Jak podsumować rok 2024 w świecie czytników e-booków? Można powiedzieć, że to była prawdziwa jazda bez trzymanki! Premier nowych modeli było tyle, ile hitów na Twojej playliście Spotify Wrapped – a każda z nich miała coś wyjątkowego do zaoferowania.
Prześledzimy największe wydarzenia w branży, wyróżnimy topowe modele i przedstawimy jak kształtowanie się trendów w 2024 roku. Zdradzimy też, które czytniki zrobiły największą furorę, oraz które z nich zawiodły użytkowników. Gotowi na przegląd? No to ruszamy!
Premiera za premierą – co nowego w 2024?
Rok 2024 w branży czytników był prawdziwym maratonem premier. Na rynku pojawiło się mnóstwo nowych modeli, które zaskoczyły użytkowników zarówno designem, jak i funkcjonalnością. Marki Kindle, PocketBook, Onyx Boox i Kobo prześcigały się w dostarczaniu innowacji – od większych ekranów, możliwość obsługi technologii kolorowego e-papieru, po coraz bardziej zaawansowane opcje tworzenia notatek i wiele, wiele innych.
Która z marek w 2024 roku wypuściła na rynek najwięcej czytników? Oto wyniki analizy, w której pod uwagę wzięliśmy głównie topowych producentów, od lat nadających ton rynkowi e-booków:
-
Onyx Boox – 6 (Note Max, Palma 2, Note Air 4 C, Go Color 7, Go 10.3, Go 6)
-
PocketBook – 6 (Color 3, Color Note, InkPad Eo, Verse Pro, Era Color, Verse Pro Color)
-
Kindle – 4 (Paperwhite 6, Kindle 12, Scribe 2, Colorsoft)
-
Kobo – 3 (Libra Colour, Clara Colour, Clara BW)
-
reMarkable – 1 (Paper Pro)
Najpopularniejsze czytniki 2024 roku
Rok 2024 przyniósł wiele nowości, ale to właśnie wymienione modele wyróżniły się na tle konkurencji i zdobyły największe uznanie wśród użytkowników. Największą popularnością z powyższego zestawienia cieszył się PocketBook Verse Pro Color, który dzięki wysokiej jakości ekranowi i przystępnej cenie stał się ulubieńcem zarówno nowych, jak i doświadczonych e-czytelników. Jego wszechstronność oraz łatwa integracja z usługami Amazona sprawiły, że trudno było konkurencji przebić jego popularność.
Drugim hitem okazał się Onyx Boox Note Air 4 C – wybór idealny dla osób szukających dobrego e-notatnika. Jego kolorowy ekran oraz wydajność docenili zarówno miłośnicy literatury, jak i użytkownicy wielu branż biznesu. Wprowadzenie zaawansowanych funkcji sprawiło, że Onyx Boox Note Air 4 C był jednym z najbardziej rozchwytywanych modeli tego roku.
Na podium znalazł się również Kobo Libra Colour, który zdobył uznanie za intuicyjną obsługę, kolorowy wyświetlacz oraz solidną bibliotekę obsługi bardzo wielu formatów plików. Dzięki tym zaletom był często wybierany przez osoby szukające alternatywy dla czytników marki Kindle.
Wyróżnienie przyznajemy modelowi reMarkable Paper Pro, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem użytkowników. Jego minimalistyczny design, świetnie rozbudowane możliwości robienia notatek oraz wyjątkowo dobre doświadczenie pracy z jego e-papierem sprawiły, że zdobył solidną pozycję na rynku, pomimo niezbyt wielu pozostałym funkcjom.
Te cztery modele nie tylko dominowały w rankingach sprzedaży, ale również przyciągnęły uwagę wielu recenzentów i społeczności czytelników, stając się liderami 2024 roku. Każdy z nich zaprezentował odpowiednie podejście i odpowiedź na różne potrzeby użytkowników, co okazało się być kluczem do sukcesu.
Niedosyt po premierze Kindle Colorsoft
Miniony rok przyniósł wiele ekscytujących premier, ale nie obyło się też bez wpadek. Niestety lekkim rozczarowaniem okazał się Kindle Colorsoft. Model zapowiadał się bardzo ciekawie, ponieważ miał być to pierwszy w historii Amazona czytnik z kolorowym ekranem E Ink. Niestety – jak szybko zdobył popularność w branży, tak samo szybko pojawiły się problemy.
