Recenzja czytnika Kobo Libra Colour

Kobo Libra Colour to wszechstronny czytnik e-booków, który łączy zalety tradycyjnego e-papieru z możliwościami wyświetlania kolorów. W niniejszej recenzji przyjrzymy się szczegółowo Kobo Libra Colour, analizując podzespoły, funkcje oraz inne cechy, które wyróżniają ten czytnik na tle konkurencji.

Wygląd 

Kobo Libra Colour dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych – klasycznej czerni i eleganckiej bieli. Jego obudowa zbliżona jest do kwadratu, z dwoma fizycznymi przyciskami do zmiany stron umieszczonymi z boku ekranu. Zarówno na przedniej, jak i tylnej stronie można zauważyć logo producenta. Ramki czytnika są delikatnie podwyższone względem ekranu. 

Opływowe kształty obudowy, bez ostrych krawędzi, sprawiają, że Kobo Libra Colour wygodnie leży w dłoni. Tylna obudowa z geometryczną teksturą poprawia chwyt, co jest szczególnie przydatne podczas dłuższego trzymania czytnika w jednej ręce. Na bocznej krawędzi znajdziemy złącze USB-C, a na tylnej obudowie przycisk Power.

Ekran

Kobo Libra Colour wyposażono w 7-calowy ekran E-Ink Kaleido 3, który obsługuje aż 4096 kolorów. Kolory są wyświetlane w bardziej stonowanej palecie niż na tradycyjnych wyświetlaczach LCD, jednak ekran dobrze radzi sobie z wyświetlaniem okładek książek czy komiksów. Trzeba pamiętać, że nasycenie kolorów jest mniej intensywne w porównaniu z ekranami smartfonów czy tabletów. Przy treściach czarno-białych trybie ekran wyświetla w  rozdzielczości 300 PPI, natomiast w kolorze jest to 150 PPI​. Można dostosować natężenie i barwę podświetlenia ekranu. 

Kobo Libra Colour z 7-calowym ekranem idealnie nadaje się do czytania beletrystyki. Dzięki obsłudze kolorów sprawdzi się również przy książkach z ilustracjami, takimi jak książki dla dzieci czy poradniki i komiksy.

Specyfikacja techniczne

Kobo Libra Colour oferuje solidne parametry. 32 GB pamięci wewnętrznej oznacza, że bez problemu można pomieścić tysiące e-booków, notatek, a także audiobooków. Warto również podkreślić, że Kobo Libra Colour jest wodoodporny zgodnie ze standardem IPX8, co oznacza, że czytnik może być zanurzony w słodkiej wodzie na głębokość do dwóch metrów nawet przez 60 minut. Z kolei wbudowany Bluetooth, pozwala na sparowanie czytnika z bezprzewodowymi słuchawkami, by słuchać audiobooków i muzyki.

Czytanie

Kobo Libra Colour oferuje szereg personalizacji podczas czytania plików EPUB. Użytkownik może zmieniać krój i rozmiar czcionki, dostosowywać grubość liter, odstępy między wierszami, marginesy oraz justowanie tekstu. Dodatkowo, w książkach pobranych ze Sklepu Kobo dostępne są statystyki czytania, a także możliwość wystawienia recenzji, którą można później udostępnić znajomym. Czytnik ma również dostępny tryb ciemny, a dzięki wbudowanym słownikom można tłumaczyć wybrane słowa. Co więcej, można wgrywać własne słowniki.

Bardzo wygodną funkcją w Kobo Libra Colour jest możliwość zaznaczania tekstu rysikiem. To, co wyróżnia czytnik, to sposób, w jaki radzi sobie z problemem przesuwających się notatek, po zmianie wielkości czcionki lub innych ustawień tekstu. W Kobo zapisuje się dokładny fragment tekstu, w którym dodaliśmy notatkę. Później, po kliknięciu w małą ikonkę przy tekście, możemy wyświetlić podgląd notatki w oryginalnym stanie.

Oprócz tradycyjnej metody zmiany rozmiaru czcionki za pomocą suwaka, użytkownik może skorzystać z gestu uszczypnięcia. Po wykonaniu tego gestu pojawia się niewielkie kółeczko, które pokazuje podgląd zmiany czcionki. Dzięki temu proces zmiany rozmiaru czcionki jest bardziej precyzyjny i szybszy niż tradycyjne metody.

W plikach PDF, CBR, CBZ i innych nie mamy dostępnych wielu opcji dostosowania tekstu. Najwygodniejszym wyjściem jest przeglądanie takich formatów w orientacji poziomej.

Notowanie

Zakładka Moje notatniki w Kobo Libra Colour umożliwia łatwe zarządzanie notatkami i folderami, które można sortować według różnych kryteriów. Użytkownik ma do dyspozycji dwa rodzaje notatników: podstawowy i zaawansowany. 

W Kobo Libra Colour do robienia notatek wybiera się notatnik podstawowy lub zaawansowany. Różnica między nimi polega na oferowanych funkcjonalności i narzędziach. Notatnik podstawowy pozwala na tworzenie prostych odręcznych notatek, rysowanie i eksportowanie w formacie PDF, PNG lub JPEG. W notatniku zaawansowanym można dodatkowo konwertować pismo odręczne na tekst, tworzyć diagramy, wstawiać równania matematyczne. Eksport notatek w zaawansowanym notatniku obejmuje również formaty DOCX, TXT i HTML.

Do notowania są dostępne cztery rodzaje pisaków: długopis, wieczne pióro, pióro do kaligrafii i pędzel. Każde narzędzie można dostosować, wybierając spośród 5 grubości linii oraz 10 kolorów

Rysik 

Rysik do Kobo Libra Colour, choć wygodny w użytkowaniu, wymaga ładowania za pomocą kabla USB-C. Czuły przycisk funkcyjny bywa problematyczny, ponieważ łatwo go przypadkowo nacisnąć. Gumka na końcu rysika i jego ergonomiczny, trójkątny kształt sprawiają, że rysowanie i notowanie jest komfortowe. Warto jednak pamiętać, że rysik trzeba kupić osobno. Rysik do Kobo Libra Colour można przyczepić do przedniej obudowy poprzez wbudowany magnes.

Podsumowanie

Kobo Libra Colour to czytnik z wieloma zaletami, które wyróżniają go na tle konkurencji. Wyróżnić można 7-calowy ekran E Ink Kaleido 3 z obsługą kolorów, który dobrze się sprawdza do beletrystyki oraz książek z ilustracjami. Funkcja personalizacji tekstu i notowania, zwłaszcza w zaawansowanym notatniku, jest również dużym plusem. Wadą jest konieczność zakupu rysika osobno oraz mniej wygodne ładowanie rysika. Mimo kilku niedociągnięć, czytnik jest świetnym wyborem dla tych, którzy potrzebują czytnika głównie do czytania i jedynie sporadycznego notowania.

Przy okazji zapraszamy na nasze media społecznościowe!

Instagram@naczytniku

Facebooknaczytniku

YouTubeNaCzytnikuPL

Tik TokNaCzytnikuPL

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *