Pocketbook Touch HD 3 – szczegółowy test

O wyglądzie, ekranie czytnika, funkcjach oraz zastosowaniach Touch HD 3 pisaliśmy już kilkukrotnie. Dzisiaj przyjrzymy się z bliska czytnikowi w szczegółowym teście. Aktualnie jest to jeden z najlepszych czytników z ekranem 6-cali

Touch HD 3 miedziany

Wyświetlacz i oświetlenie

Najwyższa rozdzielczość ekranu – 300 ppi sprawia, że teksty wyświetlane na czytniku są bardzo ostre i kontrastowe. Dzięki temu Touch HD 3 jest zaliczany do czytników z wyższej półki.

Choć w nazwie nie pojawia się słowo „Lux” to Touch HD 3 jest wyposażony w podświetlenie. Posiada również opcję regulacji barwy podświetlenia. Wyświetlacz jest podświetlany przez 13 diod (7 zimnych białych i 6 ciepłych pomarańczowych), które umieszczone są na dolnej krawędzi obudowy.

Tło ekranu (bez oświetlenia) jest nieco ciemniejsze w porównaniu do poprzednika. Jednak nie wpływa to negatywnie na kontrast. Czytelność jest bardzo dobra. Aczkolwiek zaleca się używanie oświetlenia nawet w ciągu dnia, gdyż poprawia to jeszcze bardziej czytelność.

Współczynnik kontrastu w obecnych modelach jest określany jasnością oświetlenia. Czytniki takie jak Kindle, Tolino czy Pocketbook mają bardzo podobne wartości kontrastu przy tych samych poziomach jasności.

Temperatura barwowa

Czytnik Pocketbook Touch HD 3 ma regulowaną temperaturę barwową. Służy to do redukcji światła niebieskiego. Regulacja barwy podświetlenia w Pocketbookach nosi nazwę „SmartLight”.

Niebieskie światło emitowane przez różne ekrany i pochodzące z sztucznych źródeł od lat jest krytykowane, gdyż ma negatywny wpływ na nasz wzrok i może wpływać na jakość snu. Poziomy wielokrotnego podświetlenia w HD 3 mają redukować negatywny wpływ niebieskiego światła.

Temperatury Touch HD 3 mają wartości między 7100 Kelwinów dla najzimniejszej barwy przy wyłączonym SmartLight, a 3000-K dla najcieplejszej barwy przy SmartLight ustawionym na 100%. Barwa światła może być regulowana na bieżąco w sposób ciągły, dzięki czemu można osiągnąć praktycznie neutralne temperatury podświetlenia w ciągu dnia.

Należy jednak pamiętać, że pomiary temperatury barw mają charakter orientacyjny. Ze względu na tolerancje produkcyjne kolory światła  mogą się różnić w zależności od modelu nawet o 400 Kelwinów.

Temperaturę barwową w Touch HD 3 ustawia się za pomocą znanego już suwaka w menu powiadomień lub poprzez gest machnięcia po lewej stronie ekranu. Przesuwając palcem w górę lub w dół krawędzi można regulować kolor podświetlenia.

Dostosowanie SmarLight

Pocketbook charakteryzuje się niezwykle dobrze wykonanym SmartLight. Czytnik Touch HD 3 nie ma czujnika jasności. Ma jednak opcję dostosowywania barwy podświetlenia w zależności od pory dnia. W ciągu dnia zmiana temperatury kolorów jest bardzo delikatna i nie rozprasza podczas czytania. W opcjach urządzenia, w zakładce „Ustawienia osobiste ->Podświetlenie -> Zaawansowane ustawienia podświetlenia” można tworzyć własne profile podświetlenia oraz dostosowywać automatyczne SmartLight do własnych preferencji.

ustawienia podświetlenia Pocketbook
podświetlenie - zaawansowane ustawienia

Jakość oświetlenia i ekran

Pomimo, że barwa w Touch HD 3 nie jest tak ciepła jak to było w HD 2, to najnowszy czytnik wypada nadal bardzo dobrze.

W przeciwieństwie do poprzedniej wersji, nie zastosowano tutaj ekranu dotykowego na podczerwień. Pocketbook Touch HD 3 wykorzystuje technologię pojemnościowego ekranu dotykowego. Ekrany pojemnościowe są coraz bardziej rozpowszechniane w sektorze e-czytników. Precyzja i szybkość działania są bardzo dobre.

