytnika ebooków sprawia, że doskonale radzi on sobie również obsługą plików PDF.

Onyx Boox Max 3, który został wyposażony w jeszcze większy wyświetlacz, jest natomiast profesjonalnym narzędziem, którego pełny potencjał będą w stanie wykorzystać jedynie wybrane grupy użytkowników. Nie jest to typowy czytnik ebooków, lecz doskonałe narzędzie do robienie elektronicznych notatek z ekranem E Ink. Ponieważ urządzenie działa na najnowszym systemie Android, pobieranie na niego aplikacji z Google Play dodatkowo zwiększa jego funkcjonalność.

Zalety Onyx Boox Max 3: Wady Onyx Boox Max 3:
– Świetnie parametry techniczne.
– Dobrze zaprojektowany rysik.
– Android w wersji 9.0.
– Świetne narzędzie do robienia elektronicznych notatek.
– USB z funkcją OTG.
– Wysoka cena.
– Czasami występujące zjawisko ghostingu (nakładające się na siebie obrazy, problem z pełnym odświeżeniem ekranu).
Zalety PocketBooka InkPad X: Wady PocketBooka InkPad X:
– Bardzo duży wyświetlacz.
– Świetny ekran E Ink Mobius.
– Zdolność odtwarzania wielu formatów ebooków.
– Wygodne otwieranie plików PDF.
– Bluetooth.
– Wysoka cena.
– Brak wejścia na kartę SB.
– Konieczność samodzielnego wgrywania na czytnik ebooków wszystkich plików.
Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *