PocketBook InkPad X i Onyx Boox Note 2 to dwa podobne do siebie, duże czytniki ebooków wysokiej klasy. Urządzenia różnią się przede wszystkim ceną, parametrami technicznymi oraz możliwościami związanymi z robieniem elektronicznych notatek. Przekonaj się, które z nich warto kupić
Podstawowe cechy czytnika Onyx Boox Note 2
Onyx Boox Note 2 to urządzenie służące głównie do rysowania i robienia elektronicznych notatek. Czytnik ebooków został wyposażony w 10.3-calowy, dotykowy wyświetlacz E Ink Mobius Carta (rozdzielczość 1872 x 1404 px, 227 PPI) z wbudowanym podświetleniem. Ekran urządzenia posiada ponad 4000 stopni czułości na siłę nacisku. Obsługiwany za pomocą rysika czytnik ebooków wyróżnia się świetnymi parametrami technicznymi (ośmiordzeniowy procesor Qualcomm o mocy 2.0 GHz, 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB wewnętrznej pamięci flash). Ponieważ działa on na Androidzie, pozwala swoim użytkownikom na pobieranie wielu dodatkowych aplikacji z Google Play.
Onyx Boox Note 2 świetnie radzi sobie z odtwarzaniem plików PDF, książek EPUB i ebooków w innych formatach. Użytkownicy urządzenia mają możliwość przycinania tekstu i obrazów w taki sposób, aby bez problemy mieściły się one na ekranie elektronicznego czytnika książek. Mogą oni również samodzielnie regulować układ strony, dostosowując justowanie, położenie kolumn lub kierunek testu w plikach PDF do swoich indywidualnych potrzeb.
Podstawowe cechy czytnika PocketBook InkPad X
PocketBook InkPad X to największy czytnik ebooków szwajcarskiego producenta. Urządzenie posiada 10.3-calowy, wyświetlacz E Ink Mobious o rozdzielczości 1404 × 1872 i 227 PPI. To czyni go idealnym narzędziem do czytania wszelkiego rodzaju cyfrowych materiałów: komiksów, książek EPUB, gazet, magazynów, mangi, publikacji naukowych, a nawet nut. PocketBook InkPad X został wyposażony we wbudowane podświetlenie oraz system regulacji temperatury kolorów. Wykorzystana w nim technologia SmartLight zapewnia maksymalny komfort czytania w dowolnych warunkach oświetleniowych. Dzieje się tak dlatego, że automatycznie dostosowuje ona jasność i temperaturę barwną ekranu do okoliczności.
We wnętrzu elektronicznego czytnika ebooków znajduje się dwurdzeniowy procesor o mocy 1 GHz, 1 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci flash. Oprócz tego urządzenie zostało wyposażone w gniazdo USB-C, WiFi, Bluetooth, G Sensor (odpowiadający za automatyczną rotację ekranu), a także czujnik usypiania. Przydaje się on przy okazji korzystania z inteligentnego etui.
Pojemność baterii polecanego czytnika ebooków wynosi 2,000 mAh. Urządzenie działa na standardowym systemie operacyjnym PocketBooka, który opiera się na wersji Linuxa. InkPad X bez problemu radzi sobie z obsługą wszystkich najpopularniejszych elektronicznych formatów, takich jak m. in. ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT. Pozwala on również na korzystanie z takich plików audio, jak MP3, OGG, M4B.
Podobieństwa i różnice
PocketBook InkPad X i Onyx Boox Note 2 to dwa podobne do siebie czytniki ebooków klasy premium. Różnią się one przede wszystkim ceną, parametrami technicznymi oraz możliwościami związanymi z robieniem elektronicznych notatek. Chociaż rozmiary obydwu elektronicznych czytników książek są niemal identyczne, Onyx Boox Note 2 okazuje się minimalnie cięższy. Nie utrudnia to jednak jego codziennej obsługi. W przeciwieństwie Onyxa Boox Note 2 (klasyczny design, czarna matowa obudowa, dwa przyciski fizyczne), PocketBook InkPad X został wyposażony w prążkowaną antypoślizgową powłokę z tyłu. Posiada on również o dwa przyciski fizyczne więcej.
