Kiedy myślimy o zakupie czytnika ebooków, nasze pierwsze skojarzenie stanowi Kindle. Chociaż urządzenia Amazona są gwarancją wysokiej jakości, posiadają one silnego konkurenta, który wciąż poszerza swoją ofertę: PocketBooka. W naszym najnowszym teście postanowiliśmy porównać ze sobą dwa topowe modele czytników ebooków stworzonych przez popularnych w Polsce producentów: Kindle Paperwhite 4 i PocketBooka Touch HD 3. Przekonaj się, które urządzenie okazało się lepsze
Rozmiary i design
Zarówno PocketBook Touch HD 3, jak również Kindle Paperwhite 4, są poręcznymi i kompaktowymi urządzeniami, które dobrze leżą w dłoni i świetnie sprawdzają się w czasie podróży. Obydwa testowane czytniki ebooków zostały wykonane starannie i solidnie, a minimalistyczny, elegancki design czyni obcowanie z nimi wyjątkowo przyjemnym. Podczas gdy obudowa Paperwhite 4 jest czarna, osoby zainteresowane zakupem Touch HD 3 mają do wyboru jej dwa warianty: szary i miedziany.
Chociaż wielkość ekranu obydwu elektronicznych czytników książek jest identyczna (standardowe 6 cali), PocketBook okazuje się minimalnie mniejszy (161,3 x 108 x 8 mm) i lżejszy od swojego konkurenta (167 x 116 x 8.2 mm). Warto również pamiętać, że w przeciwieństwie do Paperwhite 4, Touch HD 3 posiada przyciski fizyczne, które dodatkowo ułatwiają jego obsługę.
Ekran i podświetlenie
Obydwa urządzenia zostały wyposażone w wyświetlacze o największej rozdzielczości 1448 x 1072 px i 300 DPI, która stanowi gwarancję wyraźnego tekstu o odpowiednim poziomie kontrastu. W rezultacie nawet kilkugodzinne czytanie książek w wersji elektronicznej nie naraża właścicieli polecanych czytników ebooków na przeciążenie wzroku oraz inne nieprzyjemne dolegliwości.
Chociaż zarówno PocketBook Touch HD 3, jak i Kindle Paperwhite 4 posiadają wbudowane podświetlenie ekranu, w przypadku pierwszego czytnika ebooków możliwości regulacji tej funkcji okazują się bardziej rozbudowane. Podczas gdy osoby korzystające z Paperwhite 4 są w stanie zmieniać jedynie natężenie podświetlenia, użytkownicy Touch HD 3 mogą manipulować również temperaturą jego barwy. Jest to możliwe dzięki technologii smartLIGHT, której zalety stają się najbardziej widoczne w czasie wieczornego czytania.
Trzeba jednak zaznaczyć, że Kindle Paperwhite 4 pozwala na korzystanie z funkcji inwersji kolorów ekranu, zapewniając podobny komfort czytania po zmroku.
Wodoodporność i odtwarzanie dźwięku
Obydwa testowane elektroniczne czytniki książek są wodoodporne i niewrażliwe na usterki związane z zalaniem wodą. Dzięki temu świetnie sprawdzają się one przy okazji czytania nad morzem lub w wannie.
Aby jednak zapewnić im odpowiednią wytrzymałość, producenci testowanych czytników ebooków musieli zrezygnować z umieszczenia w nich głośników, wejścia na słuchawki oraz kartę SD. Pomimo tego urządzenia są w stanie odtwarzać dźwięk za pomocą Bluetooth (po podłączeniu do nich bezprzewodowych głośników lub słuchawek) lub specjalnych adapterów.
Podczas gdy Paperwhite 4 obsługuje wyłącznie pliki audio pobrane z księgarni Amazona, Touch HD 3 bez problemu radzi sobie ze wszystkimi materiałami dźwiękowymi, które przeniesiemy do jego pamięci. Kindle został jednak wyposażony w przydatną funkcję Text to Speech, która odpowiada za konwersję tekstu na mowę.
Obsługa i obsługiwane formaty
W przeciwieństwie do PocketBooka Touch HD 3 (oferującego szeroki wybór języków), Kindle Paperwhite 4 nie posiada polskiego menu, co może stanowić pewne utrudnienie dla niektórych użytkowników. Co więcej, po przeniesieniu nowych plików do pamięci Kindle (8 GB), musimy posortować je ponownie z poziomu czytnika ebooków. W przypadku PocketBooka (16 GB) okazuje się to zbędne, ponieważ pozwala on na dostęp do wszystkich folderów i podfolderów, umożliwiając łatwe odnalezienie poszukiwanych przez nas materiałów w menu.
Warto również zaznaczyć, że chociaż obydwa urządzenia obsługują aplikację Legimi, w przypadku Paperwhite 4 musimy samodzielnie aktualizować wypożyczane książki za pomocą komputera. PocketBook Touch HD 3 robi to natomiast automatycznie z wykorzystaniem WiFi.
Kindle i PocketBook różnią się od siebie również zakresem i typami obsługiwanych formatów. Podczas gdy Paperwhite 4 radzi sobie z AZW3, AZW, TXT, PDF, MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP i AAX, PocketBook bez problemu otwiera pliki PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, MP3, M4B.
Chociaż obydwa polecane czytniki ebooków umożliwiają odtwarzanie plików PDF, jedynie PocketBook został wyposażony w tryb reflow, który gwarantuje automatyczne dopasowanie tekstu do rozmiaru strony książki w wersji elektronicznej. Jeżeli często korzystamy z artykułów pobranych bezpośrednio z sieci, funkcja ta okazuje się niezwykle przydatna.
Cena i gwarancja
Zakup czytników ebooków, które omówiliśmy, wiąże się z podobnymi kosztami. Podczas gdy Kindle Paperwhite 4 (wersja 8 GB bez reklam) dostaniemy za 659 PLN, za PocketBooka Touch HD 3 musimy zapłacić o 10 PLN mniej (649 PLN). Cena wydaje się adekwatna do oferowanej przez producentów jakości, ponieważ w obydwu przypadkach mamy do czynienia z jednymi z najlepszych czytników ebooków na rynku, które oferują swoim użytkownikom szeroki wachlarz możliwości.
Chociaż zarówno jedno, jak i drugie urządzenie jest objęte obowiązkową gwarancją, zakres jej obowiązywania okazuje się różny. Właściciele Paperwhite 4 mają prawo korzystać ze wsparcia technicznego producenta przez 12 miesięcy, natomiast użytkownicy Touch HD 3 przez 24 miesiące.
Podsumowanie
Jak wynika z przeprowadzonego przez nas testu, obydwa czytniki ebooków gwarantują najwyższą jakość w stosunku do przystępnej ceny. PocketBook Touch HD 3 i Kindle Paperwhite 4 to urządzenia z wysokiej półki, które posiadają podobne parametry i oferują zbliżone do siebie funkcje. Pomimo to w naszym porównaniu lepiej wypada pierwszy czytnik ebooków, który nieznacznie góruje nad konkurentem w kilku różnych dziedzinach.
PocketBook Touch HD 3 vs Kindle Paperwhite 4 [porównanie wideo]
Autor: Kuba
Pocketbook też został wyposażony w funkcję text to speech. Pięć głosów do wyboru.
Czy na pocketbooku można czytać książki z podpiętego pendriva?