Jeśli chodzi o odświeżenie ekranu, to Touch HD 3 wypada średnio na tle innych czytników. Odświeżenie ekranu nie jest rewelacyjne, ale nie wypada też negatywnie. Gdy użytkujemy czytnik z wyłączonym automatycznym odświeżaniem ekranu, po pewnym czasie można dostrzec słabo widoczne pozostałości po przednich stronach. Standardowo zalecane jest ustawienie automatycznego odświeżenia ekranu co 5 stron. Jednak jeśli pozostałości po przednich stronach są zbyt uciążliwe, można włączyć odświeżanie przy każdej zmianie strony.

Czytanie i łatwość użytkowania

HD 3 wykorzystuje już dobrze znany i sprawdzony interfejs. Przy pierwszym uruchomieniu czytnika należy wybrać język, zaakceptować umowę licencyjną oraz ustawić datę i godzinę. Rejestracja do dodatkowych usług i zakładanie kont w aplikacjach nie są obowiązkowe. Można korzystać z czytnika bez logowania, a czytnik nie traci na funkcjonalności.

Jeśli chcemy mieć możliwość przesyłania ebooków na czytnik innymi drogami niż przez podłączenie czytnika do komputera, to zawsze można skorzystać z usług jak Send-To-Pocketbook lub Dropbox.

Ekran główny

Główny ekran pozostał bez zmian. Na górze ekranu znajduje się pasek powiadomień, a nim informacje takie jak data i godzina, ikonki Wi-Fi i Bluetooth czy wskaźnik poziomu baterii. Rozwijając pasek powiadomień uzyskujemy dostęp do opcji włączania i wyłączania Wi-Fi i Bluetooth, suwaki do regulacji jasności i barwy podświetlenia, menadżera zadań oraz do synchronizacji.

Na ekranie głównym wyświetlane są okładki ostatnio czytanych książek oraz ostatnio dodane pozycje. Okładki można rozszerzyć za pomocą gestów przesuwania palcami lub je przeglądać, dzięki czemu uzyskujemy szybki dostęp do ostatnio używanych plików.

główny ekran
pasek powiadomień

Lista programów

Na dole ekranu znajdziemy również trzy ikonki: Biblioteka, Sklep (po aktualizacji oprogramowania w miejscu ikonki „Sklep” pojawia się aplikacja „Legimi” – o tym będziemy pisać w kolejnych akapitach) i Ustawienia. Po rozwinięciu menu ukazują się następujące opcje: Aktualności RSS, Audiobooki, Dropbox Pocketbook, Galerię, Kalkulator, Książki, Księgarnia / Legimi, Odręczny notatnik, Odtwarzacz muzyki, Pasjans, Przeglądarka, Send-To-Pocketbook, Sudoku, Szachy, Słownik oraz Ustawienia.

główne menu

Biblioteka w Pocketbook Touch HD 3 ma najlepsze opcje, w porównaniu do czytników innych marek. Pozwala na liczne opcje filtrowania i regulacji wyświetlanych książek. Świetnie również się sprawdzi podczas zarządzania dużym zbiorem ebooków z poziomu czytnika.

Pliki można sortować według daty otwarcia, daty dodania, według tytułu czy autora. Pliki możemy filtrować według następujących kryteriów: wszystkie książki, autorzy, gatunki, kolekcje, ulubione, foldery, formatów oraz serii. Obok funkcji filtrowania umieszczono opcję sortowania według porządku alfabetycznego lub odwrotnie alfabetycznego.

Listę ebooków możemy wyświetlać na trzy różne sposoby: w postaci listy tytułów, w widoku kafelkowym (tylko okładki) lub mogą być wyświetlane okładki oraz tytuły. Pomyślano również o funkcji wyszukiwania w postaci małej lupki, która pozwala na szybkie odnalezienie pożądanego ebooka.

ebooki - filtrowanie
ebooki sortowanie

Lista ebooków jest przewijana w szczególny sposób: w górę i w dół, zamiast w prawo lub w lewo. Lista może być przewijana palcem w pionie, podobnie jak w przypadku smartphonów czy tabletów. Można również użyć wirtualnych klawiszy ze strzałkami w górę lub w dół, które znajdują się w dolnych rogach czytnika, lub skorzystać z klawiszy fizycznych.