Podświetlenie ekranu i parametry techniczne
Obydwa 10.3-calowe czytniki ebooków posiadają wbudowane podświetlenie z technologią SmartLight. Podczas gdy Onyx Boox Note 2 umożliwia osobną regulację natężenia zimnej i ciepłej barwy podświetlenia, użytkownicy PocketBooka InkPad X najpierw muszą określić ogólne natężenie światła, a następnie jego barwę. Trudno powiedzieć, które z dwóch wykorzystanych w urządzeniach rozwiązań okazuje się lepsze. Ich ocena zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji poszczególnych użytkowników.
Podczas gdy PocketBook InkPad X został wyposażony w 32 GB pamięci, Onyx Boox Note 2 ma jej dwa razy więcej (aż 64 GB). Chociaż obydwa elektroniczne czytniki ebooków nie posiadają slotów na kartę SD, rozmiary ich przestrzeni dyskowej bez problemu wystarczają na setki ebooków. Onyx Boox Note 2 góruje nad PocketBookiem również pod względem pojemności baterii oraz mocy procesora.
Obsługiwane formaty
Obydwa polecane czytniki ebooków obsługują szeroki zakres formatów cyfrowych, w tym PDFów. Chociaż PocketBook InkPad X łatwo radzi sobie z lżejszymi plikami, przy cięższych jego działanie staje się minimalnie mniej płynne. Użytkownicy Onyxa nie doświadczają tego rodzaju problemów.
W przeciwieństwie do PocketBooka, Onyx Boox Note 2 nie posiada jednak akcelerometru (funkcji automatycznej zmiany orientacji tekstu w zależności od położenia). Aby zdecydować się na zmianę orientacji ekranu, w jego należy zrobić to ręcznie w jego ustawieniach, co czasami bywa uciążliwe.
Elektroniczne notatki
Jedną z głównych różnic pomiędzy PocketBookiem InkPad X a Onyxem Boox Note 2 są ich możliwości w dziedzinie robienia elektronicznych notatek. Podczas gdy wykorzystany w pierwszym urządzeniu notatnik jest mało skomplikowany i posiada tylko podstawowe funkcje, drugi czytnik ebooków oferuje ich znacznie więcej.
Użytkownicy Onyxa Boox Note 2 mogą korzystać nie tylko z wielu różnych narzędzi do rysowania i robienia notatek, lecz również z gotowych szablonów, wzorów tła oraz możliwości konwersji pisma odręcznego na drukowane. Chociaż do PocketBooka InkPad X nie jest dołączony rysik, można go do niego dokupić. W przypadku Onyxa znajduje się on już w zestawie.
Pozostałe funkcje
Chociaż do obydwu polecanych czytników ebooków można podłączyć słuchawki, jedynie Onyx Boox Note 2 posiada wbudowane głośniki. Urządzenia działają również na innych systemach operacyjnych. Podczas gdy oprogramowanie PocketBooka InkPad X jest zamknięte, wykorzystany w Onyxie Android umożliwia pobieranie na niego dodatkowych aplikacji z Google Play. Dzięki temu jego użytkownicy są w stanie przeprowadzić daleko idącą personalizację jego funkcji i ustawień.
Ponieważ obydwa urządzenia obsługują Wi-Fi, pozwalają one również na dostęp do Internetu. Jeśli chodzi o korzystanie z przeglądarki sieciowej, PocketBook InkPad X działa nieco wolniej. Ponieważ Onyx Boox Note 2 został wyposażony w kilka trybów odświeżania ekranu, istnieje możliwość dostosowywania płynności wyświetlanych na nim obrazów do własnych potrzeb. Dzięki temu urządzenie pozwala nawet na oglądanie filmów w serwisie YouTube, które jednak nie jest równie komfortowe, jak w przypadku wyświetlania ich na ekranie telefonu lub komputera.
Podsumowanie
Zarówno PocketBook InkPad X, jak i Onyx Boox Note 2 (2 749 PLN), to czytniki ebooków z najwyższej półki, które posiadają szereg przydatnych funkcji. Drugie urządzenie docenią przede wszystkim najbardziej wymagający użytkownicy, którym zależy na jak najlepszych parametrach technicznych i maksymalnej płynności działania. Osoby dysponujące nieco mniejszym budżetem (1 939 PLN) i bardziej zainteresowane czytaniem ebooków i PDFów niż robieniem elektronicznych notatek, powinny zdecydować się na PocketBooka. Zyskają bowiem świetnie wykonane i solidnie działające urządzenie, które z pewnością spełni ich potrzeby.
PocketBook InkPad X vs Onyx Boox Note 2 [porównanie wideo]
Autor: Kuba