PocketBook Touch Lux 4 i Kindle 10 to dwa 6 calowe elektroniczne czytniki książek, które należą do najpopularniejszych na rynku i są dostępne w sprzedaży za mniej niż 450 PLN. Chociaż obydwa urządzenia posiadają dotykowe ekrany, podświetlenie i inne podstawowe funkcje, zachodzą pomiędzy nimi liczne różnice. Przekonaj się, który czytnik ebooków warto wybrać
PocketBook Touch Lux 4
Rozmiary estetycznego i starannie wykonanego PocketBooka Touch Lux 4 wynoszą 161,3 × 108 × 8 mm, a jego waga równa jest 155 g. Czytnik ebooków jest wyposażony w ekran dotykowy E Ink Carta o przekątnej 6 cali oraz rozdzielczości HD. Urządzenie posiada cztery przyciski fizyczne umieszczone przy dolnej krawędzi, które pozwalają korzystać z niego w wyjątkowo wygodny sposób.
Elektroniczny czytnik książek został wyposażony we wbudowane podświetlenie pozwalające na komfortowe czytanie w różnych warunkach, 8 GB pamięci wewnętrznej, a także baterię o mocy 1500 mAh. Obsługuje on również łącze Wi-Fi, które zapewnia możliwość synchronizacji odtwarzanych na nim materiałów z chmurą oraz obsługę aplikację Legimi.
Jeśli chodzi o czytanie na nim ebooków, PocketBook bez problemu radzi sobie z 19 najpopularniejszymi cyfrowymi formatami (PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF).
Kindle 10
Kindle 10 to solidnie wykonany, prosty w obsłudze czytnik ebooków o wymiarach 160 x 113 x 8,7mm i wadze 174 g. Urządzenie zostało wyposażone w wysokiej jakości wyświetlacz E Ink Carta o rozdzielczości 800 x 600 pikseli i 167 PPI.
Elektroniczny czytnik książek posiada wbudowane podświetlenie, które pozwala na korzystanie z niego nawet w ciemności, 4 GB pamięci wewnętrznej, baterię umożliwiającą nawet 4 tygodnie czytania, a także łącze WiFi. Dzięki również Kindle 10 dobrze radzi sobie z obsługą Legimi.
W przeciwieństwie do PocketBooka Touch Lux 4, czytnik ebooków obsługuje wyłącznie dwa formaty: MOBI i PDF.
Podobieństwa i różnice
Zarówno PocketBook Touch Lux 4, jak również Kindle 10, są eleganckimi i wytrzymałymi czytnikami ebooków, które dzięki niewielkim rozmiarom bez problemu zmieszczą się w torebce lub kieszeni. Urządzenia wyglądają estetycznie i są łatwe w obsłudze, co z pewnością docenią osoby rozpoczynające swoją przygodę z książkami w wersji elektronicznej.
Chociaż obydwa popularne czytniki ebooków zostały wyposażone w dotykowe interfejsy, wyłącznie PocketBook posiada przyciski fizyczne. W związku z tym jest to urządzenie lepiej dostosowane do potrzeb starszych użytkowników. Oprócz tego warto podkreślić, że rozdzielczość ekranu PocketBooka Touch Lux 4 (1024×758 px, 212 ppi) jest wyższa niż w przypadku Kindle 10 (800×600 px, 167 DPI). Dzięki temu obrazy pojawiające się na wyświetlaczu pierwszego urządzenia okazują się nieco wyraźniejsze. Obydwa elektroniczne czytniki książek posiadają również podświetlenie ekranu.
Podczas gdy użytkownicy Kindle mają do dyspozycji 4 GB pamięci wewnętrznej, posiadaczom PocketBooka przysługuje jej dwa razy więcej. Ponieważ Touch Lux 4 został wyposażony w slot na kartę SD, istnieje również możliwość rozszerzenia jego pamięci do 32 GB. Chociaż dodatkowe miejsce na dysku zawsze może się przydać, warto zdawać sobie sprawę, że 4 GB pamięci pozwalają na przechowywanie nawet do 1000 ebooków.
W przeciwieństwie do PocketBooka, Kindle nie posiada polskiego menu, co dla niektórych użytkowników może okazać się nieco uciążliwe. Chociaż obydwa urządzenia obsługują aplikację Legimi, w przypadku Kindle 10 musimy samodzielnie aktualizować kupowane książki elektroniczne za pomocą komputera. PocketBook Touch Lux 4 zapewnia nam natomiast możliwość automatycznej aktualizacji materiałów elektronicznych za pomocą WiFi.
Obydwaj producenci oferują swoim klientom gwarancję, wsparcie techniczne i ewentualną wymianę sprzętu. Okres obowiązywania umowy gwarancyjnej Kindle 10 wynosi 12 miesięcy, natomiast PocketBooka Touch Lux 4 24 miesiące.
Chociaż Kindle obsługuje jedynie dwa formaty cyfrowe (PDF i MOBI), a PocketBook aż 16 (przede wszystkim książki EPUB), nie należy zapominać, że większości z nich prawdopodobnie nigdy nie użyjemy. Z pewnością lepiej mieć możliwość odtworzenia na naszym czytniku ebooków plików w mniej popularnych formatach. Z drugiej strony jednak zwykle kupujemy ebooki w takiej formie, która jest dostosowania do naszego urządzenia. Zarówno Kindle 10, jak i PocketBook Touch Lux 4 obsługują pliki PDF, lecz drugie, wyposażone w tryb reflow urządzenie radzi sobie z tym zadaniem nieco lepiej.
Podsumowanie
PocketBook Touch Lux 4 wypada w naszym teście lepiej niż Kindle 10. Cena pierwszego urządzenia jest jednak nieco wyższa. Podczas gdy Kindle dostaniemy już za 419 PLN, za PocketBooka musimy zapłacić 449 PLN. W rezultacie decyzja o zakupie czytnika ebooków pozostaje uzależniona od tego, jakie dokładnie są nasze oczekiwania i ile gotowi jesteśmy na niego wydać.
Porównanie wideo
Autor: Kuba