Opcje czytania

Podczas czytania, strony można zmieniać na trzy sposoby: poprzez gesty przesuwania na ekranie, dotyk przy krawędziach bocznych, czy poprzez wykorzystanie przycisków fizycznych. Przyciski można także spersonalizować i przypisać im inne funkcje, według własnego uznania i potrzeb. Czytnik nie posiada jeszcze możliwości regulacji stref dotyku.

Menu książki wywołujemy poprzez stuknięcie na środek ekranu lub za pomocą przycisku menu. W menu książki znajdziemy następujące opcje: Ustawienia, Obracanie, Notatka, Słownik oraz opcję Na głos. W ustawieniach można dostosować wyświetlanie tekstu – zarówno szerokość interlinii i marginesów, wielkość czcionki (od 6 do 40 punktów), a także zaznaczyć opcję dzielenia wyrazów. W kolejnej zakładce znajdziemy ustawienia odnośnie czcionki – do wyboru jest kilkanaście rodzajów czcionek. Czcionki możemy również pogrubić lub pochylić. Czcionki bardzo łatwo również dograć samemu. Ostatnia zakładka „ekran” pozawala na wybranie opcji numerowania stron.

kontekstowe menu książki
ustawienia książki

Notatki i Markery

W Pocketbook Touch HD 3 dostępne są dwa różne tryby notatek. Jeśli przytrzymamy słowo przez ok.2 sekundy to ukaże się tryb „prosty”. Tutaj można tworzyć notatki i znaczniki. Nie ma jednak opcji ich otwierania i edytowania, można je jedynie usunąć.

notatki tworzenie

W trybie zaawansowanym, który wywołuje się poprzez naciśnięcie „notatka” w menu kontekstowym książki, znajdziemy takie opcje jak zaznaczenie tekstu markerem, zdjęcie ekranu oraz listę notatek. Zaznaczony markerem fragment od razu przenosi się do spisu notatek. Tu można notatki edytować, poprzez dłuższe przetrzymanie notatki.

notatki edycja

Słownik

Jeśli chcemy przetłumaczyć dane słowo w książce, należy przytrzymać je przez ok. 2 sekundy. Następnie czytnik zapyta nas co chcemy zrobić z zaznaczonym wyrazem poprzez ukazanie małego menu na górze ekranu. Należy wybrać opcję słownika. W kolejnym kroku czytnik wyświetli tłumaczenie wyrazu. W zależności od wybranego słownika formy gramatyczne mogą zostać nie rozpoznane. Czasami również słownik w czytniku nie radzi sobie z przetłumaczeniem dwóch lub trzech wyrazów obok siebie i trzeba tłumaczyć każdy wyraz oddzielnie, co może być bardzo uciążliwe.

pocketbook - słownik
tłumaczenie

Przeglądanie plików PDF

Czytnik Pocketbook Touch HD 3 posiada również bardzo dobry tryb wyświetlania PDF. Dostępne są różne tryby wyświetlania, które pozwalają na dostosowywanie szerokości, dopasowanie strony, ustawienia kolumn, przejścia do tryby reflow oraz opcje powiększania stron. Znajdziemy również opcję przycinania i numerowania stron. W trybie kolumnowym bardzo łatwo odczytywać stałe układy wielokolumnowe. Czytnik również radzi sobie z wyświetlaniem obrazów z treści PDF czy prostych tabel i wykresów w trybie dopasowania tekstu do ekranu czytnika. Bardziej skomplikowane tabele czy wykresy mogą jednak sprawiać już mały problem i może być konieczne powiększenie tekstu i przesuwanie go po ekranie. Poniższy screen ukazuje plik PDF, który zawiera proste wykresy. Tekst oraz wykres są bardzo czytelne.

plik pdf

Audiobooki, muzyka, przetwarzanie tekstu na mowę

Czytnik Pocketbook Touch HD 3 umożliwia odsłuchiwanie plików audio poprzez podłączenie tradycyjnych słuchawek za pomocą dołączonego adaptera lub przez podłączenie bezprzewodowych głośników lub słuchawek przez Bluetooth.

