Kobo to kanadyjski producent czytników ebooków, który odpowiada za stworzenie popularnego modelu Kobo Forma. Chociaż firma nie jest w Polsce równie znana jak Kindle czy PocketBook, warto dowiedzieć się o niej więcej. Chcesz poznać podstawowe cechy czytników Kobo? Zastanawiasz się nad zakupem jednego z nich? Jeśli tak, czytaj dalej.
Czytniki ebooków Kobo
Kobo działa na rynku już ponad od dekady. Firma specjalizuje się w produkcji urządzeń z ekranami E Ink, które zapewniają dostęp do dobrze przygotowanej, profesjonalnej księgarni. W księgarni Kobo możemy kupować zarówno najnowsze bestsellery, jak i ebooki wydawane w ramach self-publishingu. W jej zasobach znajdziemy również powieści graficzne, mangi i komiksy w wersji elektronicznej. Należy jednak pamiętać, że większość publikacji jest dostępna w języku angielskim.
Aby zaoszczędzić pieniądze, warto wykorzystać księgarnie Kobo do wypożyczania ebooków za pomocą usługi Overdrive. Do jej obsługi potrzebny jest jedynie numer karty bibliotecznej oraz czterocyfrowy kod PIN. Po podpięciu Overdrive do lokalnego oddziału biblioteki, teoretycznie jesteśmy w stanie wypożyczać ebooki bez potrzeby podłączania czytnika ebooków do komputera. Niestety, nie każda biblioteka umożliwia takie rozwiązanie.
Księgarnia Kobo
Kobo działa obecnie w ponad 160 państwach i posiada w swych zasobach ponad 3.4 miliona ebooków. Aby pobierać z księgarni Kobo płatne i darmowe ebooki, musimy przede wszystkim utworzyć w niej konto. Jeżeli przeglądamy bazę księgarni z poziomu czytnika ebooków, możemy przeszukiwać ją pod kątem konkretnych gatunków lub aktualnych literackich rekomendacji, np. bestsellerów New York Timesa.
Po kliknięciu na tytuł danego ebooka, jesteśmy w stanie zapoznać się z jego opisem, przeczytać jego recenzje lub sprawdzić, jakie materiały są z nim powiązane. Użytkownicy czytników Kindle widzą wszystkie ebooki do kupienia na jednej stronie, którą muszą przesuwać w dół. W przypadku obsługi księgarni Kobo konieczne jest natomiast przełączanie się pomiędzy kilkoma zakładkami.
Kobo SuperPoints
W ramach programu SuperPoints, w którym mogą uczestniczyć użytkownicy czytników Kobo, za każde 10 USD wydanych na ebooki i czasopisma w wersji elektronicznej, otrzymujemy 100 punktów. Zebrane punkty jesteśmy natomiast w stanie wymienić na darmowe ebooki. W bazie księgarni Kobo znajduje się ich ponad milion. Aby za darmo pobrać jednego z ebooków, potrzebujemy około 2,400 punktów. Po zebraniu 4,500 punktów możemy natomiast zostać członkami programu Kobo VIP. Gdy w nim uczestniczymy, posiadamy 10% zniżki na wszystkie ebooki w księgarni. Oprócz tego jesteśmy w stanie pobrać jednego darmowego ebooka w ciągu roku.
Od czasu do czasu księgarnia Kobo organizuje dni specjalne (Bonus Days), podczas których liczba zdobywanych punktów zostaje podwojona.
Obsługa Overdrive na czytnikach Kobo
Overdrive to usługa, która umożliwia wypożyczanie ebooków z wybranych bibliotek publicznych. Jeżeli słyszałeś, że lokalna biblioteka pozwala na wypożyczanie książek w wersji elektronicznej, istnieje duża szansa, że korzysta ona właśnie z Overdrive. Do korzystania z usługi potrzebny jest jedynie numer karty bibliotecznej oraz kod PIN, które możemy uzupełnić w ustawieniach aplikacji.
Gdy już to zrobimy, nazwa lokalnego oddziału biblioteki pojawi się na górnym pasku menu czytnika ebooków. Jeżeli na nią klikniemy, zobaczymy na ekranie listę rekomendowanych książek oraz pasek do wyszukiwania konkretnych tytułów lub autorów. Jeżeli odnajdziemy ebooka, którego chcemy wypożyczyć, zrobienie tego nie powinno sprawić nam najmniejszego problemu. Książka w wersji elektronicznej natychmiast pojawi się w bibliotece naszego czytnika ebooków, a my będziemy mogli zabrać się za czytanie. Po około 7 dniach utracimy dostęp do ebooka i będziemy musieli ponownie przeszukać zasoby biblioteki pod kątem pozycji, które mogą nas zainteresować.