Wszystko z powodu niedociągnięć technicznych. Mowa tutaj oczywiście o niechlubnym żółtym pasku, który pojawiał się na wyświetlaczu przy dolnej krawędzi ekranu. “Afera paskowa” spowodowała, że Kindle Colorsoft na stronie Amazona ma średnią ocenę 3 punktów na 5. Niestety, ale amerykańskie przedsiębiorstwo nie podołało zadaniu i nie wykorzystało swojej szansy, by swoim najnowszym kolorowym modelem przebić konkurencję.
Kluczowe trendy w świecie e-booków
Czytanie w wersji cyfrowej rozwija się w mocno dynamicznym tempie, a producenci czytników coraz lepiej rozumieją potrzeby użytkowników. Jednym z najważniejszych trendów była popularyzacja kolorowych ekranów E Ink. Modele takie jak Onyx Boox Note Air 4 C czy Kobo Libra Colour wyznaczyły nowy standard. Wyświetlacze, które świetnie sprawdzają się nie tylko do czytania ulubionej literatury, ale również przy przeglądaniu różnorodnych publikacji z ilustracjami, komiksów czy dokumentów z grafiką.
Kolejnym zauważalnym kierunkiem był rozwój funkcji usprawniających robienie notatek. Czytniki z opcją korzystania z rysika, takie jak Kindle Scribe (2. generacji) czy reMarkable Paper Pro, zyskały na popularności dzięki połączeniu klasycznego e-czytania z możliwościami znanymi z technologii notatników elektronicznych. Dzięki temu stały się one nie tylko narzędziem czytelniczym, ale także wsparciem w pracy i nauce.
Statystyki, które mówią same za siebie – Naczytniku.pl Wrapped
Ubiegły rok był rekordowy również pod względem zainteresowania tematyką e-booków i czytników. Na naszym blogu artykuły zanotowały prawie 90 000 wyświetleń (!). Oto najpopularniejsze wpisy w tym roku:
-
Czy Onyx Boox Palma może służyć jako telefon?
-
reMarkable Paper Pro – nasze wrażenia!
-
Jaki abonament książkowy jest najlepszy?
Wszystko więc wskazuje na to, że rok 2024 był nie tylko rokiem nowości technologicznych, ale także okresem przełomowym, kiedy e-czytanie weszło do mainstreamu, zdobywając serca coraz szerszej czytelniczej publiczności.
Co nas czeka w 2025 roku?
Patrząc na dynamiczny rozwój w 2024 roku, przyszłość rynku e-booków zapowiada się równie obiecująco. Producenci zapewne będą ogłaszać wprowadzanie kolejnych innowacji, jak na przykład ekrany o jeszcze większej rozdzielczości, czy jeszcze bardziej zaawansowane funkcje kolorowego e-papieru.
Wielu użytkowników będzie z pewnością oczekiwać dalszego rozwoju funkcji usprawniających proces notowania. Być może są to oczekiwania, by praca na e-notatniku jeszcze bardziej przypominała kontakt z prawdziwym papierem. Możemy również spodziewać się, że czytniki staną się bardziej niż obecnie zróżnicowane cenowo. To sprawi, że trafią do jeszcze szerszego grona odbiorców.
Jednym z możliwych przyszłościowych trendów może być większy nacisk na metody wspierające ekologię. Zrównoważone materiały, energooszczędne rozwiązania i działania wspierające ograniczanie emisji CO₂ w produkcji to początek możliwości. Na rynku mogą też pojawić się nowi producenci, którzy spróbują zmienić reguły gry, wprowadzając na przykład zupełnie nowe rozwiązania technologiczne. Tego nie wiemy, na ten moment możemy jedynie gdybać.
Jedno jednak jest pewne – świat cyfrowego czytelnictwa nie zwalnia tempa. Każdy kolejny rok przynosi coraz więcej niespodzianek, które zmieniają sposób postrzegania tej dziedziny technologii.
Podsumowanie
Rok 2024 był okresem niezwykle intensywnym w świecie czytników i notatników elektronicznych. Nowe modele, kolorowe ekrany, coraz bardziej zaawansowane funkcje notowania oraz większe wyświetlacze to tylko niektóre z trendów, które zdominowały rynek. Zainteresowanie cyfrowym czytaniem rosło, co widać zarówno w sprzedaży, jak i zaangażowaniu czytelników w mediach.
Który czytnik z 2024 roku zaskoczył Cię najbardziej? Jakie trendy przewidujesz na 2025 rok? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami!
Przy okazji zapraszamy na nasze media społecznościowe!
Instagram – @naczytniku
Facebook – naczytniku
YouTube – NaCzytnikuPL
Tik Tok –NaCzytnikuPL
Autor: Jagna