Wszystkie czytniki Pocketbook z obsługą mp3 odtwarzają również audiobooki. W Touch HD 3 audiobooki odtwarzane są  z nowymi opcjami. Audiobooki łatwo skopiować do pamięci urządzenia za pomocą podłączenia czytnika do komputera przez kabel USB. Audiobooki można również synchronizować przez chmurę.

Touch HD 3 zyskuje dużą przewagę nad Kindle, które mogą odtwarzać jedynie audiobooki w aplikacji Audible i pochodzące jedynie z księgarni Amazon.

Touch HD 3 odtwarza dowolne książki audio oraz mogą być one pobierane również z zewnętrznych źródeł. Opcja jest niezwykle praktyczna, gdyż można odsłuchiwać także bezpłatne audiobooki.

Odtwarzacz wyświetla audiobooki w wybranych folderach. Istnieje również opcja odtwarzania audiobooków z utworami w pliku ZIP. Pozwala to na szybsze kopiowanie plików do pamięci urządzenia oraz nie zajmuje dużo miejsca w pamięci, a także umożliwia szybsze przeglądanie plików.

Po otworzeniu książki audio ukazuje się spis treści, który umożliwia wybór poszczególnych rozdziałów czy utworów. Znajdziemy również precyzyjne znaczniki, wskazujące liczbę i długość rozdziałów.

W ustawieniach odtwarzania można zmienić szybkość odtwarzania od 50 do 200 procent, zmieniając prędkość co 10%. Dodatkowo można ustawić zakładki, które umożliwiają szybki powrót do zapisanej pozycji. Po zatrzymaniu odtwarzacza audiobooków zostanie automatycznie zapisana pozycja, w której skończyliśmy słuchać, co ułatwi kontynuację audiobooka przy następnym jego odtworzeniu. Możemy również słuchać audiobooka w tle, podobnie możemy słuchać muzyki.

pocketbook touch hd 3 - audiobooki
audiobooki - odtwarzanie

Muzyka

Odtwarzacz audio został całkowicie przeprojektowany, dzięki czemu zyskujemy dodatkowe funkcje, a nie tylko odtwarzanie muzyki. Podobnie jak odtwarzacz audiobooków, ma kilka zakładek, umożliwiających wizualnie oddzielenie utworów muzycznych, znajdziemy również listę odtwarzania oraz widok bieżącego odtwarzania. Tutaj również pojawiła się opcja dostosowania prędkości odtwarzania od 50 do 200%. Znajdziemy również opcję korektora. W equalizerze można zapisywać własne profile, a przełączanie się między poszczególnymi profilami jest bardzo łatwe.

touch hd 3 - muzyka
korektor odtwarzania

Listy odtwarzania można teraz tworzyć bezpośrednio na urządzeniu. Sprawia to, że użytkownik nie jest zależny od zewnętrznych plików M3U. Pliki możemy również filtrować na: utwory, albumy, foldery, gatunki i artyści oraz względem rodzaju na: tytuł, nazwa pliku, czas trwania i data. Dostępna jest również opcja wyszukiwania.

odtwarzacz

Text-To-Speech

Funkcja przetwarzania tekstu na mowę jest aktywowana poprzez wywołanie menu kontekstowego książki i wybranie opcji „Na głos”. Trzeba pamiętać, że jest to głos generowany komputerowo, który jedynie odczytuje tekst książki. Jakość nie może się równać z jakością audiobooków i głosem lektora. Jednak dzięki silnikowi IVONA-TTS jakość jest wystarczająco dobra i może służyć jako pomoc w czytaniu.

Kontrolki wyświetlane są na dole ekranu. Z poziomu czytnika można również pobierać głosy, zarówna damskie, jak i męskie w różnych językach. Pobieranie i instalacja głosów trwa przeważnie około 2-3 minut. Głosy można również pobrać ze strony producenta Pocketbook. Wstępnie jest zainstalowany żeński, angielski głos. Czytane słowo jest podkreślane, co niezwykle ułatwia śledzenie tekstu w czasie słuchania. Częstotliwość mowy jest regulowana w zakresie 60-140%.

Test-To-Speech

Inne funkcje

Pocketbook Touch HD 3 ma również wiele dodatkowych funkcji. Oprócz wcześniej wspomnianych gier, takich jak Sudoku, Szachy czy Pasjans, czytnik wyposażono również przeglądarkę internetową oraz różne opcje synchronizacji.