Wgrywanie ebooków na czytniki Kobo
Czytniki Kobo pozwalają na obsługę dwóch najpopularniejszych formatów ebooków: PDF oraz EPUB. Urządzenia bez problemu radzą sobie również z mangami, powieściami graficznymi oraz komiksami w formatach CBR i CBZ. W rezultacie użytkownicy urządzeń mogą pobierać wiele typów ebooków i bez problemu wgrywać je na swoje czytniki Kobo. Pełna lista formatów elektronicznych obsługiwanych przez urządzenia wygląda w ten sposób: EPUB, EPUB3, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RFT, CBZ, i CBR.
Aby przerzucić na czytnik Kobo nowe ebooki, wystarczy podłączyć go do komputera za pomocą kabla USB. Po przekopiowaniu pliku z ebookiem do folderu głównego lub katalogu Documents, natychmiast stanie się on dostępny z poziomu czytnika ebooków.
Co istotne, proces wgrywania na czytniki Kobo nowych czcionek wygląda analogicznie. Ponieważ czcionka w znacznej mierze wpływa na komfort lektury, warto starannie dopasować ją do swoich potrzeb. Aby zacząć korzystać z nowej czcionki na czytniku Kobo, wystarczy pobrać ją z Internetu, a następnie przeciągnąć do katalogu Font. Takie rozwiązanie pozwala nam sięgnąć na przykład po ułatwiające czytanie czcionki Amazona: Bookerly, Ember i Ember Bold. Warto wspomnieć, że użytkownicy czytników Kobo są również w stanie instalować na nich nowe słowniki.
Obsługa aplikacji Pocket na czytnikach Kobo
Pocket to usługa, dzięki której możemy zapisywać treści do czytania na później. Po zainstalowaniu odpowiedniego rozszerzenia w przeglądarce internetowej, jesteśmy w stanie wysyłać artykuły i newsy z komputera prosto na nasz czytnik ebooków. Otwarty na czytniku Kobo artykuł z sieci jest sformatowany jak zwykły ebook. Znika z niego większość niepotrzebnych elementów, reklam lub fragmentów kodu.
Aby zacząć korzystać z usługi Pocket, musimy jedynie założyć w niej konto. Kobo zapewnia wszystkim początkującym dostęp do tutorialu, w którym przedstawione zostały szczegółowe instrukcje na temat obsługi aplikacji Pocket na czytnikach ebooków.
Formatowanie ebooków na czytnikach Kobo
Nie bez przyczyny Kobo przyciąga zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników czytników ebooków. W menu Font mamy na przykład możliwość określenia odpowiadających nam parametrów czytania, takich jak czcionka, jej wielkość, szerokość marginesów i interlinii. W ustawieniach czytnika ebooków znajduje się wystarczająco wiele opcji, abyśmy byli w stanie idealnie dopasować urządzenie do naszych potrzeb.
Opcje zaawansowane pozwalają natomiast na zmianę grubości czcionki oraz wielu innych detali. Jeśli chodzi o możliwości w dziedzinie personalizacji czytnika ebooków, Kobo wyraźnie góruje nad konkurencją. Warto jeszcze podkreślić, że jeżeli okaże się, że zmienione parametry jednak nie odpowiadają naszym potrzebom, możemy powrócić do ustawień domyślnych jednym kliknięciem.
Obsługa Dropboxa na czytnikach Kobo
Posiadasz obszerną kolekcję ebooków w chmurze online? Kobo Forma to obecnie jedyny czytnik ebooków w ofercie firmy, który zapewnia integrację z usługą Dropbox. Jest to usługa, która pozwala na przechowywanie plików w sieci oraz wygodne przesyłanie ich pomiędzy wieloma urządzeniami. Dzięki niej użytkownicy czytnika Kobo Forma mają możliwość bezprzewodowego wysyłania książek z poziomu komputera. Niestety, w tej chwili Kobo nie planuje dodać obsługi Dropboxa na innych czytnikach ebooków.
Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader
Czytniki Kobo są bardzo dobre. Ja używam ich europejskiej odnogi – Tolino. To co prawda inne oprogramowanie przy takim samym wyglądzie ale nigdy nie było z tymi czytnikami żadnych problemów a mam ich kilka.
Czy jest możliwość zainstalowania Legimi na Kobo?
Dzień dobry. Ponieważ czytniki Kobo działają na Androidzie, można na nie pobrać Legimi z Google Play (wersję na tablety i smartfony).