Dwa czytniki o najwyższej na rynku rozdzielczości. Ekrany ostre jak brzytwa, maksymalne zagęszczenie pikseli. Przedstawiam Cybooka Muse HD i Pocketbooka Touch HD. Sprawdźmy jak wypadają w moim porównaniu.
Cybook Muse HD i Pocketbook Touch HD różnią się na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim interfejsem oraz licznym dodatkami. Zacznijmy jednak od wyglądu.
Touch HD ma bardzo opływowy kształt, przyciski fizyczne znajdują się na dole obudowy i zawierają w sobie klawisz „home”, przejście do menu oraz dwa przyciski zmiany stron. Muse HD to czytnik wyróżniający się obudową. Jest kanciasta, ze skosem w lewym, dolnym rogu. Przycisk menu widnieje na dole obudowy, zaś klawisze zmiany stron po prawej i lewej jej stronie. Oba czytniki mają gumowany tył obudowy, dzięki czemu pewnie leżą w dłoni.
Podobieństwa
Nie da się ukryć, że to urządzenia tej samej klasy. Świadczy o tym chociażby ekran E-ink Carta 6″ z podświetleniem i rozdzielczością 1072×1448 px 300 dpi w obu czytnikach. Podobnie jest z procesorem, czyli Cortex A8 1GHz. Pamięć wewnętrzna w obu wynosi 8GB i pracują na systemie Linux.
Każdy z czytników posiada wejście microSD na kartę pamięci do 32GB. Oba ważą dokładnie 180g i łączą się z wi-fi. Podobnie z obsługą systemów operacyjnych, czytniki współpracują z Windows, Linux, MacOS. Języki menu są podobne, posiadają przede wszystkim polski, a do niego angielski, niemiecki, francuski, rosyjski i inne.
Różnice
Mimo podobieństw, zauważalne są także różnice, np. w wielkości. Touch HD mierzy 113,5 × 175 × 9mm, a Muse HD 155 x 116 x 8 mm. Dodatkowo czytniki różnią sie pojemnością pamięci. Pocketbook ma Li-Pol 1500 mAh, zaś Cybook Li-Pol 1900 mAh.
Podobnie sprawa ma się ze słownikami. Touch HD ma wbudowane słowniki ABBYY Lingvo, Webster 1913, angielsko-polski, niemiecko-polski, rosyjsko-polski i inne (dwukierunkowe). A Muse HD jedynie angielsko-francuski, niemiecki, włoski, angielski, francuski.
Ważnym elementem odróżniającym te czytniki jest wejście audio w Pocketbooku Touch HD, które pozwala na odsłuchiwanie audiobooków i plików MP3. Touch HD ma także wgranego lektora IVONA, który może czytać ebooki. To innowacyjna funkcja w czytnikach ebooków, która występuje tylko w tym czytniku oraz Inkpadzie 2 tej samej marki.
Interfejs Cybooka
Testowane przeze mnie oprogramowanie to 6.13, co ważne pełne informacje na temat stanu aktualizacji znajdują się w zakładce „Informacje” w menu głównym.
Prócz informacji o czytniku, w menu znajdziemy także możliwość zmiany układu interfejsu, wybór języka, słowniki, opcję konfiguracji wi-fi oraz zaawansowane, które zawierają szereg dodatkowych możliwości. Są to połączenie USB, ustawienia odświeżania ekranu, tryb czuwania, odwrócenie przycisków bocznych (przydatne dla osób leworęcznych), wyłączenie czytnika oraz powrót do ustawień fabrycznych.
Ebooki wygrywane są poprzez podłączenie czytnika do komputera. W przeciwieństwie do Kindle, możemy umieścić je wszędzie, prócz folderów ukrytych. Do nawigacji po książkach służy nam Biblioteka, dostępna na ekranie głównym oraz w podstawowym menu. Z tej pozycji możemy posegregować nasze ebooki wg tytułu, autora, daty utworzenia pliku oraz nazwy, mamy także możliwość wyszukiwania.
Szybkość działania czytnika jest dobra, po wgraniu plików różnej wielkości, nie zauważyłem żadnych niedociągnięć czy zacinania się. Jedynym mankamentem w Muse HD jest brak odtwarzania plików mobi, jednak każdego ebooka możemy sobie przekonwertować na epub.
Cybook dostarcza wiele możliwości zmiany czcionek, dostosowania marginesów oraz odstępów między wierszami. To sprawia, że każdy znajdzie swoje, odpowiednie ustawienie. Istnieje także możliwość wgrania swoich czcionek, co bardzo ułatwia pracę z czytnikiem, bo wówczas już w pełni możemy dostosować go do swoich potrzeb i upodobań. Domyślna czcionka ustawiona przez producenta na czytniku to Caecilia, która stworzona została właśnie pod etekst.
Interfejs Pocketbooka
Menu, podobnie jak w poprzednich modelach Pocketbooka, stworzone zostało bardzo intuicyjnie. Po rozwinięciu dostępne są dla nas takie usługi jak Aktualności, Dropbox Pocketbook, Galeria, Kalkulator, Książki, Księgarnia, Odręczny notatnik, Odtwarzacz audio, Pasjans, Pocketbook Sync, Send to Pocketbook, Sudoku, Szachy, Słowniki, Ustawienia i Przeglądarka www. Całość została gustownie ułożona w ikony, co tylko zwiększa komfort użytkowania czytnika.
Podczas czytania mamy możliwość skorzystania z kilku przydatnych funkcji. Są to obrót ekranu, notatka, dodanie zakładki, skorzystanie ze słownika, wyszukiwanie w tekście, przejście do spisu treści lub włączenie syntezatora mowy, który przeczyta nam książkę. W ustawieniach możemy dokonać zmiany wyglądu tekstu oraz strony i tym samym dostosować je do własnych preferencji. Przewijanie stron odbywać się może zarówno poprzez dotyk ekranu, jak i za pomocą przycisków fizycznych.
Jak we wszystkich poprzednich modelach, producent zawarł wiele opcji i aplikacji dodatkowych, które mają umilić i zróżnicować korzystanie z czytnika. Wśród nich znajdują się gry, przeglądarka internetowa, zapisywanie ebooków w chmurze, odtwarzacz audio, słowniki, czy notatki. Należy przyznać, że nie jest to ten sam rodzaj korzystania co w smartfonach i tabletach. Wymienione funkcje chodzą powoli, co powodować może u niektórych irytację. Należy podchodzić do nich jak do ciekawych dodatków, aniżeli głównych funkcjonalności czytnika.
PDFy
Zarówno Cybook, jak i Pocketbook posiadają kilka trybów odtwarzania plików PDF. Skupię się jednak na reflow, ponieważ to najlepsza opcja do czytania PDF.
Reflow to przekształcenie książki do formy linearnej, jednokolumnowej. Oznacza to, że czytnik sam dzieli strony pliku i układa je tak by przypominały format na czytniki, np. ebooki epub, mobi. W niektórych czytnikach dostępnych na rynku zdarza się, że wiersze są porozbijane i przypominają efekt nieudanej konwersji, jednak zarówno Muse HD, jak i Touch HD doskonale radzą sobie z trybem rozpływu.
Należy też dodać, że powyższy opis tyczy się PDFów tekstowych. Nieco gorzej czytniki radzą sobie z plikami zawierającymi dużą ilość zdjęć, tabel i wykresów. Wówczas należy zastosować powiększenie ekranu, by móc swobodnie zobaczyć pełen obraz.
Podsumowując, naszym zdaniem Cybook Muse HD oraz Pocketbook Touch HD, to bardzo dobre czytniki do czytania PDFów i warto w nie zainwestować, jeśli zamierzamy czytać głównie tego rodzaju ebooki.
Dodatki
Pocketbook posiada wiele dodatków do czytania. Są to BookStore, przeglądarka internetowa, kalkulator, szachy, słownik, Galeria Dropbox PocketBook, Pasjans, Biblioteki, Notes, PocketBook Sync, PocketNews, Scribble, Send-to-PocketBook oraz Sudoku.
Cybook nie może się pochwalić taką ilością dodatków i zawiera w sobie tylko Przeglądarkę internetową, Sklep z eBookami, Słownik, Galerię obrazów, Notatnik i Zakładki do książek.
Ogólne uwagi
Pocketbook jest łatwy w obsłudze nawet dla niedoświadczonych użytkowników, intuicyjny i bardzo poręczny. Będzie doskonały jako prezent dla seniora. Dodatkowe opcje przydają się w podróżach lub podczas dużej ilości wolnego czasu, kiedy prócz czytania, możemy zagrać w grę lub przeglądnąć Internet. Całość oceniam bardzo na plus i daję najwyższą notę w porównaniu do poprzednich modeli Pocketbooka.
Z Cybookiem jest podobnie, choć ma mniej dodatkowych gadżetów. Moje pierwsze wrażenia z użytkowania Muse HD były pozytywne i nie z innymi zakończyły się przeprowadzane przeze mnie testy. Jeśli nie liczymy na dodatkowe opcje jak np. gry, czytnik ten dostarczy nam dużo radości. Zarówno czytanie ePUBów, jak i PDFów jest wygodne i komfortowe ze względu na szereg opcji dostosowywania tekstu. Urządzenie jest szybkie i stabilne. Trzyma się je bardzo wygodnie i co ważne, jest lekkie, zatem nie przemęczy rąk.
Podsumowanie
Oba czytniki są urządzeniami wysokiej jakości i w porównaniu różnią się tylko niektórymi funkcjonalnościami. Oba oceniam bardzo na plus, szczególnie za najwyższej jakości ekran. Są to urządzenia z pewnością warte zakupu.