Zakup i synchronizacja ebooków

Ebooki można kupować bezpośrednio na czytniku. W zależności od miejsca zakupu urządzenia używany jest inny sklep. Podstawowa funkcjonalność jest jednak taka sama oraz zintegrowana z chmurą Pocketbook. W przypadku czytnika zakupionego w Polsce ikonka „Sklep” jest umiejscowiona na dole ekranu głównego. Po kliknięciu w ikonkę otwiera się strona internetowej księgarni BookLand. Wszystkie zakupione w sklepie ebooki automatycznie przenoszone są do chmury (pamięci online), a następnie mogą być synchronizowane z czytnikiem. Do tego jest jednak konieczne założenie konta zarówno w sklepie, jak i w chmurze.

W ostatnim czasie pojawiła się aktualizacja oprogramowania, a w niej długo wyczekiwany dostęp do Legimi. Po zaktualizowaniu oprogramowania w miejscu ikonki „Sklep” pojawi się ikonka „Legimi”. Po otworzeniu aplikacji Legimi pojawi się panel logowania.

touch hd 3 - legimi

Pocketbook Touch HD 3 może również synchronizować pliki w chmurze przez aplikację Dropbox, która umożliwia wiele zastosowań. Przykładowo można przekonwertować plik epub na kanały wiadomości Calibre i zapisać je w katalogu Dropbox. Następnie dane w aplikacji synchronizowane są z czytnikiem, dzięki czemu można czytać wiadomości bezpośrednio na czytniku Touch HD 3. Funkcję Dropbox można również wykorzystać przy kupowaniu książek elektronicznych na komputerze i udostępnianiu ich na czytniku.

Kolejną opcją przesyłania chmurowego ebooków na czytnik jest opcja Send-To-Pocketbook. Opcja pozwala na przesyłanie plików poprzez wiadomość mailową.

Przeglądarka internetowa

Czytnik jest wyposażony również w przeglądarkę internetową. Przeglądarka, jak i ładowanie stron działa dość szybko. Można bez trudu wyszukać pożądaną frazę. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z przeglądarki internetowej w czytniku przez dłuższy czas to opcja dla cierpliwych. Im strona jest bardziej rozbudowa, ma więcej obrazków i sporo reklam tym przeglądanie jej na czytniku może być bardziej uciążliwe ze względu na dłuższy czas reakcji przy odświeżaniu ekranu oraz dość wolne skrolowanie. Pomimo, że przeglądarka działa dobrze, to i tak nie można jej porównywać z przeglądarkami w czytnikach z oprogramowaniem Android, a tym bardziej z przeglądarkami w smartphonach czy tabletach.

wyszukiwanie haseł
przeglądarka internetowa

Podsumowanie

Pocketbook Touch HD 3 jest czytnikiem 6-calowym wyposażonym w dość zaawansowaną technologię. Urządzenie można śmiało nazwać godnym następcą Touch HD 2. Dużym atutem jest to, że Pocketbook zmniejszył wagę i wymiary najnowszego czytnika, zachowując przy tym przyciski fizyczne, które występują coraz rzadziej w czytnikach.

Model Touch HD 3 obfituje w funkcje, których próżno szukać u konkurencji. Łączy wodoodporność i solidne wykonanie w niezwykłą elegancją i poręcznością. Wyposażony jest w czujnik położenia oraz redukcję niebieskiego światła. Oprogramowanie umożliwia czytanie na najwyższym poziomie oraz bardzo dobre wyświetlanie PDFów. Odtwarzacz audio i liczne opcje synchronizacji plików tylko dopełniają już tak bogatą ofertę.

Ze względu na wodoodporność, czytnik nie posiada slotu na kartę pamięci. By jednak odeprzeć krytykę z tym związaną, Pocketbook postanowił wyposażyć czytnik dwukrotnie większą pamięć wewnętrzną – 16 GB. Większość użytkowników nie powinna mieć problemu z przechowywaniem dużej liczby plików.

Pocketbook Touch HD 3 spotyka się z negatywnymi komentarzami w zakresie słowników i notatek. Opinie wskazują, że Pocketbook powinien jeszcze nad tym popracować. Pomimo tych drobnych uwag czytnik i tak wypada bardzo dobrze oraz wygrywa na tle konkurencji.

Test wideo

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *