Porównanie Onyx Boox Tab Ultra vs Kindle Scribe

Obecnie coraz więcej osób poszukuje wygodnego i funkcjonalnego elektronicznego notatnika do czytania książek i dokumentów. Wśród dostępnych na rynku e-czytników, dwa z nich wyróżniają się swoją jakością – Onyx Boox Tab Ultra i Kindle Scribe. W poniższym artykule przedstawimy porównanie tych dwóch urządzeń, pomagając wybrać najlepsze rozwiązanie dla potrzeb każdego użytkownika.

Kindle Scribe vs Onyx Boox Tab Ultra

Czym różnią się Onyx Boox Tab Ultra i Kindle Scribe?

Onyx Boox Tab Ultra i Kindle Scribe różnią się przede wszystkim rozmiarem ekranu, jakością obrazu i funkcjonalnością. Onyx Boox Tab Ultra posiada duży, 10,3-calowy ekran, co zapewnia wygodną lekturę nawet długich dokumentów i książek. Natomiast Kindle Scribe ma mniejszy, 10,2-calowy ekran. Oba e-czytniki oferują wysokiej jakości obraz, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii takich jak E Ink Carta.

Funkcjonalność Onyx Boox Tab Ultra

Onyx Boox Tab Ultra to wysoce zaawansowany czytnik, który oferuje szeroką gamę funkcji. Poza czytaniem książek i dokumentów, e-czytnik ten może być używany do surfowania po Internecie, oglądania filmów i obrazów, jednak głównie jest wykorzystywany do pisania i rysowania. Onyx Boox Tab Ultra jest wyposażony w rysik, co umożliwia łatwe notowanie na ekranie. Dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi i Bluetooth, użytkownik może połączyć się z Internetem i innymi urządzeniami. Według wielu użytkowników marka Onyx posiada w swoich modelach najlepszą aplikację do notowania na rynku. Podczas notowania możemy wybrać pędzel (dostępnych jest 5), grubość oraz kolor. W pasku wyboru również mamy dostęp do warstw, kształtów, rozmiarów gumki, lassa, powiększenia danego obszaru oraz innych opcji. Nowością, którą wprowadza producent jest aparat służący do zamiany tekstu ze zdjęcia na PDF (OCR).

Funkcjonalność Kindle Scribe

Kindle Scribe to łatwy w obsłudze elektroniczny czytnik. Ale czy na pewno? Ekran główny jest prawie identyczny jak w innych czytnikach od tego producenta. Poza standardowymi funkcjami, takimi jak czytanie książek i dokumentów, Kindle Scribe oferuje przełomowy jak dla marki notatnik. Co do kwestii samego notatnika wypowiadaliśmy się już na ten temat na naszym blogu. Aplikacja jest bardzo uboga. W Kindle Scribe użytkownik posiada możliwość wyboru między rysikiem a zakreślaczem (duży wybór to to nie jest). Dodatkowo wybór grubości jest narzucony z góry od producenta (posiadamy 5 grubości i to tyle). Głównym pozytywem tego czytnika jest ekran, który prezentuje wysoką jakość. Według plotek internetowych Amazon posiada wyłączność na ekrany 10,2-calowe wraz z 300 PPI.

Kindle Scribe z aplikacją sticky notes

Oprogramowanie

Podstawą Tab Ultra jest Android 11 dostarczany wraz z nakładką od firmy Onyx Boox. Czytnik podczas naszych testów nie zacinał się, działał płynnie, a nowy procesor graficzny umożliwiał oglądanie mało wymagających filmów. W Kindle Scribe spotykamy się z systemem autorskim wgranym przez producenta. Bazuje on na podstawie Linuxa. Czytnik również działał płynnie, lecz niektóre zadania przyprawiały mu trudności i musieliśmy troszkę dłużej czekać.

Odczyt plików PDF

Przechodzimy chyba do najważniejszej rzeczy, której oczekujemy od notatników elektronicznych. Może zacznijmy od przyjemniejszych informacji. Model Tab Ultra od Onyx Boox nie ma żadnych problemów z odczytem plików PDF. Możemy przesłać go przez chmurę, po kablu lub po prostu przez e-mail.

W przypadku Kindle Scribe edycja plików PDF odbywa się wyłącznie na plikach  przesyłanych za pośrednictwem funkcji Send-to-Kindle. Nie jest możliwe edytowanie plików PDF za pomocą rysika, które zostały przesłane za pomocą kabla lub kupione w sklepie Amazon. Należy pamiętać, że czas oczekiwania na przesłanie większego pliku PDF przez Send-To-Kindle może wynosić od kilku sekund do 10 minut.

Porównanie wydajności baterii

Onyx Boox Tab Ultra i Kindle Scribe różnią się pojemnością baterii. Onyx Boox Tab Ultra ma baterię o pojemności 6300 mAh, co pozwala na długie korzystanie z urządzenia bez konieczności ładowania. W Kindle Scribe producent nie podaje pojemności baterii, lecz zapewnia, że starcza do 6 tyg czytania (1h dziennie). Podczas naszych testów oba czytniki wytrzymały podobnie około 2 tyg. Patrząc na poziom funkcjonalności oczekiwaliśmy, że Scribe będzie dłużej trzymał na baterii.

Zdjęcie ukazuje czytnik Onyx Boox Tab Ultra leżący na białym biurku z włączonym menu.

Porównanie ceny

Onyx Boox Tab Ultra i Kindle Scribe różnią się również ceną. Onyx Boox Tab Ultra to koszt około 3250 zł, zaś Kindle Scribe około 2200 zł. Różnica wynika z bardziej zaawansowanej funkcjonalności. Kindle Scribe jest tańszy, ale nie posiada takiej funkcjonalności jak Onyx Boox Tab Ultra.

Podsumowanie

W porównaniu Onyx Boox Tab Ultra i Kindle Scribe, oba e-czytniki posiadają swoje wady i zalety. Onyx Boox Tab Ultra jest bardziej zaawansowany i funkcjonalny, ale jest również droższy. Kindle Scribe jest prostszy i tańszy. Amazon miał dodać aktualizację w styczniu, która miała dodać wiele funkcji do notatnika, lecz niestety takiej się nie doczekaliśmy. Każdy musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czego potrzebuje i na czym mu zależy w notatniku elektronicznym.

A wy co sądzicie o tych czytnikach? Dajcie znać w komentarzu!

Przy okazji zapraszamy na nasze media społecznościowe, gdzie często pytamy Was o zdanie, organizujemy quizy oraz dodajemy najnowsze informacje na temat czytników!

Instagram – @naczytniku

Facebook – naczytniku

Autor: Kacper

Źródła: Czytio.pl, Amazon

 

1 Responses

  1. Można Onyx Boox Tab Ultra już kupić na Allegro za około 2900 z gwarancją z fakturą i nowy ja z tej opcji skorzystałam i jestem zadowolona.To już kolejny czytnik z serii Onyx Boox. Teraz na rynek wchodzi Onyx Boox Tab Ultra w kolorze. Polecam

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *